nticiperend op de tijd dat iedereen rondloopt met superslimme mobiele telefoons, zogenaamde smart- phones, test Sense of the City of dit medium ook als gereedschap bruik baar is bij onderzoek naar de beleving van de stad. Drs. Joanne Hey in k- Leestemaker, mede-oprichter van City Works drie commerciële producten op de markt gebracht die ouders in staat stellen hun kind op internet te volgen, de zogeheten Child Monitoring Services. Voor de gemeente Eindhoven werd het eerste belevingsonderzoek met behulp van smartphones en GPS-ontvangers in het voorjaar van 2006 uitgevoerd. Daarmee is Sense of the City Eindhoven de eerste gemeentelijke toe passing van het on line volgen van stadsbewoners en hun belevingen. Sense of the City is tevens een onder zoeksinstrument dat de complexe een heid van tijd, plaats, handeling en individuele emotie nauwkeurig kan benaderen. Dat opent perspectieven voor tijdruimtelijk en tevens kwalita tief belevingsonderzoek van de stad in het begin van de 21ste eeuw. De mogelijkheden die LBS biedt, worden ook wel aangeduid als 'locative media'. Deze gepositioneerde media vormen een krachtig instrument in handen van stadsonderzoelcers die ruimtegebruikers direct aan het woord willen laten over specifieke routes, lolcaties of gebeurtenissen. Lolcatieve media tonen namelijk de specifieke mentale kaart die een individuele ruimtegebruiker in zijn of haar hoofd heeft. I rSMtimt! - SSSfcB' WÊE V i rrz De ervaringen en belevingen van een plek of route leggen de stadsbewoners vast in korte tekstjes en foto's. Voortbouwend op geografische onderzoekstechnieken uit de vorige eeuw (dag- en levenspaden van Hagerstrand en dagboekenonderzoek) ontwikkelde CityWorlcs het project 'Sense of the City' als onderzoeksmethode die de gelijktijdi ge maar uiteenlopende patronen en belevingen van men sen in ruimte en tijd inzichtelijk maakt. Sense of the City combineert dagpaden, dagboeken, tek sten, beelden, kaarten, lucht- en satellietfoto's en websites. Sense of the City volgt via de GPS de lolcatie en, als de deel nemer beweegt, de route, snelheid, afstand. De deelnemer geeft zijn route zelf betekenis in beeld en tekst. In een vol gende testronde behoren geluid en filmbeelden ook tot de mogelijkheden. Sense of the City is dan met recht een actu ele toepassing van een oude onderzoekstechniek met nieu we media. LBS ondersteunt geografisch onder zoek In de Verenigde Staten en Japan groeit de markt voor Location Based Services (LBS) momenteel snel. Er worden com merciële toepassingen ontwikkeld voor combinaties van mobiele telefo nie, GPS, digitale fotografie, e-mail, lcartografie, satellietbeelden en inter net. De eerste toepassingen zijn het volgen (tracking tracing) van bijzon dere diersoorten op hun (trelc-)routes en van criminelen op proefverlof. In de Verenigde Staten zijn dit voorjaar ook Nu gemeenten steeds meer een voorwaardenscheppende instantie op afstand worden, moeten de gemeentelijke dien sten goed weten hoe de stadsbewoners en gebruikers hun omgeving beleven. De deelnemers aan het Sense of the City project in Eindhoven werd gevraagd om zeven dagen lang tijdens hun dagelijkse routes beeld en commentaar te verza melen over de openbare ruimte gekoppeld aan een maat schappelijk thema. Naast wonen en werken werd aangeslo ten bij de hoofdthema's van de Dienst Maatschappelijke Ontwikkeling van de gemeente Eindhoven, de vier O's: Ontmoeten, Ontplooien, Ontspannen en Opvang. De deelne mers werden geselecteerd op hun unieke ruimtelijke De routes van de patroon. Zij laten een breed palet aan mogelijk ruimtege- deelnemers in bruilc in de stad Eindhoven zien. Het concept Sense of the Eindhoven zijn te City is om dit gebruik te inventariseren en te analyseren voor de gemeentelijke diensten. Hierbij gaat het om de kwa litatieve data die worden verzameld over het prototypisch gebruik en de beleving van de openbare ruimte en voorzie ningen in de stad. volgen via de website. Geotracing: van marktkoopman tot politieagent Met subsidie van Ruimte voor Geo-Informatie kon CityWorlcs begin 2006 een samenwerkingsverband creëren met De Waag Society, JustObjects en de TU Eindhoven. In opdracht van CityWorks is de Geotracing-software van JustObj ects verder uitgebouwd en aangepast voor de maat- GEO-INFO 2006-11 Atlas op internet gevoed door ervaringen en belevingen van stadsbewoners Mapping the city

Geo-Info | 2006 | | pagina 31