De afgelopen vijf jaar heeft mijn geo- praktijk in hoge mate in het teken ge staan van TOPIONL. Naar verwachting zal TOPIONL het levenslicht aanschou wen eind van dit jaar. Even terugkijken en vooruitkijken kan dus geen kwaad. De ideeën rond TOPIONL ontstonden eind jaren negentig, toen TOPlOvector nog maar net landsdelckend gereed was (1997). Zowel vanuit de techniek als vanuit de klantvraag kwam de wens naar voren om naar een objectge- richt bestand over te gaan. TOPlOvec tor was in eerste instantie toch een di gitale versie van de analoge topografi sche kaart 1:10.000/1:25.000 en de GIS-toepassingen stonden nog in de kinderschoenen. Dat er meer was dan gecodeerde lijnen en punten, de CAD- structuur van TOPlOvector, kwam bin nen de Topografische Dienst naar bo ven toen we werkten aan VMap, een wereldomvattend digitaal bestand op de schaal 1:250.000 dat voor militaire doeleinden werd ontwikkeld. Daar naast verscheen er in 1995 een RAVI- rapport dat aanbevelingen deed voor het ontwikkelen van een authentieke registratie van een topografisch be stand op de schaal 1:10.000. Dat dit ge maakt zou worden op basis van TOPlOvector, was toen nog geen van zelfsprekendheid. Ook de techniek deed een duit in het zakje; er kwam steeds meer geavanceerde GIS-soft- ware op de markt en de afnemers van topografische gegevens wilden anders gestructureerde data in hun applica ties. Rond het jaar 2000 kregen de plannen meer vaste vorm. In een in tern rapport dat de toekomstgerichte ontwikkelingen van de TD nader uit werkte, stond de ontwikkeling van een objectgericht bestand prominent ver meld. Om zicht te krijgen op de inter nationale ontwikkelingen, werden di verse Europese zusterdiensten be zocht. Met name Groot-Brittannië en de Scandinavische landen liepen voor op in de ontwikkelingen. Binnen Ne derland werd gezocht naar de beschik bare expertise bij de universiteiten van Delft, Wageningen en het ITC te Enschede. Na het ontwikkelen van een nieuw gegevensmodel, waarbij zoveel mogelijk rekening werd gehouden met internationale standaarden vanuit ISO en OGC, werden door middel van meerdere pilots de afnemers geraad pleegd. Naast het vernieuwen van de structuur van de data en het op een andere wijze leveren, werd al snel dui delijk dat ook het gehele productiepro ces op een andere leest moest worden geschoeid. Aanvankelijk werd uitge gaan van een gelijkblijvende productie op basis van de bestaande software en het ontwikkelen van objectgericht in winnen en muteren, pas na de conver sie van de data uit te voeren. Uiteinde lijk werd besloten direct over te gaan naar een objectgerichte productieme thode, hetgeen het totale proces wel enigszins heeft vertraagd. Ook de con versie van TOPlOvector naar TOPIONL vereiste meer handwerk dan voorzien. Eind 2006 is het dan zo ver. TOPIONL en haar zusjes. Inmiddels hebben ook de ideeën rond de basisregistraties vaste vorm gekre gen. TOPIONL zal fungeren als kern van de Basisregistratie Topografie die medio 2007 een wettelijke basis zal krijgen. Dit betekent dat er aanvullen de eisen worden gesteld aan TOPIONL. Nieuw zijn het verplicht gebruik door overheidsinstanties en terugmeld plicht. Het verplicht gebruik bevordert de harmonisatie van overheidsbestan den en de koppeling van topografische data met thematische en administra tieve gegevens. Het zal echter voor de afnemers nog wel even wennen zijn. Diverse overheden hebben zelf bestan- Nico Bakker den opgebouwd en deze geïmplemen teerd in hun applicaties. De komende jaren is sprake van een overgangstijd waarin nog de nodige energie nodig zal zijn om alles op orde te krijgen. Echter, de voordelen van eenduidig heid en eenvoudiger uitwisseling en koppeling van gegevens staan voorop. Voor wat de mutatieverwerking be treft zal gebruik worden gemaakt van GBKN-gegevens. Naast het overnemen van de GBKN-gebouwen in TOPIONL zullen ook andere aspecten van gege- vensinwinning onderzocht worden op mogelijke synergie. De voordelen van eenmalig inwinnen en meervoudig ge bruiken zijn evident. Belangrijk is ook de terugmeldplicht. Dat zal zeker een lcwaliteitsverbete- 549 ring opleveren. Wanneer een gebrui ker twijfelt aan de juistheid van een gegeven, dient hij dit te melden. In dien de melding juist blijkt, zal het be treffende gegeven in onderzoek wor den geplaatst en is de gebruiker niet verplicht dat gegeven te gebruiken. Dit betekent echter niet dat de fout direct kan worden hersteld. Voor de basisre gistratie Topografie geldt dat de laat ste reguliere verkenning als 'waarheid' geldt. Het herstel zal tot de volgende reguliere verkenning blijven liggen, tenzij het om grote infrastructurele werken dan wel aanzienlijke stadsuit breidingen gaat. De praktijk zal uitwij zen hoe dit gaat werken. Ook de afgeleide kleine schalen beho ren in principe tot de basisregistratie. Echter, de realisatie van objectgerichte kleinschalige bestanden laat nog even op zich wachten. De komende jaren zal de TDKadaster de automatische ge neralisatie verder ontwikkelen. TOPIONL is gereed, maar nog niet af. De komende jaren zal de inhoud ver der bijgesteld moeten worden om zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de gebruikerswensen. Nico Bakker, Topografische Dienst Kadas ter, Afd. Onderzoek en Ontwikkeling B-mail: nbakker@tdkadaster.nl GEO-INFO 2006-12 - 9 Geo-Info in Praktijk TOPioNL klaar voor de start «I ilMÉ J

Geo-Info | 2006 | | pagina 43