Adri den Boer onderdag 26 oktober 2006 woon den bij het KNMI in De Bilt tegen de zestig mensen de donateursdag van de stichting De Hollandse Cirkel bij. In zijn jaaroverzicht kon voorzitter Her man Quee als altijd weer gestage groei signaleren. Het aantal persoons- en be- drijfsdonateurs was 115 resp. 24 (2005: 108 resp. 18). Oud RD-man Frans Jan sen zou volgens de agenda een voor dracht over alleen 'IJkbasis de Loener- marlc' houden maar daar werd aan toe gevoegd 'en overige basismetingen in de twintigste eeuw in Nederland'. Dat waren er in totaal drie: Stroe (1913), Loenermarlc (1957) en Afsluitdijk (1965). Hij liet daarbij filmfragmenten ijkbasis Loenermark. zien uit 1913 en 1965 maar ook recen te Googlebeelden. De Loenermark leek daarop, dankzij Staatsbosbeheer, veel op een landingsstrip voor vliegtuigen! Getoond werd ook een fysiek 3D-model van de basis Loenermark. Een aanwezi ge ambtenaar van de gemeente Apel doorn beloofde dat de ijkbasis een ge meentelijk monument zal worden en dat een informatiebord wordt ge plaatst; het vijftigjarig jubileum in 2007 is daarvoor een mooi moment. Model van de Na het aperitief en de lunch kon hoofddirecteur Frits Brouwer wat ken getallen van het V&W-agentschap KNMI geven: 152 jaar oud, 50 miljoen euro jaaromzet en 450 medewerkers. Trots bleek hij om op de stoel van Felix Vening Meinesz (hoofddirecteur van 1945-1951) te mogen zitten! Vervolgens hield KNMI-seismologe Femke Goud- beelc een voordracht over Aardbeving en tektoniek' en haar collega Hans Roozekrans hield een voordracht over 'Remote sensing bij het KNMI'. Boeiend was ook het bezoek aan het interne museum in een bewaard geble ven paviljoen van de aardmagnetische afdeling anno 1897. Een scala aan goed verzorgde en genummerde instrumen ten was deels herkenbaar en riep deels vraagtekens op. De vertaalslag naar de eigen wereld werd toch vaak gemaakt: 'Deze werd ook in de landmeetkunde gebruikt voor hoogtemetingen', zo was een uitroep bij een precisiebaro- meter. Hoekmeetinstrumenten herin nerden er aan dat men weerballonnen graag precies volgde. KNMI-sextant (Caminada 1910). i Bespreking in KNMI-museum. GEO-INFO 2006-12 Donateursdag De Hollandse Cirkel 553

Geo-Info | 2006 | | pagina 47