igenlijk bij toeval stuitte internetondernemer Matthias Snoei op de vele nieuwe mogelijkheden die Google Maps biedt aan ont wikkelaars van geografische web-applicaties. Als ontwikkelaar van de website 'Leiden op de kaart' ontdekte hij talloze goedkopelichte en gemakkelijke toepassingen die vrijwel onbeperkt kunnen worden uitgebreid. Een interview en reconstructie. Matthias Snoei, SWIS 'Ons bedrijf SWIS is in 1999 opgericht door mijzelf en een Leidse medestudent. Ilc, als politicoloog, en hij, als psycho loog, zijn gewoon vanuit huis begonnen met het ontwikke len van websites en applicaties. Inmiddels zijn we met z'n zessen en de groei is er nog lang niet uit. Voor een van onze eerste klanten, de Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid, ontwikkelden we de zeer drukbezochte politieke website (www.leiden.pvda.nl) met sinds 2002 het eerste Nederlandse politieke weblog van Marije van den Berg. Een halfjaar voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006 kwam bestuurslid Gijs Holla met het idee om het lokale ver kiezingsprogramma, dat altijd matig wordt gelezen, om te zetten in informatie op de kaart zodat burgers in één oog opslag kunnen zien wat deze partij in de komende periode in hun buurt of straat wil gaan doen. Het idee daarvoor kwam uit Groot-Brittannië waar Labour al langer op inno vatieve wijze probeert om kiezers aan zich te binden.' Leiden op de kaart 'Op de website (www.leidenopdelcaart.nl), dat uit dit idee is ontstaan, kan de bezoeker op een aantal manieren de plan nen van de PvdA ontdekken. We hebben de kaart van Leiden in twaalf wijken en het programma in negen the ma's onderverdeeld. Vanuit het menu kan de bezoeker een wijk aanklikken of een postcode ingeven en vervolgens wordt dat deel van Leiden op de kaart of het satellietbeeld getoond. Op het satellietbeeld zijn als extra informatie de wijlcgrenzen door ons toegevoegd. Bezoekers bepalen zelf welke thema's zij graag willen zien door deze in het menu aan of uit te zetten. De thema's, zoals bijvoorbeeld 'Groen, Water Milieu', 'Zorg' of 'Wonen', worden met duidelijk te onderscheiden icoontjes op de kaart getoond. De bezoeker lean met de site een op maat gesneden verkiezingsprogramma samenstellen: wat gebeurt er in mijn wijk op de thema's die mij het meest interesseren? Naast het verkiezingsprogramma staat ook de kandidaten lijst op de kaart. Kandidaten zijn aanklikbaar op hun huis adres. Naast korte informatie is bovendien van alle kandida ten een video op de website beschikbaar waarin ze zichzelf voorstellen.' Realisatie 'Voordat we uiteindelijk bij Google Maps (www.google. com/apis/maps) uitkwamen, hebben we verschillende moge lijkheden onderzocht op haalbaarheid. We hebben daar onder meer gekeken naar verschillende gemeenten die GIS- applicaties via het web hebben ontsloten. Je ziet dat er veel mogelijk is maar dat de applicaties vaak duur (licentiekosten), traag (draai end op Java) en te ingewikkeld zijn. Bovendien viel ons op dat bij veel gemeentelijke GIS-oplossingen er wordt geredeneerd vanuit de organisatie. De gegevens die worden gepresenteerd, zijn meestal interessant voor de profes sional maar veel minder voor de gemid delde burger. Daarnaast hebben we gekeken naar verschillende aanbieders van map ping-diensten, zoals Geodan en het Duitse Mapsolute. Prachtige oplossin gen maar met een veel, voor ons doel, te hoog prijskaartje. Google Maps bood daarentegen niet alleen precies die kaarten die we zochten maar deed en doet dat ook nog eens gratis. Voor 'Leiden op de kaart' was Google Maps exact wat we op dat moment nodig hadden. Bovendien waren er op dat moment slechts van enkele kleine gebieden in Nederland, waaronder toe vallig Leiden, gedetailleerde satelliet- beelden beschikbaar.' 'Eén van de meest lastige dingen bij de realisatie van 'Leiden op de kaart' was Google Maps API Na een jarenlange relatie met MapQuest startte Google in februari 2005 met een eigen lcaartendienst voor de Verenigde Staten en Canada ter voorbereiding op de geografische zoekmachine Google Local (//local.google.com). Al snel begonnen webontwikkelaars deze kaarten stiekem te integreren in hun eigen projecten, zogenaamde 'mashups'. Google pakte dit sportief op en lanceerde in juni 2005 versie 1 van de gratis Google Maps API. Webontwikkelaars kunnen nu met enkele regels JavaScipt op een simpele manier de kaarten van Google en de navigatieknoppen in andere websites integreren. Met de Olympische Winterspelen begon Google, naast de Verenigde Staten en Canada, ook in Europa (Turijn) met stadsplat tegronden. Begin april 2006, dus na de gemeenteraadsverkiezin gen in Nederland, publiceerde Google versie 2 van de Google Maps API. Voor heel West-Europa heeft Google Maps nu stadsplattegron den. De resolutie van de satellietbeelden wordt ook steeds beter. Terwijl Google Maps te gebruiken is in de meeste webbrowsers, is Google Earth een aparte applicatie die de geografische bestanden wel via het internet betrekt. Beide diensten van Google maken meer en meer gebruik van dezelfde geografische bestanden. Google is niet de enige zoekmachine die een gratis kaartendienst aanbiedt. Andere spelers zijn Aslc.com, Yahoo en MSN (Live Local). Sinds kort biedt Google ook een betaalde kaartendienst aan onder de naam 'Google Maps for Enterprise'. GEO-INFO 2006-11 Kaarten binnen handbereik voor web-ontwikkelaars met Google Maps De democratisering van geo-informatie

Geo-Info | 2006 | | pagina 28