Drs. R. van der Wiele, hoofd Geo en Vastgoedinfor matie, gemeente Amsterdam Er komt een stelsel van zes Basisregistraties aan. De stu diefase is bijna ten einde en vrijblijvendheid moet inge wisseld worden voor praktische toepassing. De ministeries van BZK en VROM doen concrete(re) voorstellen en vragen de gemeenten mee te denken en zich voor te bereiden. Achtergrond Dat bij de overheid de linkerhand vaak niet weet wat de rechterhand doet, is al een oude en steeds terugkerende klacht over die overheid. Door het toepassen van meer auto matisering zou dat veranderen, dacht men. Eind jaren ne gentig werd echter geconstateerd dat, ondanks alle automa tisering, de informatiehuishouding van de overheid nog steeds weinig effectief was. Binnen de vele overheidsorgani saties werden en worden enorm veel verschillende geauto matiseerde administraties bijgehouden. Dat is niet alleen inefficiënt maar ook ineffectief wegens de onduidelijkheid over de aard en/of de actualiteit van de gegevens. Basisregistraties Bij voorstellen voor de verbetering van het overheidshande len, zijn basisregistraties de afgelopen jaren een belangrijk sleutelbegrip geworden. Basisregistraties kunnen op gege- vensniveau een einde maken aan veel irritaties en onbe grip. De bedoeling is namelijk dat gegevens die op meerde re plaatsen binnen de overheid worden gebruikt voortaan slechts op één plaats worden verzameld, beheerd en ge waarborgd. Alle overige overheidsinstanties zijn verplicht van diezelfde gegevens gebruik te maken en mogen de gege vens niet meer zelfstandig inwinnen en beheren. Omdat men besefte dat de realisering een complex proces is, heeft het Rijk zich beperkt en is begonnen met zes basis registraties als zodanig aan te wijzen (fig. 1). Op termijn kunnen ook andere registraties, zoals bijvoorbeeld de Ken tekenregistratie of een Polisadministratie een wettelijke sta tus krijgen. mant! Fig. 1. Het stelsel van basisregistraties van dit moment. 0VI Jubeltonen of klaagzangen? Omdat we in Amsterdam al een jaar of drie met de inrich ting van basisregistraties aan de gang zijn, hebben we ge merkt dat het inrichten geen simpele invuloefening is en bo- GEO-INFO 2006-12 vendien is de samenhang in het stelsel van de registraties verre vanzelfspre kend. Onze ervaringen langslopend, kom ik tot de volgende opmerkingen. Positief Basisregistraties krijgen een wettelijke basis In Amsterdam wordt al 25 jaar gepro beerd om zelf als grote organisatie een duidige basisbestanden in te richten. Dat is tot nu toe altijd stukgelopen op de vrijblijvendheid van gemeentelijke diensten en stadsdelen waardoor er op papier wel een systeem bestond maar in de praktijk betekende dit eigenlijk onvolledig en kwalitatief slecht onder houden bestanden. Deze situatie lever de voor alle organisaties weer voldoen de argumenten op om zich te onttrek ken aan centrale sturing en door te gaan met het zelf verzamelen van gege vens voor hun werkprocessen. Het lan delijk ontwikkelde beleid heeft er in ie der geval voor gezorgd dat iedere Am sterdamse gemeentelijke organisatie nu accepteert dat er slechts één organi satie-onderdeel is dat expliciet tot taak heeft de voorgeschreven gegevens vast te leggen. Daarmee is ook de harde noodzaak ontstaan om interne ge meentelijke werkprocessen op elkaar af te stemmen. Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG) Op basis van de landelijke richtlijnen is het in Amsterdam goed mogelijk ge bleken om een Adressenregistratie en een Gebouwenregistratie in te rich ten. Alle regels die gelden voor in houd en proces zijn nu beschreven en in een gemeentelijk reglement vastge legd. Aan de inrichting van de regi straties is een grote opschoonopera- tie, het project 'Return to sender', (fig. 2), vooraf gegaan zodat bijvoor beeld meer dan vijftigduizend dubbe le adressen (circa 10% van het totaal) uit de administratie zijn verwijderd. Met de nieuwe adresregistratie kun nen vele onbetrouwbare adresregi straties bij andere gemeentelijke dien sten en externe partijen, zoals bijvoor beeld het Kadaster, worden opge schoond of opgeruimd. Hoera, de Basisregistraties komen eraan?

Geo-Info | 2006 | | pagina 40