J Fig. 2. Beeldmerk van het adressen- proj ect. wordt gemaakt op basis van de interpretatie van luchtfo to's. Er lean daarmee ook geen enkele wettelijke status wor den gegeven aan deze kaarten. Een tweede bezwaar is dat het gebruik en de toepassingen van de kaart maar zeer be perkt zijn. Wel worden, door het opwaarderen van de kaart tot basisregistratie, andere organisaties verplicht hiervan gebruik te gaan maken zonder dat ook maar aannemelijk is dat er hierdoor een beter overheidshandelen tot stand komt. De weinig doordachte keuze is terug te vinden in het wetsontwerp. Naast inhoudelijke onduidelijkheden over de gegevensset en de relatie met andere lcaartschalen, zijn de leveringsvoorwaarden, de kwaliteitseisen en de kostenver rekening niet uitgewerkt. Een en ander wil niet zeggen dat de kleinschalige kaart, en de andere daaraan gekoppelde schaalgrootten, geen nutti ge producten zijn. Ook Amsterdam maakt zo'n kaart, waar mee op vele beleidsterreinen allerlei interactieve toepassin gen worden gerealiseerd. Maar een basisregistratie? Nee, echt niet. - - Bedrijvenregister als basisregistratie Het basis Bedrijvenregister (niet-natuurlijlce personen of Handelsregister) is aangewezen als een basisregistratie waarvan de Kamer van Koophandel de beheerder zal zijn. In deze registratie moeten gegevens over bedrijven of instellin gen worden opgenomen. Welke dat echter moeten zijn, is al tientallen jaren onderwerp van gesprek en studie. De lange periode van discussie heeft echter niet geleid tot een duide lijke focus over concrete inhoud van de registratie, voor wie de registratie nuttig of nodig is en welke koppelingen er zijn met de andere registraties. Dus een basisregistratie? Nee, echt nog niet. Negatief Nog onduidelijk - - Kleinschalige kaart als basis registratie Naast de Adressen- en Gebouwenregi stratie is een derde registratie in het stelsel: de kadastrale registratie. De ka dastrale registratie bestaat in Neder land al lang en de inhoud ervan vol doet in hoofdlijnen. In het wetsvoor stel Basisregistraties Kadaster en Topografie, dat in mei 2006 werd gepu bliceerd [zie Geo-Info 7/8, p.324-325, red.], is die dan ook weinig aangepast. Wel is er tegelijkertijd een vierde basis registratie voor kleinschalige topogra fie aangewezen waarvoor de verant woordelijkheid is gelegd bij het Kadas ter. Weliswaar is de Topografische Dienst organisatorisch een onderdeel van het Kadaster maar dit maakt het nog niet begrijpelijk dat de kleinscha lige topografie is aangewezen als een basisregistratie. Een belangrijk be zwaar is dat de kleinschalige kaart ei genlijk geen registratie is van basisge gevens. Er ligt geen authentiek docu ment ten grondslag aan de gegevens die op de kaart worden gezet. De kaart - Grootschalige basislcaart een basisregistratie? De grootschalige kaart van Nederland (GBKN) is belangrijk voor de uitvoering van projecten in de ruimtelijke infra structuur en het beheer van de openbare ruimte. Deze regi stratie is buiten het Rijk om opgebouwd, zodat in de afgelo pen dertig jaar Nederland op een schaalniveau van 1:500 1:2000 in kaart is gebracht. De GBKN is gefinancierd door gemeenten samen met de nutsbedrijven, de waterschappen en het Kadaster. Omdat de GBKN door anderen tot stand is gebracht, is het vooralsnog niet vanzelfsprekend dat het ministerie van VROM daar verantwoordelijk voor is en de re gie voert. De GBKN is niet in het stelsel opgenomen omdat de financiering van een jaarlijks bedrag van, naar schat ting, twintig miljoen euro een hoge hobbel is die het minis terie nog niet heeft weten te nemen. Inhoudelijk gezien ligt het zeer voor de hand om de GBKN in plaats van de kleinschalige kaart als basisregistratie aan te wijzen. Met de GBKN kan er een koppeling worden gelegd tussen de administratieve gegevens van adressen en gebou wen en de geometrische gegevens (=plaatsbepaling), iets wat met de kleinschalige kaart niet mogelijk is. Een basisre gistratie? Ja, en liefst zo snel mogelijk. - GBA De basisregistratie Personen bestaat al lang in de vorm van de GBA ^bevolkingsadministratie). Inhoudelijk wil nie mand hierin grote wijzigingen. Wel speelt al vijf jaar de GEO-INFO 2006-12

Geo-Info | 2006 | | pagina 41