De huidige Google Earth-hype (zelfs RGI-projecten moeten nu al op Google-Earth betrokken worden) is begrijpelijk: nog nooit hebben we zo goed het verband kunnen leggen tussen beelden van de ons omgevende werkelijkheid en ruimtelijke informatie-bestanden waar over we beschikken. We kunnen ruimtelijke bestanden met elkaar combineren door ze over de satellietbeelden van Google-Earth heen te leggen. En de eigen informatie op de Google-beelden gelegd, wint zo aan impact. Ilc heb net met een aantal collega's een cursus toponimie gegeven in Mozambique waarbij de cursus-deelnemers in het terrein geografische namen verzamel den, deze verwerkten in een namen-informatiesysteem en als gazetteer uit printten. Tenslotte werd, als grande finale, het namenbestand met Google- Earth gecombineerd waarbij de deelnemers op onvergetelijke wijze het resul taat van hun werk (de namen) zagen ingebed in de grootschalige satellietbeel den van het veldwerlcgebied, orthogonaal dan wel oblique. De Google Earth- beelden van Mozambique waren redelijk gedetailleerd (zij het nog niet met zo'n hoge resolutie als die van Nederland) en de bestaande namen alctueel. Vorig jaar, toen ik een vergelijkbare cursus gaf in Malang, combineerden we de verzamelde namen met een DTM gebaseerd op de Digital Chart of the World dat echter zelf nog een aantal namen bevatte in het Nederlands en dus afkomstig van meer dan zestig jaar oude bronnen. Hoewel Google in principe wel aangeeft van wanneer de beeldbestanden stammen, is toch ook hier niet altijd duidelijk wat de eigenschappen/metadata zijn, zoals de bron van de namen. En na alle euforie moet het toch ook hier duidelijk zijn dat terreinvormen en -bedekking hier goed zijn af te lezen (mede door het aanbieden van de stra- lingsgegevens in een vorm die op kleurenfoto's lijkt) maar dat dat nog steeds wat anders is dan het kunnen aflezen van de functies en de infrastructuur, zoals dat bijvoorbeeld bij een aan onze eisen aangepaste kaart kan. De daar voor benodigde stap, het interpreteren en wegen van de geodata zoals dat altijd voor kaarten gebeurt, op basis van hun specifieke doelstelling, en het vervolgens uitbeelden van die geselecteerde gegevens op een manier die de lezer begrijpt, blijft nodig voor een goede overdracht van ruimtelijke informa tie. Dat wil niet zeggen dat de bijdrage van Google-Earth niet geapprecieerd wordt! Wat zij gebracht hebben, en wat nu misschien door de concurrentie in andere vorm (meer obliques wellicht door bijv. Microsoft) zal worden aange boden, helpt geweldig bij het geven van een goed idee van onze aarde en bij het voor ons specialisme interesseren van jonge mensen die op het punt staan voor een opleiding te kiezen. De Geo-Weelc, die we deze maand vieren, zal bewijzen hoezeer we op scholen leerlingen enthousiast kunnen maken met de nieuwe mogelijkheid om op elk punt op onze aarde in te kunnen zoomen en dit model van de aarde met onze eigen gegevens te kunnen annoteren of combineren. Maar tegelijk moeten we ze duidelijk maken dat er bij echte over dracht van geo-informatie meer komt kijken en dat het nooit zo zal zijn dat we met satellietbeelden kunnen volstaan. Ferjan Ormeling AGENDA GIN 22 november 2006 Studiedag van de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografïe: 'Gebruik van en de visie op de toekomst van kartografische collecties'. 's Ochtends lezingen in het Gemeentearchief van Rotterdam, 's Middags: bezoek aan Maritiem Museum te Rotterdam. B mhameleers@gaaweb.nl. Tel. 020-5720300. n december 2006 GIN Themamiddag 'Ervaringen met digitale luchtcamera's' van de sectie Aardobservatie, Wageningen. B www.geo-info.nl 14 februari 2007 GIN-studiedag 'Geo-Informatie en Waterbeheer', Waterschap Zuiderzeeland, Lelystad. Nader bericht volgt. 27 april 2007 Studiedag van de GIN-Sectie Landmeten en Geodesie "Het nieuwe landmeten", Geofort, Herwijnen. Nader bericht volgt. BINNENLAND 7 oktober 2006 tot 24 juni 2007 Tentoonstelling "Waar ben ik": aardrijkskunde in kaart gebracht, Onderwijsmuseum, Rotterdam. B www.waarbenilc.info 23 t/m 24 november 2006 Geografendagen, thema 'Draagkracht van de Delta'. B www.knag.nl/480.0.html t/m 27 december 2006 Expositie 'De Zijpe in kaart gebracht: cartogra fie van de Zijpe en omgeving vanaf 1550'. Zijpermuseum, Schagerbrug. B www.zijpermuseum.nl 13 t/m 15 maart 2007 Geo-innovatiedagen RGI. B www.rgi.nl 13 t/m 15 juni 2007 5th International Symposium on Spatial Data Quality, ITC, Enschede BUITENLAND 79 t/m 23 augustus 2007 EUGE02007, Amsterdam. B www.eugeo2007.org WWW.GEO-INFO.NL redactie@geo-info.nl GEO-INFO 2006-11 k. 455

Geo-Info | 2006 | | pagina 5