een manier waarop de keurzones in IMWA kunnen worden opgenomen. Vergelijkbaar met de manier waarop plannen met IMRO ontsloten kunnen worden, is door de IDsW-werlcgroep stan daarden DURP gekozen voor een systematiek waarbij deze zones als geometrie met daaraan de bijbehorende lceurtekst uitgewisseld kunnen worden Wateratlas Leeuwarden-Sneek In de optiek van IDsW is het niet voldoende om alleen een standaard te ontwikkelen, ook het leerproces van de imple mentatie bij de (eind-)gebruilcer speelt een belangrijke rol. Om die reden adviseert IDsW dan ook onder andere in het project Wateratlas Leeuwarden-Sneek (fig. 5). Het doel van dit project is om te komen tot een portaal waarin de diver se partijen die een rol spelen in de Watertoets (provincie, waterschap en gemeenten) gezamenlijk hun data publice ren zodat de beschikbaarheid van gegevens voor de signaal- Fig. 4. Visualisatie functie van de Watertoets optimaal is. Inmiddels is het por taal gebouwd en worden de eerste praktijktesten met eind gebruikers uitgevoerd. De wateratlas wordt ontwikkeld op basis van de INSPIRE- basisprincipes (data bij de bron, gebruik van open (GIS) standaarden) en daarbij wordt geprobeerd het concept dus danig flexibel te maken dat dit breder lean worden toege past dan alleen bij de huidige projectpartners. Onderdeel van de pilot is het vertalen van de gegevens in de water schapsdatabase met zogeheten IMWA-views naar een IMWA/GML-compatible uitgangsbestand. Dit bestand kan dan door middel van services in het portaal worden gepu bliceerd op basis van de, volgens ISO 19115, beschreven metadata (fig. 4). Bij de praktijktesten gaat het niet zozeer om de vraag of het portaal technisch goed werkt maar veel meer om de vraag of het middel inzetbaar is voor het oorspronkelijke doel, namelijk de signaalfunctie. Om dit te toetsen, zal een aan tal inhoudelijke medewerkers uit het watertoets-proces gevraagd worden een pralctijk-case door te nemen met het portaal en dit te vergelijken met hetzelfde proces zonder portaal. UitwisselModel Aquo Metingen in het waterbeheer In het kader van het waterbeheer worden veel metingen uitgevoerd. Hierbij moet gedacht worden aan uiteenlopen de soorten metingen, van dieptemetingen via waterkwali teit tot vogeltellingen. De opslag en uitwisseling van derge lijke grote hoeveelheden gegevens vraagt om een goede, gestandaardiseerde aanpak. Binnen het waterbeheer wordt momenteel hard gewerkt aan de implementatie van de Europese Kaderrichtlijn van gegevens in de wateratlas Leeuwarden-Sneek, Water (KRW). In tegenstelling tot het verleden vraagt de KRW om een inte grale, stroomgebied-gerichte aanpak. In het kader van de KRW wordt van waterbeheerders gevraagd om niet alleen de toestand van de wateren in kaart te brengen maar ook om oplos singsrichtingen voor te stellen. Hierbij speelt het monitoren en dus het uit voeren van metingen een belangrijke rol. Fig. 4. Conceptuele uitwerking van keurzones in een portaal. Ontwikkeling UitwisselModel Aquo Het opslaan en uitwisselen van dit soort grote hoeveelheden gegevens is binnen een enkele organisatie al een omvangrijke taak, laat staan de afstemming hiervan tussen een aantal organisaties. Het Logisch Model Aquo, dat al jaren goed voldeed binnen een beperkt aantal organisaties, bleek daarbij te complex en te veel toegesne den op specifieke werkprocessen om dit zonder meer breder in te zetten. Door een werkgroep is in dit kader gezocht naar oplossingen en al vrij snel bleek het noodzakelijk na te den ken over middelen om gestandaardi seerd uit te wisselen. Omdat de nood zeker ten aanzien van het uitwisselen van metingen hoog was, is ervoor gekozen hiermee te starten. Deze ont wikkeling is, analoog aan het Logisch Model Aquo, het UitwisselModel Aquo (UM Aquo) gedoopt. In juni 2006 is de eerste versie van het UM Aquo - metingen - door IDsW gepubliceerd. Het gaat hierbij om een generiek model waarin nagenoeg alle, aan het waterbeheer gerelateerde, metingen kunnen worden uitgewis seld. Het model is dusdanig generiek opgezet dat het ook mogelijk is andere metingen met het UM Aquo uit te wis selen. GEO-INFO 2006-11

Geo-Info | 2006 | | pagina 8