lang zijn in de handhaving. Het plegen van bouwovertredingen is reeds ge noemd maar het kappen van bomen, het dempen van watergangen, enzo voorts, zijn allemaal aspecten waarop beleid wordt gevoerd door overheden en die in de mutatiesignalering niet over het hoofd worden gezien. Natuur lijk geldt voor die zaken ook dat de be trokken burgers het signaleren van een mutatie als ongewenste inmen ging in een privé-aangelegenheid kun nen ervaren en daarvan willen weten of men dat zomaar zonder toezicht mag doen. In België zou het kunnen zijn dat mutatiesignalering als 'pro-ac tieve recherche' daardoor niet zonder overheidstoezicht zou kunnen worden uitgevoerd. In Nederland zijn nog geen signalen ontvangen die de mutatiesig nalering aan banden leggen. Het is echter voor de hand liggend dat infor matie die de directe omgeving van bur gers raakt (en ook van de overheid zelf, denk bijvoorbeeld aan allerlei objecten van strategisch belang), toch een zeke re zorgvuldigheid van de beheerders van die informatie behoeft. Door infor matie beter te beheren en sneller te ontsluiten kan het immers zo zijn dat risico's voor privacy en veiligheid ont staan. Natuurlijk is 'Big Brother' ieder een en alles al heel lang aan het bekij ken maar dat neemt niet weg dat ook voor Mutatis Mutandis de zorgvuldig heid in acht zal moeten worden geno men. Het project zal daarom stappen ondernemen om de rol van de over heid en de bescherming van de burger in dit perspectief ter discussie te stel len en pogen ook voor dit aspect een zekere regie te ontwikkelen of een re gievoerder binnen de overheid te vin den. Innovatie in signalering In het project Mutatis Mutandis zit ook een onderzoelcscomponent. Sa men met de Universiteit Utrecht en de Technische Universiteit Delft wordt een kader voor onderzoek naar muta tiesignalering in internationaal ver band opgestart. Dit internationale on derzoek richt zich op de automatise ring van de analyse van luchtfoto's en satellietopnamen. Nu en in de nabije toekomst zal het aanbod van beeldmateriaal alleen maar toenemen. Nederland zal naar verwachting meerdere keren per jaar door commerciële partijen worden op genomen. De technieken die gebruikt zullen worden, zullen standaard digitaal zijn en daarnaast geldt voor satellietbeelden dat de resolutie in 2007 al opge schroefd zal zijn tot een detail van 40 a 50 cm. Daarmee worden luchtfoto's en satellietbeelden uitstekend inzetbare technieken om gebieden periodiek te monitoren. De veel heid aan verschillende opnames en de toenemende eisen aan actualiteit verplichten een snelle verwerking en verge lijking van het beeldmateriaal met de bestaande situatie van de geo-data. Vele onderzoeksvragen zullen moeten wor den beantwoord. Het lijkt daarmee uitgesloten dat Mutatis Mutandis met alle initiatieven en business die worden ont plooid aan het eind van de RGI-projectduur in 2008 een af gerond onderwerp oplevert. Uitbesteding mutatiesignalering Gemeenten zijn momenteel een belangrijke gebruiker van de GBKN. Doordat het bestuurlijke belang van een goed on derhouden kaart steeds duidelijker wordt, is de rol van de gemeenten in de bij houding van de GBKN groeiend. Het y aantal zelfmuterende en zelfmetende gemeenten is de afge- yjjL lopen jaren toegenomen. De kwaliteitseisen aan de GBKN zullen daarnaast nog verder toenemen als het gebruik ver- i#* der stijgt. Steeds meer gemeenten, waterschappen en andere over heidsorganisaties besteden de signalering van mutaties uit. Voor NEO, de penvoerder van het project Mutatis Mutandis, is het aantal klanten de afgelopen jaren fors gegroeid. En die groei gaat door want klanten ondervinden dat de gele verde signalen de volledigheid en de actualiteit van de ba sisinformatie ten goede komt en dat een betere kwaliteits controle mogelijk wordt. NEO investeert continu in ontwik keling om haar productiemethoden van mutatiesignalen te verbeteren. Kortom: Mutatis Mutandis, verander wat veran derd moet worden! Meer informatie: www.mutmut.nl of info@mutmut.nl of via penvoerder NEO bv, tel. (033) 463 74 33. RGI-project Mutatis Mutandis Het Mutatis Mutandis project is van start gegaan om een systematiek te ontwikke len voor het snel en volledig signaleren van mutaties én om een systeem te ont wikkelen voor het 'Enkelvoudig Signaal, Meervoudig Gebruik'. Het project vindt plaats onder de paraplu van het Bsik-Pro- gramma 'Ruimte voor Geo-Informatie'. Het project wordt uitgevoerd door deze veertien organisaties in overheid en be drijfsleven. In het eerste jaar is de techni sche en financiële haalbaarheid van webservices en het gebruik van beeldma teriaal in de mutatiesignalering aange toond. In 2006 wordt door Mutatis Mutandis een nationale webservice ont wikkeld voor ruimtelijke mutaties. Te vens wordt een kader voor onderzoek naar mutatiesignalering in internatio naal verband opgestart. Dit internatio nale onderzoek richt zich met name op de automatisering van de analyse van luchtfoto's en satellietopnamen. GEO-INFO 2006-12 1 nlVHl Ik h li C/ idling

Geo-Info | 2006 | | pagina 17