Het omgaan met verschillende kaartschalen (detailniveaus) of het afleiden van een gegenerali seerde representatie uit een detail-representatie, is een onderwerp dat bijna even oud is als de productie van de eerste geografische kaart. Er is in de praktijk veel behoefte aan consistente series kaartweergaven met verschillende detailniveaus en er is dan ook al veel onderzoek gedaan naar dit onderwerp. In dit artikel beschrijven we een generalisatie-aanpak die het mogelijk maakt de zelfde geo-informatie op verschillende schalen/detailniveaus weer te geven en te gebruiken, zon der dat het nodig is die informatie ook meerdere keren (op verschillende schalen) op te slaan. e overgang naar digitale geo-informatie was een be langrijke stimulans om te trachten het generalisatie proces te formaliseren en vervolgens te automatiseren. Hoe wel er goede vooruitgang is geboekt, kan nog steeds niet worden geclaimed dat het probleem is opgelost. Echter, de behoefte aan automatische generalisatie neemt alleen maar toe. Dit komt ook door het toenemend belang van in- ternet-GIS: het wordt mogelijk om gegevens van verschillen de bronnen, en mogelijk met verschillende bronschalen, met elkaar te combineren. Dit is alleen zinvol indien verge lijkbare schalen worden gecombineerd. Om snel te kunnen visualiseren, is het bovendien gewenst om geen onnodige details over te sturen want dat maakt de internet-GIS-toe- passing onnodig traag. Voor mobiele internet-GIS-toepassin- gen geldt bovendien nog eens dat de schermpjes vrij be perkt zijn en dus de behoefte aan generalisatie groot is. In dit artikel wordt een structuur beschreven die het moge lijk maakt de geo-informatie alleen op het meest gedetail leerde niveau op te slaan, maar op elke gewenste schaal/de tailniveau te bevragen. De structuur werkt als een soort (luxe) 'index': een gebruiker geeft het gewenste gebied en de schaal op en de structuur zorgt dat de informatie snel lean worden gevonden en opgehaald. Afhankelijk van de toepassing zouden meerdere van dergelijke indexen op de zelfde brondata gedefinieerd kunnen worden zodat er toe- passingsspecifielc wordt gegeneraliseerd. De naam van de structuur (of 'index') is de topologische GAP-structuur of wel tGAP-structuur (GAP generalized area partition, te ver talen als gegeneraliseerde vlakken partitie). Het doel van de tGAP-structuur is om ruimtelijke data éénmaal op te slaan, zonder redundantie van geometrie, om hier vervolgens op verzoek 'on the fly' verschillende representaties van te kun nen afleiden op elk gewenst detailniveau. Dit artikel be spreekt de volgende twee aspecten van het gebruik van de tGAP-structuur: hoe het progressief (eerst grof, daarna ver fijningen) oversturen van vectordata van webserver naar cliënt mogelijk kan worden gemaakt én hoe geleidelijke zoom kan worden gerealiseerd, bij voorkeur in de vorm van een animatie in kleine stappen ('smooth zooming'). Hoewel Ir. BM. Meijers, Koninklijke Dirk zwager te Maas sluis, co-auteurs drs. M.E. de Vries en prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom, sectie GlS-tech- nologie, OTB, TU Delft. de tGAP-structuur oorspronkelijk ont worpen is voor vlalcpartities, zijn er geen principiële redenen waarom de zelfde structuur ook niet kan worden toegepast voor lijn- en puntobjecten. Variabele schaal en progressieve data overdracht Voor een interactief GIS waarmee ruim telijke gegevens kunnen worden be werkt en bevraagd, zijn zoom-operaties (in- en uitzoomen) en het verschuiven van het getoonde gebied (pannen) ele mentaire operaties. Deze operaties stel len echter wel eisen aan de opgeslagen ruimtelijke data, als de snelheid een be langrijke factor is. Het is van belang dat er structuren binnen de database aan wezig zijn om snel te kunnen selecte ren welke informatie precies te presen teren aan de eindgebruiker. Veelal wor den hier indexering-mechanismen voor toegepast, waarbij hiërarchische struc turen ('grafen' en 'bomen') worden ge bruikt om de opslag volgens een be paald principe te realiseren. Datastructuren die zulk interactief ge bruik van data op meerdere schalen ondersteunen, zijn nog steeds zeld zaam. Een 'oplossing' is om data op meerdere schaalniveaus op te slaan in MRDBs (multiple resolution databa ses). Om consistentie te kunnen leve ren tijdens het gebruik van de data, proberen deze datastructuren een ex pliciete relatie tussen de objecten op verschillende schaalniveaus op te slaan. Nadeel hierbij is dat deze struc turen redundante data opslaan (dezelf- GEO-INFO 2006-12 Geo-informatie op variabele schaal voor mobiel internet-GIS

Geo-Info | 2006 | | pagina 22