=^L*i5Ü5=LÏ!i -iia ijiÊÉtól NkUwe t'upl«mp«l t-w liurJlBe» ^Ue btrlatllni|K ih' Revolutie 'Het ontwikkelen met Google Maps en het toevoegen van data aan kaarten vonden we uiteindelijk verrassend eenvou dig. Een revolutie, zo dachten we. En niet alleen wij maar ook de media vonden dat 'Leiden op de kaart' een enorme innovatie inhield van politieke verkiezingscampagnes. We werden overspoeld met complimenten ("de allerbeste cam pagnesite") en werden uitgenodigd om op Radio 1 een toe lichting te komen geven, wat we uiteraard graag deden. Maar daar houdt het niet op. Sinds mei 2006 beschikt Google Maps voor heel Nederland over gedetailleerde stads plattegronden en is de resolutie van de satellietbeelden sterk verbeterd. Bovendien wordt de Google Maps API steeds verder uitgebreid. 'Leiden op de kaart' wordt door ons steeds bijgewerkt om van deze ontwikkelingen te blijven profiteren.' om de wijkgrenzen op de satellietbeel- De website zet de Kaarten combineren 'Google Maps is een duidelijke exponent van wat in inter- netkringen Web 2.0 is gaan heten. Voor mij draait Web 2.0 om nieuwe mogelijkheden voor uitwisseling van gegevens en samenwerking. Samenwerken om samen te bouwen: dus afnemers zijn geen gebruikers maar medeontwikkelaars. Google stelt veel gratis ter beschikking dat vervolgens door anderen wordt gebruikt om iets nieuws te ontwikkelen. Nieuwe combinaties van toepassingen leiden tot nieuwe producten, ook wel 'mashups' genoemd, zoals bijvoorbeeld Chicago Crime (www.chicagocrime.org). Deze website biedt op basis van de ZIP-code een overzicht van ter plekke gepleegde misdaden in Chicago. Er is inmiddels ook een Nederlandse variant in de vorm van de 'Misdaadlcaart' den te kunnen tonen. Er waren nog politieke thema's die (www.misdaadkaart.nl/). geen stadsplattegronden voor Nederland beschikbaar via Google Maps, dus de wijkgrenzen bieden bezoekers dan het enige houvast ter oriëntatie. Bovendien was het nog niet mogelijk om als ontwikkelaar zelf nieuwe lcaartlagen toe te voegen. Via een hack bleek dit toch mogelijk. Het was een arbeidsintensief karwei waar bij we in Photoshop voor de verschillen de schaalniveaus de wijkgrenzen heb ben ingetekend op de satellietbeelden van Google Maps. De bestanden die zo ontstonden moesten vervolgens weer in tegeltjes worden opgeknipt. Gelukkig hadden we hiervoor op inter net een 'tile cutter'-script gevonden. Wat we verder misten was een gratis on line geocodingservice. Voor Leiden op de kaart hebben we gebruik gemaakt van webservices.nl om de postcode die bezoekers invoeren om te zetten naar geografische coördinaten, maar dat is een betaalde dienst. Zeer recentelijk en op veler verzoek heeft Google Maps nu geocoding-functionaliteit aan de API toegevoegd. Helaas is deze service niet beschikbaar voor Nederland maar hopelijk komt dat nog. Duitsland is bij voorbeeld al wel gedekt.' in de gemeente spelen op de kaart. Door het ontbreken van een centrale regie ligt misbruik op de loer en is het soms onduidelijk wie er voor de getoonde data verantwoordelijk is. Een site als 'Map Sex Offenders' (www.mapsexoffenders.com) laat bijvoorbeeld zien waar veroordeelde pedofielen wonen. De gegevens worden bij elkaar geplukt van verschillende Amerikaanse websites. De eigenaar Orbizon garandeert in een disclaimer niet de juist heid van de gegevens maar probeert wel met advertenties inkomsten te genereren. Dat gaat mij echt te ver. Toch is het niet tegen te houden. In het internet-nieuwe-stijl wordt door alle gebruikers gezamenlijk gewerkt aan uitbrei ding en uitdijing. Denk aan: informatie delen, die weer verrij ken en opnieuw delen. Denk aan toepassingen als RSS, blog- ging en de 'doe-het-zelf-encyclopedie Wikipedia die in omvang en betrouwbaarheid de aloude papieren versies overtreft.' De toekomst van kaarten op het web 'Wat ons betreft kunnen burgers in de toekomst ook zelf data gaan toevoegen aan 'Leiden op de kaart'. Waar ervaren burgers problemen? Waar hebben ze wensen? Laat ze maar zien door de data in te voeren en die op de kaart te presen teren. De mogelijkheden zijn zo groot dat je ze bijna niet kunt overzien. Ondertussen bouwen we zo met z'n allen aan de totstandkoming van een werkelijk gigantische data base waarin iedere vierkante meter op aarde van informa tie wordt voorzien. 'Do no evil' is het motto van Google maar je moet er niet aan denken dat je met die database kwaad in de zin zou hebben. GEO-INFO 2006-11 B >i til 1 k. Lifio &Pv D A 479

Geo-Info | 2006 | | pagina 29