Boekbespreking De manuscriptkaarten van het huis Van Keulen Dirk de Vries, Günter Schilder, Willem Mörzer Bruyns, Peter van Iterson en Irene Jacobs - The Van Keulen Cartography, Amsterdam 1680-1885. Met 613 afbeeldingen in kleur. Canaletto/Repro Holland, Alphen aan den Rijn 2005. ISBN 90 64698074, prijs 299. Eind 2005 bracht uitgeverij Canalet to The Van Keulen Cartography, Am sterdam 1680-1885 uit, dat onder ande re een aantal tot nu toe onderbelichte aspecten van de geschiedenis en de productie van het maritieme uitgevers huis Van Keulen als onderwerp heeft. Het belangrijkste deel, tweederde van de meer dan zeshondend pagina's, wordt ingenomen door een verhande ling over de manuscriptversies van zee kaarten, die men in de achttiende eeuw ook bij de uitgeverij kon bestel len, en door afbeeldingen van elk van de 613 manuscriptkaarten die men tot nu toe in verschillende over de wereld verspreide collecties heeft teruggevon den. Samen met de in hun atlassen (zo als de Zeeatlas en de Zeefakkel) gebun delde gedrukte zeekaarten vormden deze manuscript kaarten van het huis Van Keulen door hun systemati sche aard en goede kwaliteit een belangrijke achttiende- eeuwse bijdrage aan de mari tieme kartografïe. Het boek is het resultaat van het onderzoek in het 'Van Keulen kartografie Onder zoekproject', een in 1995 op gerichte stichting die de samenwerking coördineer de tussen de Universiteit Utrecht, het Maritiem Mu seum in Rotterdam, het Ge meentearchief in Amster dam, het Scheepvaartmu seum in Amsterdam en de Universi teitsbibliotheek in Leiden. Het boek bevat de volgende bijdragen: de familie en de firma Van Keulen (Van Iterson); het belang van de Van Keulens voor de zeevaart (Mörzer Bruyns en Vermeulen); de Van Keulens en de VOC (Schilder); de manuscriptkaarten van de Van Keulens (De Vries); een lijst van de scheepvaartkundige instrumenten die worden vermeld in de kasboeken van de VOC-accoun- tants (Jacobs en Schilder); een lijst van de losse gedrukte kaar ten verkrijgbaar bij de Van Keulens (Persson); een lijst van de kaarten die voorko men in de Zeefakkel en de Zeeatlas (Jacobs). In de eerste bijdrage wordt, aan de hand van bestaande publicaties en nieuwe archiefvondsten, het ontbre ken van een bedrijfsarchief goedge maakt. Door uitgebreid onderzoek in allerlei notariële aktes is toch een goed beeld ontstaan van de ontwikkeling, en wordt een aantal eerder elders gesuggereerde feiten gecorrigeerd. De tweede bijdrage claimt dat de Van Keulens de Nederlandse hydrografie een nieuwe impuls gaven. Er wordt beschreven hoe Johannes van Keulen uit het niets, op 26-jarige leeftijd, een maritieme atlas uitbrengt, de Groote Nieuwe Vermeerderde Zee-Atlas ofte Water- Werelt (kortweg Zeeatlas). En het vol gend jaar, in 1681, het eerste deel van de Nieuwe Lichtende Zee-Fackcl (kortweg Zeefakkel) waarvan tot 1684 vijf delen zouden verschijnen met beschrijvin gen van de navigatie op alle wereld zeeën, behalve die waar de VOC het handelsmonopolie over had: het gebied ten oosten van Kaap de Goede Hoop en ten westen van Kaap Hoorn. (In 1753 zou als deel zes van de Zee- Fakkel een beschrijving van dit VOC- gebied uiteindelijk alsnog het licht zien omdat de VOC haar streven tot geheimhouding toen opgaf.) De intri gerende vraag hoe Van Keulen ooit in staat is geweest om dit alles te finan cieren, wordt wel gesteld maar niet duidelijk beantwoord. Er wordt voort durend herhaald dat de producten van Van Keulen meer up-to-date waren dan die van zijn voorgangers, met wier kaartmateriaal men, als men Van Keulen moest geloven, meteen op een klip zou lopen. Dit wordt niet onder bouwd met vergelijkingen van zowel de kaarten van de Van Keulens als die van hun concurrenten zoals Doncker, Lootsman en Goos, met moderne zee kaarten. Ook de zeilinstructies bij Van Keulen zouden beter zijn; het enige wat men kan bewijzen is echter dat ze recenter waren geschreven. In de bijdrage over de rela tie tussen het huis Van Keulen en de VOC wordt bij voorbeeld verwezen naar de instructies die de VOC had tiitgevaardigd toen de Van Keulens in 1743 tot officiële VOC-kartografen werden benoemd. Deze instructies, in een bijlage in het Nederlands opgenomen, geven een goed inzicht in de rechten, plichten en verantwoordelijkheden: zo moesten de logboeken van de schippers bij terugkomst in Amsterdam worden nagegaan op de noodzaak of het kaartbeeld ergens moest worden veranderd; ook moesten de meegegeven kaarten op eventuele verbeteringen worden gecontroleerd. Schilder illustreert ook de verbetering van opeenvolgende edi ties van deel zes van de Zeefakkel. Zoals gezegd, vormden de manuscript kaarten, die vooral vervaardigd werden tussen 1706 en 1750, een nieuw pro duct door hun grote schaal en formaat, door de systematische vervaardiging (zelfde formaat bijvoorbeeld, 60 x 100 cm, en getekend op papier met voorge drukte kompaslijnen), door het feit dat ze aanvankelijk goed werden bijgehou- Mm Zwart-wit weergave van Manuscriptkaart nr 504: Afteekening Van de Eijlanden Van Ferdinand of Ilhas de Juan Fernando geleegen in de Zuijt Zee op De Breete Van 34 Graden 15 minuten op De Kust van Chili 80 Duijtsche Mijlen van de wal. (1713). Origineel in de Universiteitsbibliotheek Leiden. 1 é&rf /;.yc rr*7&-^dr fi (V-v '/«s'f. mi iii" f GEO-INFO 2006-10

Geo-Info | 2006 | | pagina 51