Belasting en Douane Museum an de vooravond van het toekomstgericht herdenken van het 175ste dienstjaar van het Kadaster, past aan dacht voor een museale plek van die organisatie. Het gaat om een plek in het Belasting en Douane Museum, Parklaan 14-16 te Rotterdam (toegang gratis, onderdeel Ministerie van Financiën!). Historici en senioren weten nog van een oprichting van de dienst voor fiscale doeleinden en een res sorteren onder het Ministerie van Financiën en daarbinnen zelfs onder de directeur-generaal der Belastingen. (In 1970 werd het Kadaster van de Belastingdienst gescheiden en een zelfstandig onderdeel van het ministerie van Finan ciën, in 1973 volgde overgang naar het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening [Berkers, ca. 2000].) Hoe dan ook: de oprichting van de dienst voor een grondbelasting verklaart de presentie in depot én perma nente presentatie al. Het Belasting en Douane Museum is ontstaan uit de, voor studenten van de Rijksbelastingacademie, door prof.dr. Van der Poel (1888-1982) verzamelde objecten. Al voor de oorlog had prof. Van der Poel een gevarieerde verzame ling opgebouwd. Helaas is die unieke collectie tijdens de beschieting bij de Duitse inval in mei 1940 verloren ge gaan. Niet zomaar te achterhalen is of ook die collectie al kadastrale aan dacht had, maar je zou verwachten van wel. Prof. Van der Poel slaagde er na de oorlog echter weer in om, met hulp van vele anderen, een basis te leggen voor een bijzondere collectie die de fiscale geschiedenis voor een breed publiek in beeld brengt. De kadastrale presentie daarin werd in elk geval in 1987 al breed bekend uit een kort overzicht van de verzamelingen in een jubileumboek: 'De collectie instrumenten (19de t/m 20ste eeuw) bevat voorbeelden van hulpmiddelen onder meer gebruikt bij de landmeting (Ka daster)'. [De Smidt, 1987]. Adri den Boer redacteur Belasting en Douane Museum. Een geduldige meetassistent. De permanente tentoonstelling is verdeeld over zogeheten kabinetten. In kabinet 4 (1795-1814) wordt gememoreerd dat al onder Lodewijlc Napoleon een aanzet tot het Holland se kadaster werd gegeven. In een vitrine prijkt een gefanta seerde Modelkaart uit 1805 voorgesteld door den LtKollonel In genieur G.J. de Fèvre de Montignij'. Dit 'topografisch model' van genie-officier Gillis Johannes werd trouwens niet over genomen [Muller, 1987]. In kabinet 5 (1814-1848) komt het kadastrale vervolgverhaal uitgebreid aan de orde. Bij het raam staat een geduldige meetassistentpop met jalon in de hand en instrumentenlcist aan zijn voeten. Een eveneens staande vitrine bevat een meetketting en een oud waterpas instrument (zal het aan het mankerende kadastrale ge bruik daarvan liggen dat een bijschrift ontbreekt?). In een centraal gelegen vitrine prijken tekeninstrumenten waar onder een transversaalschaal, een kaartje van sectie A van Van transversaal- schaal tot kadas trale legitimatie penning. de kadastrale gemeente Empel, een ronde legitimatiepenning met het op schrift KADASTER en een cleno- of hel lingmeter. Theodoliet Educatief is de opstelling van een 20e- eeuwse theodoliet, te benutten door het grote publiek. De driepoot heeft als plaatje 'TU Delft Geodesie no 143'. De Jena-theodoliet Theo020 daarop heeft een plaatje Laboratorium voor Geodesie no 214'. Ontstijgt dit instrument de pe riode 1814-1848, hetzelfde geldt voor de uitleg van het vak op de muur met een oudere prent, maar mooi is het! Zie ook: www.bdmuseum.nl. Literatuur Berkers, E., Vol van vernieuwingsge dachten. Automatisering bij het Kadas ter 1945-2000, Zutphen z.j. ca. 2000, p. 26/27; De Smidt Th., e.a., Fiscaliteit in Nederland. 50 jaar Belastingmuseum 'Prof.Dr. Van der Poel'. Zutphen/Deventer 1987, p. 176; Muller, E. en K. Zandvliet, Admissies als landmeter in Nederland voor 1811, Alphen a/d Rijn 1987, p. 47. GEO-INFO 2006-12 Kadaster permanent in museum A

Geo-Info | 2006 | | pagina 44