buitengebied. Maar kunnen criteria worden vastgelegd die aangeven wan neer een bestemmingsplan expliciet in 3D moet worden opgesteld? Zoals eer der vermeld is de pilot in eerste instan tie bedoeld voor bestemmingsplanma kers. Maar als er eenmaal een 3D planvoorbeeld voorhanden is, volgt na tuurlijk de vraag of deze ook beschik baar moet komen voor burgers. Dat vergt verdere aandacht voor de interac tiemogelijkheden, bijvoorbeeld de 3D bestemmingsplannen beschikbaar stellen via Google Earth of een andere 3D omgeving, zoals de planinformatie voor de Kanaalzone in Apeldoorn (www.virtueelapeldoorn.nl, fig. 5; ove rigens geen bestemmingsplaninforma tie). Wat bij bestemmingsplannen in het bijzonder geldt, is dat burgers de bouw- en gebruiksmogelijkheden uit de visualisaties zouden moeten kun nen halen. Een heel nauwkeurige en duidelijke weergave met een objectie ve begrenzing zijn daarvoor belangrij ke vereisten. Tot slot 3D geo-informatie heeft veel potenties omdat het een veel betere representa tie van de werkelijkheid mogelijk maakt en het bestemmen van de on dergrond bevordert. Het vraagstuk rond 3D bestemmingsplannen toont echter een typisch geo-informatie pro bleem. Het onderschrijft het belang van de ketenbenadering van de geo-in- formatievoorziening die vandaag de dag in de geo-ICT-wetenschappen cen traal staat. Belangrijke fasen in deze geo-informatielceten zijn: data-inwinning; modellering en opslag; analyse en verwerking; presentatie en interactie; disseminatie, gebruik en uitwisse ling; visualisatie, toepassing en dienst verlening. Deze ketenbenadering staat in tegen stelling tot de voorheen meer versplin terende bestudering van geo-informa tie. Hierbij werden delen van de keten bestudeerd in afzonderlijke disciplines zonder de onderlinge samenhang of het uiteindelijke gebruik voldoende in ogenschouw te nemen. Wil de toepas sing van geo-ICT echt meerwaarde op leveren binnen bestaande werkproces sen dan moet de hele procesketen van geo-informatie synergetisch worden bezien. Belangrijk in deze hele keten Het CO B-rapport 'Ondergrondse Ordening; Naar een meerdimen sionale benade ring van bestaande praktijken' is te vinden op www.vrom.nl en te bestellen via www.cob.nl zijn ook de financiële, juridische, bestuurlijke en organisa torische randvoorwaarden. Het hele ruimtelijke ordenings proces moet worden ontleed tegen de achtergrond van deze (3D) ketenbenadering waarbij alle betrokkenen en hande lingen aandacht krijgen. Pas dan kan de toepassing van 3D echt een succes worden. Referenties Centrum Ondergronds Bouwen (COB). Ondergrondse Orde ning; Naar een meerdimensionale benadering van bestaande praktijken. Ministerie van VROM in samenwerking met EZ, LNV, Defensie en V&W, 2004. Buro Vijn, RBOI en Sonsbeelc, 3D bestemmingsplan. Ministerie van VROM, 2006. Samenvatting 3D bestemmingsplannen, dilemma's bij het bestemmen van de ondergrond Om te bevorderen dat de ondergrond wordt geordend, heeft het ministerie van VROM een pilot gehouden waarbij drie stedenbouw kundige adviesbureaus een fictief 3D bestemmingsplan hebben ver vaardigd. In dit artikel worden aan de hand van deze pilot dilemma's en oplossingsrichtingen geschetst bij het vervaardigen van 3D bestemmingsplannen. Belangrijkste conclusie is dat toepassing van 3D geo-ICT alleen meerwaarde heeft als niet alleen met de tech niek maar ook met de behoeften en de mogelijkheden van de plan maker alsook met het ruimtelijke ordeningsproces als geheel rekening wordt gehouden. Alleen dan kan de toepassing van 3D lei den tot meer inzicht in de werkelijkheid. Summary 3D zoningschemes, dilemmas zoning the underground The Netherlands ministry of Spatial Planning, Housing and The En vironment set up a pilot to promote the spatial planning of the un derground. Three consultancy firms for urban planning proposed a fictitious, 3D zoning scheme. In the context of this pilot, the article presents the dilemmas and solutions in developing 3D zoning sche mes. The most important conclusion is that the adoption of 3D geo- informatics only provides an added value in case not only technology is taken into account, but also the requirements and options of the urban planners and furthermore the current working practice in spatial planning. It is only then that the use of 3D may lead to more insight into reality. SEXUEEL PRIKKELEND? 'En inmiddels zie ik de AGI stevige stappen zetten naar die nieuwe toekomst. Het stoffige imago dat de Meetkun dige Dienst tien jaar geleden bij sommigen binnen Rijks waterstaat had, is inmiddels verdwenen. Data en ICT zijn in deze tijd 'sexy'.' Plv directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Luc Kohsiek, op het symposium t.g.v. het 75-jarig bestaan van de AGI op 30 oktober 2006. GEO-INFO 2006-12

Geo-Info | 2006 | | pagina 11