Vanwege de brede samenstelling van het programma is een bezoek aan de Britse lcartografendagen altijd interes sant en dit jaar nog meer vanwege de verbinding met het ICA Seminar on Geoinformation Use. Dit jaar organiseer de de British Cartographic Society (BCS) haar toogdagen op 8-10 september 2006 in Manchester, inclusief jaarvergadering en bijeenkomst van de Map Curator's Group. Deze symposia worden altijd ge houden in weekends, ergens op een uni versiteit, waarbij gebruik wordt ge maakt van goedkope studenten-accom modaties. De BCS was geschrokken van de lage opkomst deze keer: circa tachtig mensen. Voor de lcaartbeheerders was er een pro gramma over de bijdrage van internet aan het behoud van oude kaarten, onder andere over het nieuwe 'turning the pa- ges'-project van de British Library waar bij op de website wordt gesimuleerd dat je zelf door oude atlassen bladert. Het hoofdprogramma begon vrijdag middag, toen ook de tentoonstelling van nieuw uitgebrachte kaarten was op gebouwd, met een sessie over de ont wikkeling van de stadslcartografie van Manchester. Daarna switchte de blik naar de 'critical cartography', een bena dering die niet uitgaat van de gevestig de instituties in de geo-informatie-voor- ziening maar juist monopolies in het ter beschikking stellen van geo-informa- tie of gebruikmaken van lcartografische technieken ter discussie stelt en pro beert te doorbreken. Er was een bijdrage van een groep vrijwilligers, een soort 'lcartografen zonder grenzen' die in ac tie komen ter ondersteuning van hulp- werlczaamheden bij rampen wereld wijd, over het Open Street Map programma. (//wilci.openstreetmap.org/ index.php/Main_Page). Deze groep is er op uit om geodata, die men anders duur van de Ordnance Survey of andere na tionale lcarteringsinstanties moet ko pen, te verzamelen door met een GPS rond te lopen en deze vrij ter beschik king te stellen. Vrijwilligers bouwen daarbij een database van de hele wereld op in een Wilci-achtige' omgeving. Een andere 'kritische' toepassing was die van de Universiteit van Sheffield met een nieuwe parameter voor het vervaar- Ferjan Ormeling, redacteur geprogrammeerd door personen zon der begrip van de hiërarchieën in de ruimtelijke gegevens. Zowel Pearce als Cassetari zagen de red- digen van anamorfoses (www.sasi. ding voor de lcartografische vereniging group.shef.ac.uk/worldmapper/) gericht in meer 'reach-out' naar het grote pu- op het doelgerichter presenteren van bliek. Een ander probleem dat ze signa- mondiale problemen. leerden, was het feit dat commerciële karteerders de werkzaamheden van tra De zaterdag begon met de sessie 'Playing ditionele lcartografische diensten over with maps' waarbij allerlei initiatieven gaan nemen met het gevaar dat de fun- werden geïntroduceerd om jongeren damentele basis voor onze lcartografi- meer bij kaarten te betrekken, zoals sche informatievoorziening (en de ga- Mapzone (//mapzone.ordnancesurvey.co. rantie dat het hele grondgebied van een ulc/) en GisZone (//mapzone.ordnancesur staat regelmatig wordt gekarteerd) op vey.co.ulc/giszone/gateway.cfm) van de termijn wellicht verdwijnt. Ordnance Survey. In dezelfde sessie behandelde Martin Norgate de geschiedenis van kaarten als mers, waarbij een contributieverhoging puzzels in Groot-Brittannië. De volgende sessie over toeristenlcaarten behandelde kaarten van het Lalce District, een pro- prijzen uitgedeeld (gesponsord door het bedrijfsleven) waarna de bar openging met live muziek. Hierna werd de jaarlijkse ledenvergade ring gehouden, met zo'n vijftig deelne- werd goedgekeurd. Zaterdagavond wer den tijdens het diner de jaarlijkse BCS- ductie van Harvey Maps, en oolc architec tonisch relevante stadslcaarten van Man chester die door het kleine productiebu reau zijn vervaardigd. De kleine lcarto- Op zondagmorgen was er een speciaal grafische bedrijven zijn met name sterk seminar van de ICA Working Group on betrokken bij de BCS. (BCS organiseert Use and User Issues, onder leiding van oolc aparte kaartontwerp-worlcshops.) werkgroepvoorzitter Corné van Elzalc- lcer van het ITC, waarbij men zich niet beperkte tot kaarten maar het gebruik van geografische informatie als geheel aan de orde kwam. Hierbij hoorde een overzicht van de thans in gebruik zijn de testtechnieken om de geschiktheid van een bepaalde presentatie van de geo-informatie te kunnen beoordelen. Een goede uitwerking daarvan was een presentatie van David Fairbairn van de Homepage van Mapzonehet 'kinderpro- University of Newcastle, die het gebruik gramma' van de Britse Ordnance Survey. V van digitale hydrografische informatie op de brug van een schip onderzocht 's Middags waren er twee belangrijke en dat uittestte op een soort flight- lezingen. Mary Spence van het bedrijf Global Mapping behandelde de para dox dat er steeds meer kaarten worden gebruikt en dat tegelijk het ledental van de BCS afneemt. Scheidend BCS- voorzitter Seppe Cassetari ging daarop door in zijn afscheidsrede. Hij bena- simulator voor supertankers, ontwik keld in Newcastle. Van Elzalcker behan delde het onderzoek naar en de ontwilc- lce-ling van de website van ons CBS (//statline.cbs.nl/). Jaclcy Anderson inventariseerde het huidige internatio nale onderzoek naar kinderen als drukte dat, bij het doorgeven van kaartgebruikers en het leren gebruiken geo-informatie, de vormgeving even van kaarten op de lagere school, belangrijk is als de nauwkeurigheid ('design is articulating spatial infor- Begin september 2007 worden de mation') en dat het huidige probleem lcartografendagen in Aberdeen gehou- van GIS vooral ligt in het feit dat het den. een database-technologie is die wordt GEO-INFO 2006-12 i t - Annual Technical Symposium British Cartographic Society 2006 I

Geo-Info | 2006 | | pagina 35