Op zich is Google autonoom in het stellen van de priori teiten, in uitzonderlijke gevallen wordt er van buiten geïntervenieerd (zo zijn er van de gebieden rondom de voetbalstadions van de WK Voetbal 2006 apart beelden geplaatst). Instanties kunnen Google altijd verzoeken om hun eigen gegevens te laten publiceren. Het blijkt echter lastig te zijn om hierover met Google afspraken te maken. De gemeente Apeldoorn heeft vorig jaar luchtfoto's geleverd aan Google Earth maar deze zijn eerst medio september 2006 gepubliceerd (met vermelding van copyright). Zie verder bijvoorbeeld de berichtgeving in De Volkskrant van 22 augustus 2006: Assen is wel in hoge resolutie aan wezig maar Groningen niet. Het lukte de gemeente Groningen niet om hierover contact met Google te krij gen. Inmiddels is heel Nederland in hoge resolutie aanwe zig op Google Earth. Over het gebruik van Open Source en Open Standaarden meldde Ohazama dat Google zelf ook gebruik maakt van Open Source-technologieën. Over de relatie met OGC (waar van Google Earth sinds februari 2006 lid is) kon hij alleen maar zeggen dat Google de dialoog aangaat. Vooralsnog ziet hij de GI-markt (professionals) en Google Earth-marlct (iedereen) als gescheiden. Voor Google is het toegankelijk maken van geografie voor de gemeenschap de missie. Google heeft de ambitie om de beste basislaag voor de gehe le wereld te verzorgen. GML en KML kunnen volgens Ohazama naast elkaar blijven bestaan. Samenwerking tus sen Google en de OGC-gemeenschap kan voor alle partijen wel meerwaarde opleveren. Over het vrijwel ontbreken van metadata in Google Earth (tabel 1) reageerde Ohazama handig: als de gebruikersge meenschap het wil, zal Google het zeker implementeren. Vaak vroegen de Nederlanders in de zaal bezorgd naar het business-model; Google Earth is immers gratis, waar wordt het geld mee verdiend? Ohazama stelde dat er nog geen definitief model is vastgesteld. Voorlopig wordt verdiend aan de verkoop van de Plus-, Pro-, en Enterprise-versies. In Europa is de Enterprise-versie al verkocht, onder andere aan de ESA. De mogelijkheden om met advertenties inkomsten te genereren, wordt verkend. Op de vraag of Google Earth winstgevend is, antwoordde hij dat dat niet duidelijk is, het is onderdeel van de gehele Google-familie. Aanbevolen links: //earth.google.com //bbs .keyhole.com www.flickrmap.com/tutorials/google_earth.php www.letour.fr/2006/TDF/UVE/us/400/r2_google_earth.html (fig. 4, Tour de France) www.gearthblog.com/ Andere digitale globes: www.geoportail.fr/ //local.live.com //skylineglobe.com //worldwind.arc.nasa.gov/ Over gegarandeerde beschikbaarheid stelde hij dat Google een robuuste infra structuur heeft met de ambitie één van de beste ter wereld te hebben. Tot nu toe heeft het systeem nog niet gefaald. Garanties kon hij echter niet geven. Voor een geo-professional was het een geslaagde dag op de Holland Open: ook in de IT-wereld van Open Source en Open Standaarden speelt geo-infor- matie haar rol met verve. Aan de ene kant was de prominente rol van Google Earth op deze conferentie merkwaardig (World Wind van NASA is een op OGC-gebaseerde digitale globe), anderzijds kan niemand om Google Earth heen, ook de Holland Open niet. Sinds gisteren kan iedereen in Nederland bij de buren in de achtertuin gluren. Maar ook bij kennissen die tweehonderd kilo meter verderop wonen. De website van Google Earth heeft nu namelijk heel Nederland 'gedekt' met luchtfoto's van hoge resolutie, scherp tot in de kleinste details. De nieuwe foto's zijn gemaakt in september en oktober vorig jaar. Google maakt de foto's niet zelf maar gebruikt afbeeldingen van derden. In het geval van Nederland gaat het om het bedrijf Aerodata. Uit: Trouw. De Verdieping, 12 september 2006 Op de populaire site Google Earth met satellietbeelden van de hele wereld is dit terrein in Amsterdam 'weggeblokt'. Al in 1959 werd bij Koninklijk Besluit geregeld dat uit veiligheidsoverwegingen dergelijke militaire objecten niet voor iedereen hel der inzichtelijk mogen zijn. Uit: Metro, 13 september 2006 (over het marinecomplex Kattenburg) Fig. 4. Aankomst VAlpe d'Huez op Google Earth. GEO-INFO 2006-11

Geo-Info | 2006 | | pagina 26