Verslag et Kadaster organiseerde op 2 oktober 2006 in de Rode Hoed te Amsterdam een bijeenkomst met als thema Geo-onderwijs. Dit was een vervolg op een soortgelijke bij eenkomst in het najaar 2005 waarin 'het tekort aan opgelei de geodeten' centraal stond. Er waren zestig vertegenwoor digers van het bedrijfsleven, het geo-onderwijs, de vakver enigingen GIN en KNAG en uiteraard het Kadaster aanwe zig. Jon de Kruif, redacteur Peter Hoogwerf van het Kadaster gaf een overzicht van de ervaringen van het Kadaster met de pas gestarte interne opleiding. Het Kadaster heeft de komende vijfjaar behoef te heeft aan circa vijftig landmeters in de driehoek Amsterdam-Rotterdam-Arnhem. Hiertoe heeft zij dit najaar een interne opleiding gestart. Elk halfjaar start een zogenaamd ontwiklcelteam de twee-jarige opleiding. Dit team bestaat uit maximaal tien studenten onder begelei ding van een ervaring teamleider. Een team werkt zoveel mogelijk los van de staande organisatie, dit om een cul tuurverandering te bewerkstelligen. Naast vakkennis staan zelfstandig werken en omgaan met klanten op het pro gramma. De opleiding is een combinatie van leren en wer ken. Het streven is dat 90% slaagt. De studenten krijgen een tijdelijk contract voor twee jaar en na het slagen krijgen ze een vaste aanstelling onder de voorwaarde 'wonen waar je werkt'. Het Kadaster is deze zomer in Utrecht gestart met de eerste groep. Uit circa honderd aanmeldingen zijn zes studenten geselecteerd die voldoende gemotiveerd zijn en voldoen aan de eisen. Het blijkt niet mee te vallen om geschikte kandidaten te vinden. Een nauwe samenwerking met het bedrijfsleven en het mbo- en hbo-onderwijs is gewenst om het uiteindelijke doel te bereiken. De conclu sie is dat het Kadaster fors investeert in deze nieuwe men sen en uiteraard hoopt ze na afloop van de opleiding te behouden. Vervolgens vertelde Jan Willem van Eclc (GIN en ESRI Nederland) over zijn ervaringen om jonge mensen enthou siast te maken voor de geo-informatie. Zo is de wereld- GlSdag een succes; veel leerlingen van basisscholen doen mee. Er is een geo-paradox: de fantastische saaiheid van de geodesie. Er komen weinig studenten naar de opleidingen geodesie. Maar daarbuiten is veel belangstelling voor GPS- wandelingen met 'schat vinden', het aardrijlcskunde-onder- wijs op de middelbare scholen met EduGIS, Google Earth en Geo-fort (www.geofort.nl). Al deze ontwikkelingen tonen aan dat er buiten de 'saaie' geodesie veel interesse is in geo. Aansluitend ging Fred Jansen (Facto) in op de problemen van het bedrijfsleven. De nood aan goede mensen is hoog. Zo komen projecten nu niet van de grond door gebrek aan mensen; het bedrijfsleven loopt hierdoor inkomsten mis. Het bedrijfsleven heeft vooral behoefte aan wat Jansen noemde 'handjes': goed opgeleide mbo-ers. Als deze oplei ding goed loopt dan lopen ook de hbo- en universitaire opleidingen goed. Immers bijna de helft van de uitstroom van het mbo gaat door naar het hbo. Jansen pleit voor een structureel over leg tussen de werkgevers en opleiders. De reguliere opleidingsinstituten moe ten het werk doen maar het bedrijfsle ven moet middelen beschikbaar stelen voor onder meer marketing. Daarna gingen Elco Postma van KNAG (Koninklijk Nederland Aardrijkskundig Genotschap) en Iris Pauw van de VU in op het aardrijlcslcunde-onderwijs. De aardrijlcslcundedocenten hebben veel belangstelling voor geo-informatie. Het oktobernummer van het tijdschrift van de KNAG is gewijd aan de geo-infor matie. EduGIS is nu beschikbaar en daar wordt druk gebruik van gemaakt. GIS wordt onderdeel van het examen pakket. De geo-week van 13 tot 17 november 2006 zal ongetwijfeld weer veel belangstelling hebben. Vanuit de aardrijlcskundewereld is dus de nodige belangstelling voor het vak aanwezig. De vraag blijft hoe deze belangstelling om te zetten in studenten voor mbo- en hbo-geodesie. Tenslotte vertelde Eric Hagemans van de Hogeschool Utrecht over de ervaringen met relatiebeheer ders. De Hogeschool wil op deze wijze het komende schooljaar circa tweehon derdduizend scholieren bewerken. Relatiebeheerders geven op één tot twee scholen voorlichting en hierbij is ondersteuning nodig met, zoals Eric noemde, 'spiegeltjes en kraaltjes', ofwel demo's. Deze vorm van voorlich ting moet structureel worden aange pakt. De samenwerking tussen de diverse opleidingsinstituten is nog nooit zo goed geweest als nu het is; het is dus nu of nooit. De goede ideeën die deze avond naar boven borrelden, worden uitgewerkt door een platform dat ter plekke werd gevormd. Het Kadaster heeft, door het organiseren van deze avond, aange toond dat zij samen met het bedrijfsle ven en het reguliere onderwijs verder wil om het probleem van het tekort aan goed opgeleide geodeten (of geo- informatici) op te lossen. GEO-INFO 2006-11 Geo-onderwijs, ofwel het tekort aan geodeten

Geo-Info | 2006 | | pagina 48