natuurlijk geen verrassing. Toch is er volgens Gerrit van Omme een verschil tussen grafische vormgeving en lcarto- grafie. Waar het bij grafische vormge ving om het beeld zelf draait, gaat het in de lcartografie om de informatie in het beeld. Bovendien zijn de meeste kaarten van alledag speciale produc ties die niet automatisch gegenereerd kunnen worden omdat de kracht van deze kaarten juist ligt in de lcartografi- sche redactie. Daarnaast liggen de onbekendheid van de kaartenmakers met GIS-technologie en de overtuiging dat GlS-paklcetten de vereiste kartogra- fische kwaliteit niet kunnen realise ren veelal aan deze keuze ten grond slag. Zelfs al wordt de kaart automa tisch gegenereerd dan wordt meestal gebruik gemaakt van specifieke soft ware. Zo maakt de ANWB gebruik van visualisatiesoftware voor computer spellen. Het NOS Journaal gebruikt voornamelijk het product Curious World Maps dat door televisiestations wereldwijd wordt gebruikt om kaarten op televisie te presenteren. De kaarten van alledag vormden een leuke aanleiding om andere kaarten makers te ontmoeten en om hun kijk op kaarten te kunnen optekenen. Terwijl de redacteuren van Trouw hun kaarten zien als een gelijkwaardig pro duct naast het geschreven artikel om het nieuws aan de lezers te presente ren, meent Paul Mijlcsenaar dat de kaart het toetje is van het vak van informatievoorziening. Je ziet er als kaartenmaker altijd naar uit om een kaart te maken als onderdeel van een bewegwijzeringssysteem maar het is altijd een sluitstuk. Bij Routeplus vindt men daarentegen dat de kaart niet te veel mag afleiden van de advertenties die rondom het kaartbeeld worden afgedrukt. Immers, de sponsoren beta len voor alle aandacht! Natuurlijk ontbreken er bepaalde kaarten in deze serie. Het Shell Stratenboelc is bijvoorbeeld zo'n een collectie kaarten dat in menig dashbo ardkastje is te vinden. Deze wegen kaart op straatniveau wordt geprodu ceerd door Falie, maar niet alleen voor Shell! Hoe stelt Falie zo'n stratenboelc samen en waaruit blijkt dat het 'exclu sief voor Shell wordt geproduceerd? De moderne wegenkaart op straatni veau, de TomTom natuurlijk, ont breekt ook nog altijd in de serie: Ontmoetingen met de kaartenmakers: Gerrit van Omme van G-0 Graphics. r ondanks alle moeite en contacten kwamen we maar niet langs de marketingafdeling. Waren we redacteuren van een autoblad dan was het vast gemakkelijker geweest. Een ander voorbeeld is de NS-spoorlcaart of de plattegrond van de Efteling. Zou Anton Pieclc zelf de eerste plattegrond heb ben getekend voor de opening in 1952? Hoe sluiten de vormgevers van Uittenhout designstudio uit Wijk en Aalburg in het ontwerp van de hedendaagse plattegrond aan bij het grafische beeldmerk van Anton Pieclc, dat zo kenmerkend is voor de Efteling? Als lezer van Geo-Info en kaartgebruiker lcomt u natuurlijk ook uw eigen kaarten van alledag tegen. Soms zien we een foto van een opmerkelijke kaart die een lezer is opgevallen terug in de rubriek 'Gezien'. Maar bent u benieuwd naar het verhaal en de kaartenmaker achter zo'n kaart, stuur dan uw nominatie voor het einde van het jaar naar de redactie (redac tie @geo-info.nl) onder vermelding van 'Kaarten van alledag'. Komt er uit de inzendingen inderdaad een top-10 dan is er een goede aanleiding voor een tweede serie! Inwoners van het Letse Riga komen de kaart van hun stad dagelijks tegen bij het busstation. GEO-INFO 2006-11

Geo-Info | 2006 | | pagina 47