nodig. Daarvoor moeten we wachten op het moment dat iedereen met smartphones door de stad loopt. De bergen aan gegevens, die nu beschikbaar zijn bij de grote telecom- maatschappijen, kunnen precies laten zien waar en wanneer de mobieltjes zich in de stad bevinden. Deze data wordt nu al gebruikt door de politie voor het natrekken van routes gevolgd door mogelijke vermiste of gezochte per sonen. In de toekomst hopen we deze data te gebruiken als kwantitatieve talc bij dit kwalitatieve stadsonderzoelc naar de individuele beleving van de stad. Wiki-atlas Een mondiale toepassing van het con cept 'Sense of the City' is mogelijk door het kader te scheppen en de inhoud te laten leveren door de ruim tegebruikers zelf, zoals de web-encyclo pedie Wikipedia (www.wilcipedia.org) zich laat vullen door gebruikers. Steden die zich op internet willen tonen, zouden informatie over de bele ving van de stad kunnen laten 'tracen' op een zogenaamde wiki-atlas. Maar ook woningbouwcorporaties of net werken van bedrijvigheid kunnen zich manifesteren met een wiki-atlas. Brainport is hiervan het eerste voor beeld: het netwerk van hightech bedrij vigheid in de regio van Eindhoven wil haar identiteit onderzoeken en zicht baar maken op internet. Zij zal zich in de komende maanden positioneren door middel van 'Sense of Brainport'. Brainport is hiermee de eerste kandi daat die zich meldt voor het gericht vullen van de wiki-atlas. Beschikbaarheid van smartphones is de laatste drempel voor grootschalig onderzoek naar de steden van van daag. Het energieverbruik van de bat terijen in de smartphones en de aan schafkosten bepalen momenteel de schaal van de toepassingsmogelijkhe den. De Nokia 6680 smartphone en de GPS-ontvanger kosten samen 700 euro. Deze kwetsbare apparatuur kan eigen lijk niet verzekerd worden tegen dief stal en alleen met een hoog eigen risi co voor andere schade. Referenties: www.geotracing.com en www.senseofthecity.com Twee deelnemers Tot zover de experimenten met Sense of the City in krijgen instructie Eindhoven. In het najaar 2006 volgt de stad Amersfoort. Zij over het gebruik van geeft haar burgers voor haar 750ste verjaardag een tijds- de apparatuur beeld van de stad cadeau. Dit tijdsbeeld is een stadsatlas alvorens ze op weg gevuld met de levens en belevingen van de Amersfoorters in gaan. 2006 en 2007 en Amersfoort maakt hiervoor gebruik van de technische mogelijkheden van deze tijd. Het idee is om dit document te begraven in het archief zodat geschiedkundi gen er over honderd jaar met verbazing naar terug kunnen kijken en op basis van het document kunnen analyseren hoe de mensen leefden in 2006. BASISREGISTRATIE GBKN GEVRAAGD? "Het gebrek aan gegevensuitwisseling is niet het enige voorbeeld van slechte samenwerking. Je ziet het ook bij het inwinnen van gegevens. Ook wij als provincie maken een DTB met gegevens over onze provinciale wegen. Daarvoor doen we metingen in het veld en nemen we luchtfoto's. Dat doen we zelf standig, terwijl Rijkswaterstaat voor het landelijke DTB hetzelfde soort metingen uitvoert. Zo kan het voorkomen dat wij op maandag luchtopnames maken en Rijkswaterstaat op dinsdag over hetzelfde gebied vliegt. We doen dus veel dingen dubbel, dat is jammer." Jan van Sambeek, provincie Noord-Brabantin GeoNieuws V&W 2006-3, p. 16 GEO-INFO 2006-11

Geo-Info | 2006 | | pagina 33