over Google Earth: 'Oolc rampenbestrij ders gaan programma gebruiken'. Professor Victor Bekkers hield een ver haal over e-governance waarbij hij een trend zag naar informatiebehoefte op wijk- en buurtniveau. Onderzoek heeft aangetoond dat burgers pas in actie komen als het hen direct aangaat. Daarbij is nabijheid een belangrijke zaak. Daar zijn immers de problemen die opgelost dienen te worden. Hij spreekt dan van 'monitorial citizen ship'. Om burgers actief te laten parti ciperen, zal de overheid dus lokale informatie op buurtniveau moeten publiceren. Ohazama hield zelf oolc een keynote over Google Earth. Hij gebruikt daarbij Google Earth zelf als presentatiemedi um in plaats van PowerPoint: voor pre sentaties over geo-gerelateerde infor matie het overwegen waard! De auteurs van dit verslag hadden een exclusief interview met Chilcai Ohazama. De informatie uit dit gesprek zijn reacties op de presenta ties in de sessies en zijn keynote zijn hierna integraal opgenomen. Ohazama promoveerde op Duke University in Biomedical Engineering (3D ultrageluid beeldbewerking). Daarna werkt hij korte tijd voor Silicon Graphics. In 2000 was hij mede oprich ter van Keyhole dat in 2005 door Google werd opgekocht. Door zijn ach tergrond was hij ervaren in het gra fisch bewerken van grote datasets. Zijn motivatie om snelle software voor visu alisatie van geo-gegevens via het inter net te ontwikkelen, is vooral te verkla ren door de internetboom van die tijd. De wereld database was er al, hij wilde graag meewerken aan het beschikbaar stellen van deze informatie. Fig. 2. Volvo Ocean Race in Rotterdam. Fig. 3. Google Earth versie 4. Bij Google is er niet echt sprake van een vast Google Earth- team. Het aantal specialisten rondom Google Maps en Google Earth bedraagt rond de honderd. Deze medewerkers zijn er op gebrand geo-informatie wereldwijd voor een ieder te ontsluiten. De feedback van de gebruikers, de communi ty, vindt Ohazama zeer inspirerend. Zo was hij erg onder de indruk van wat hij tijdens de sessies aan Nederlandse voor beelden had gezien. Andere indrukwekkende voorbeelden die hij zelf noemde waren onder andere: de lolcaties van scenes uit de toneelstukken van Shakespeare; de Volvo Ocean Race: het real time volgen van de schepen; ten tijde van de conferentie zeer actueel omdat de race net Rotterdam had aangedaan (fig. 2); Fliclcr: foto's met geo-referentie, gekoppeld aan Google Earth; opgenomen straatmuziek op de bijbehorende lolcatie via Google Earth ontsloten; real time aanvliegroutes van JFK vliegveld, New York; gevlogen tracks van paragliders. In zijn keynote liet hij ook Madurodam zien: hij was aan vankelijk zeer verrast een heel klein vliegveld in Den Haag te hebben ontdekt. In de toekomst wil hij meer gegevens toegankelijk maken en het gebruik door de gemeenschap zien toenemen. Over dat laatste hoeft hij zich niet zo druk te maken, Google Earth is inmiddels al meer dan 100.000.000 keer gedownlo- ad en er zijn meer dan 450.000 geregistreerde gebruikers in de Google Earth-gemeenschappen. Over op handen zijnde technologische vernieuwingen wenste hij geen uitspraken te doen. Inmiddels is versie 4 (beta) beschikbaar (oolc met een Linux- versie). Nieuwe mogelijkheden zijn 3D-telcstbanners en het plaatsen van textuur op 3D-objecten. Al een paar dagen na de release van het pakket zijn er mooie voorbeelden gepu bliceerd, ook doordat Google het tekenprogramma Slcetchup verspreidt (fig. 3). Het basismateriaal op Google Earth wordt vernieuwd Vernieuwing hangt af van drie factoren: resolutie; actualiteit; dekking (van grote gebieden). GEO-INFO 200641 475

Geo-Info | 2006 | | pagina 25