Robert van Gent, NWO medewerker Historische Cartografie URU-Explokart, Faculteit Geowetenschappen, universiteit Utrecht. e hier afgebeelde plaat is een van de negenentwintig schitterend ontworpen en ingekleurde platen uit the Harmonia Macrocosmica, die in 1660 voor het eerst bij de Amsterdamse uit gever Johannes Janssonius (1588-1664) in druk verscheen. De auteur van deze cosmografische atlas, Andreas Cellari- us (ca. 1596-1665), was een uit Duits land afkomstige schoolmeester die vanaf 1637 rector was van de Latijnse School in Hoorn. Zoals de titelHemisphxrivm orbis antiqvi, cvm zonis, circvliset sitv popvlorum diverso' aangeeft, handelt deze plaat over de an tieke verdeling van de aardsfeer in kli maatzones en hun bewoners. Deze zijn door de graveur Johannes van Loon weergegeven naar de indeling van Griekse geografen en filosofen als Posei- donius van Apamea (omstreeks 100 v. Chr.) en anderen. Het centrale deel van de plaat toont de Oude Wereld in een stereografische projectie met de antieke werelddelen (Europa, Afrika en Azië), de Atlanti sche Oceaan (Mare Atlanticvm Oceanvs FEthiopicvs), de Noordelijke IJszee (Mare Tartaricum), de Indische Oceaan (Mare Indicvm) en de deels in kaart gebrachte kustlijnen van Australië (Nova Hollan- dia). Opmerkelijk is ook het gebied ten noorden van Japan en Korea aange duid als het Lant van Eso (vermoede lijk overeenkomend met het schierei land van Kamchatka) dat toen nog slecht in kaart was gebracht. Naast de traditionele indeling in kli maatzones, presenteert Cellarius op deze plaat een parallel schema waarin ook de dagelijkse loop van de zonne- schaduw wordt aangegeven: Zona Frigida Borealis In qua Periscii vi- vunt - het noordelijke poolgebied boven de noordelijke poolcirkel (Circvlvs Arcticvs), alwaar de inwoners door hun 'schaduw omcirkeld' wor den gedurende de pooldag als de zon niet op- of ondergaat maar de hele dag boven de horizon blijft; Zona Temperata Borealis Vbi Heteroscii degunt - de noordelijke gematigde zone waar de schaduw van de zon tmh.5 an 1 i bij het begin van de middag altijd 'eenzijdig' naar het noorden valt; Zona Torrida, in qua Amphiscii vel Ascii vel Macroscii vel Bra- chyscii habitant - het 'verzengende' of tropisch gebied tus sen de Kreeftskeerkring (Tropicvs Cancrien de Steenboks keerkring (Tropicvs Capricorni) waar de middagschaduw GEO-INFO 2006-12 - Over antipoden, amfiskieten I 538 m

Geo-Info | 2006 | | pagina 32