bij Hoek van Holland) als voorbeeld. In een mum van tijd wordt de kering met behulp van de on line kaarten van al lerlei kanten belicht. In hoeverre RWS inderdaad innovatief is, is aan de toe hoorder. Wel staat innovatie hoog op de agenda en vooral in combinatie met externe samenwerking. Hekkensluiter van het plenaire pro gramma is Jaap Besemer (TU Delft) die het begrip innovatie onder de loep neemt met als stelling dat innovatie gewoon is. Hij gaat op zoek naar een definitie en stelt bij een aantal recente producten (TomTom) en ontwikkelin gen (GPS-metingen) de vraag in hoever re deze innovatief zijn. Hoewel in de zaal hoofden instemmend knikken of juist nee schudden, een echt antwoord hierop krijgen we niet. Met deze vraag wil hij eerder de drijfveer achter, en de stuurbaarheid van innovatie onderzoe ken. Zijn conclusie is dat innovatie noodzakelijk is, soms spectaculair kan zijn en maar deels stuurbaar is. Na het plenaire programma staan er vier lezingensessies met elk zes lezin gen op het programma. Eén voor en drie na de lunch. De vijf thema's die de basis vormen voor het RGI-programma (onderzoek, NGII, ruimte-tijd, mens machine, maatschappij) zijn in elk van de lezingensessies in tenminste één le zing terug te vinden. Dit programma geeft een aardig beeld van de innova tie die in het kader van het program ma 'Ruimte voor Geo-Informatie' op gang is gekomen. Van heel praktisch inzetbare tools, zoals de MapTable, een interactieve ontwerptafel die ingezet kan worden in de ontwerpfase van ruimtelijke planning, tot het toepas sen van honderd jaar oude wiskunde (het formalisme van Poincaré) in de ontwikkeling van 3D-GIS. Deze en alle andere lezingen van de sessies zijn gebundeld in een congres boek en tevens via de website van het GIN Symposium (www.ginsymposi- um.nl) op te halen De geomarkt bood bedrijven ook dit jaar weer de mogelijkheid zich te presente ren. Naast een bezoek aan, binnen het geo-werkveld bekende, bedrijven kon hier ook kennis worden gemaakt met nieuwe initiatieven zoals het GeoFort, een educatieve attractie in oprichting. De grote opkomst en het brede aanbod van lezingen maakte het GIN Symposi um 2006 tot een geslaagde dag. Salomon Kroonen- berg, de aanblik van de aarde over tienduizend j aar Aandacht voor de prof. Baarda lezing. Innovatie is gewoon. De interactieve ontwerptafel (MapTable). GEO-INFO 2006-12 519 I

Geo-Info | 2006 | | pagina 13