Reactie 4 Pepijn van Oort, post-doc aan Wageningen Universiteit Centrum Geo-lnformatie Wat goed is, Phaedrus, en wat niet goed is - Moeten wij iemand vragen ons dat te vertellen?' Deze vraag is het motto van Robert M. Pirsigs boek 'Zen en de kunst van het motoronderhoud' (1976). Vaklieden we ten gewoon wat goed is, het is voor hen een non-issue. Pirsig merkt op dat door het onderwijssysteem, de automatise ring en de globalisering het traditionele vakmanschap onder druk komt te staan. Dat noopt tot het stellen van de vraag wat kwaliteit nu eigenlijk is. Via een fas cinerende gedachtengang komt hij, ook enigszins tot zijn eigen schrik en verras sing, tot een monotheïstisch geloof in kwaliteit. Dus nee, we moeten niet aan een ander vragen wat goed is, kwaliteit is niet in een persoon, het bestaat onaf hankelijk en een ieder die zich er voor openstelt heeft er toegang toe. Ruim een jaar leefde ik als een ware bekeerling met deze richtinggevende conclusie. Tot ik op een nacht wakker schrok met de gedachte dat het tweede mogelijke ant woord op Pirsigs vraag is dat we het niet aan een ander moeten vragen omdat niemand echt weet wat goed is. Van het ene extremisme naar het andere extre misme, en van daaruit kwam ik uitein delijk uit op een relativerende nuance die ook zo prachtig is terug te vinden in Pirsigs vervolg, getiteld 'Lila' (1991). Het antwoord op de vraag wat goed is, blijkt een gezamenlijke zoektocht van ons al len. Een individualistisch geloof in een hogere kwaliteit door mij kan zich verta len naar daden die juist sterk indruisen tegen wat u goed en slecht vindt. Van daar de vraag 'Waarheen met de natio nale geo-införmatie-infrastructuur?' De vraag stellen, impliceert dat er verschil lende, tegengestelde meningen over be staan. Anders was de titel van het stuk in Geo-Info 2006-7/8 wel 'Hierheen met de NGII' geweest. Een goede NGII is er een die een acceptabel compromis vormt tussen tegengestelde visies over wat goed is en wat niet goed is. Binnen mijn project, RGI-116: Verken ning van innovaties bij geo-standaarden voor NGII, worstelen wij niet echt met de vraag 'waarheen'. Wij zijn er allemaal sterk van overtuigd dat een betere ont sluiting van geo-informatie tot allerlei positieve effecten zal leiden. Wij zijn er van overtuigd dat, om dit te bewerkstel ligen, standaardisatie een zeer belang rijk middel is. Ons hoofddoel is te berei ken dat iedereen dezelfde standaarden gaat gebruiken, namelijk bepaalde inter nationale geo-standaarden en IT-stan- daarden. Een belangrijke vraag voor ons is hoe u er toe te stimuleren om deze standaarden te implementeren. Wij heb ben daar zo onze ideeën over en doen daar ook onderzoek naar. Voor een be langrijk deel ligt het antwoord bij u, want u besluit er toe om wel, niet of slechts gedeeltelijk te standaardiseren. Nog een trapje lager speelt de vraag of ik persoonlijk mijn werk goed doe. Aange zien mijn werk hopelijk een steentje zal bijdragen aan de NGII, is dat een rele vante vraag. Het is voor de samenwer king binnen het project ook een interes sante vraag want er zitten partners uit overheid, universiteit en bedrijfsleven in het project. Ieder heeft zijn eigen beoor delingssysteem en mijn partners kun nen dus bezorgd zijn dat ik de kwaliteit van mijn werk beoordeel op voor hen ir relevante criteria. Binnen de universiteit word je afgerekend op drie criteria: publiceren in hoogstaande weten schappelijke tijdschriften; studenten binnenhalen; financiering binnenhalen (voor ver volgonderzoek). Ilc richt mij vooral op de publicaties. Mijn partners zijn terecht bezorgd over de kwaliteit van mijn publicaties want wat wetenschappelijk goed is, is niet per definitie ook goed (bruikbaar?) voor hun concrete doelstellingen. Ilc, op mijn beurt, vraag mij af wat zij precies goed vinden. Dat brengt mij terug op de vraag 'Wat is een goede NGII?' In een debat nodigt de discussieleider de debaters uit tot het benoemen van hun stellingen. De debaters onderbou wen hun eigen stelling met argumen ten en zij ontkrachten de opgeworpen tegenargumenten. Door de stellingen, argumenten en tegenargumenten te be noemen, wordt het buitenstaanders zo als ik pas echt duidelijk waar het debat over gaat, wat er te kiezen valt. De ont stane duidelijkheid maakt het ook veel gemakkelijker om gezamenlijk naar compromissen te zoeken. Een debat is dus meer dan een show tussen twee sprekers, het dient om de toehoorders te betrekken in de discussie. Ilc weet dat Arnold Br egt en Jacqueline Meerkerk veel betere discussieleiders zijn dan dat zij hebben laten zien in hun bijdrage in Geo-Info 2006-7/8. Ilc roep hen (of een ander die zich geroepen voelt) op om het nog eens te proberen. Laat zien wat er te kiezen valt. Maak een lijstje van tien stellingen die gaan over belangrijke stappen richting een 'goede' NGII. Geef de argumenten en tegenargumenten. Nodig via de website (www.rgi.nl) men sen uit om op de stellingen te stemmen; nodig mensen uit om meer stellingen, argumenten en tegenargumenten in te brengen. Stop niet bij het benoemen van argumenten en tegenargumenten maar gebruik deze vervolgens om com promissen voor te stellen. Doe dat en ilc geef mijn mening over de vraag 'Waar heen met de NGII?'. Nu hoor ilc u denken: 'kom maar op dan met die stellingen'. Dat doe ilc toch niet. De eerste en belangrijkste reden is dat ilc er te weinig van af weet. Ilc werk nog geen halfjaar aan het onderwerp NGII, terwijl er personen zijn die er al zeker tien jaar aan werken, met veel meer ken nis en ervaring. Ten tweede ligt de bal niet bij mij; hoewel ilc de discussie toe juich, ben ilc niet degene die er mee be gonnen is. En ten derde heb ilc een tijde lijk contract, dus ilc ga hier niet 'en plein public' in Geo-Info allerlei boude stellin gen doen die mogelijk toekomstige werkgevers in het verkeerde keelgat schieten en die ilc bovendien onvoldoen de lean onderbouwen. Drinkt u maar een borrel met mij dan kunnen we het er over hebben. Wat goed is, Phaedrus, En wat niet goed is - Moeten wij iemand vragen ons dat te vertellen?' Ilc zou zeggen: ja, dat moeten we in dit geval zeker. Kom met pittige, concrete stellingen. Kom niet met scenario's maar lcom met visies. Geef mij maar tien stukken met als titel 'Hierheen met de NGII' en maak er een echt debat van! GEO-INFO 2006-12 Waarheen met de NGII?

Geo-Info | 2006 | | pagina 20