probleem signaleert een foutmelding van een collega van een andere dienst. In feite is iedere organisatie geïnteres seerd in de mutaties van anderen om de registratie van mutaties beter aan te sturen en om bijvoorbeeld de beloofde kwaliteit te monitoren. Uit de volgen de tabel blijkt dat dezelfde objecten door verschillende partijen, veelal on afhankelijk van elkaar, meerdere ma len worden bekeken. Categorie AGI AVV CBS GBKN NAVTEO TDK Gemeenten Wegen X X X X X X X Spoorwegen X X X X X Watergangen X X X X X Bebouwing X X X X X Groen X X X X X In Nederland is het aantal partijen dat geo-informatie min of meer zelfstan dig bijhoudt, rond bebouwing en bij voorbeeld groen, natuurlijk vele ma len groter dan de bovengenoemde organisaties. Denk hierbij aan water schappen, provincies, spoorwegbe heerder (ProRail), nutsbedrijven, (na- tuur)terreinbeheerders, politie en brandweer, (verdere) leveranciers van kaarten/navigatiesystemen, enz. Het aantal dubbelingen in mutatiesignale ring is dus in feite ook enorm. 'Enkelvoudig Signaal, Meervoudig Gebruik' Het aantal nieuwe, gewijzigde of ver dwenen wegen, spoorwegen, water gangen, bebouwing en bijvoorbeeld stedelijk groen in heel Nederland is wel groot maar uiteindelijk toch niet oneindig groot. De gemene deler is dat alle betrokkenen bij genoemde organisa ties minstens willen weten óf er iets ver andert: ze zijn allemaal geïnteresseerd in het mutatiesignaal. De vraag is daar om hoe het signaleren van mutaties effi ciënter kan. Er valt winst te behalen als op een slimme manier een door de tijd heen continu overzicht aanwezig is waarin alle objecten, waar wijzigingen aan plaats hebben gehad, kunnen wor den gevonden. Dit leidt tot 'Enkelvoudig Signaal, Meervoudig Gebruik'. MutMut.nl: de marktplaats voor mutaties Als er iets aan een object verandert, zijn verschillende organisaties geïnte resseerd in dat signaal, maar wel op een andere manier. Bijvoorbeeld: het CBS wil de functie van een object we- Fig. 2. Schema MutMut. ten, terwijl de ToplOvector gebaat is bij een juiste topografi sche weergave. Toch kan een verandering zo eenduidig wor den gedefinieerd dat de mutatie voor alle organisaties van waarde kan zijn. Een mutatiesignaal wordt dan gedefini eerd als een punt, een lijn of een vlak en bevat een om schrijving van de verandering. Die omschrijving omvat het soort verandering, het type object, de bron, de datum en het niveau van certificering. Voor de gebruikte termen wordt het Basismodel Geo-informatie (NEN3610) en vervol gens de GBKN-handboeken gevolgd (fig. 2). Om mutaties onderling te kunnen consulteren, heeft Muta tis Mutandis een webservice ontwikkeld. In de webservice bevindt zich een kaart van Nederland en er kan worden ge selecteerd op adres, plaats, periode en andere attributen van de mutaties. Een WMS-service is al beschikbaar zodat mutaties bekeken kunnen worden in de eigen GIS-omge- ving. Daarnaast is een WFS-service in ontwikkeling om een mutatiesignaal eenvoudig van metadata te voorzien. De webservice werkt vooralsnog als proef van juli tot december 2006 en is te vinden op www.mutmut.nl. In deze proef zal onderzocht worden hoe de verschillende partners in het project het beste de mutaties kunnen aanleveren en hoe een signaal voor de betreffende partijen van nut kan zijn. Basisregistraties en Mutatis Mutandis Oolc bij de invoering van Basisregistraties Adressen en Ge bouwen en de toekomstige status als basisregistratie voor de GBKN blijft het beheer van de geo-informatie bij de bron. De beheerders van deze bronnen zullen op termijn min of meer vergelijkbare en synchrone processen ontwikkelen maar de basisregistraties leiden er natuurlijk niet toe dat een gemeente of een makelaar de eigen beheersinformatie niet aan de objecten moet blijven toekennen. Het belang Datum 1 Datum 2 XY Georeferentie Nieuw Gewijzigd Verdwenen Soort Gebouw Weg Water Object-type Bijgebouw 'herinrichting Akkerstraat" gedempt Opmerkingen Gemeente afdeling OZB vergunning Bijv. NAVTEQ naverkenning NEO mutatiesignalering Bron Mutatie Niveau 1 Gevalideerd door 1 bron Niveau 3 Gevalideerd door beeldmateriaal én een tweede bron Niveau 2 Gevalideerd door beeldmateriaal Niveau GEO-INFO 2006-12

Geo-Info | 2006 | | pagina 15