Informatie RWS: grootste topkaart gaat verdw Eind 2007 komt er een nieuw Future Center van Rijkswaterstaat (RWS) in de nieuwbouw van het kantoorge bouw Westraven aan de Al 2 in Utrecht. Het informatie- en communi catiecentrum Mobilion aan de Groene- woudsedijk daar, pal naast de A2, gaat dan verdwijnen. (Sinds 2004 fungeert overigens Mobilion al als proeftuin voor het RWS Future Center.) Mobilion dateert van 1997 en heeft een glazen vloer met daaronder een forse vergro ting (naar circa 1:1.400) van bladen van de Topografische kaart 1:25.000, in de bij de bouw van Mobilion meest actue le versie. Nadien is op tekstkaartjes aangegeven waar bijvoorbeeld Leidse Rijn wordt gebouwd. Officemanager Margot Ansems over het bijhoudings- probleem: 'Aanpassen van de kaart on der de vloer is lastig en vergt een be hoorlijk budget. De glasplaten moeten met een kraan worden gelift vanwege het gewicht. Ze zijn 5 cm dik en 1,5x1,5 m groot. Deze operatie, samen met kosten voor nieuwe prints enz., is een keuze die je moet maken.' Onder het glas zijn hellende kaartvaklcen van 2,5x2,5 km midden-Nederland in het terrein. De glazen vloer is de grootste van Europa en staat in het Guiness Book of Records. Vrij zeker is de ver dwijnende vergroting van de Neder landse 'topkaart' ook een record! On der de enorme aantallen mensen die over de glasplaat en dus over het on derliggende kaartbeeld liepen, was in mei 2005 ook koningin Beatrix en in juni 2006 prins Willem Alexander. Zie ook: www.rijkswaterstaat.nl/mobilion. Adri den Boer Expositie 'Waar ben ik?' Het Nationaal Onderwijsmuseum te Rotterdam heeft sinds 7 oktober 2006 en tot en met 24 juni 2007 een ex positie 'Waar ben ik? Aardrijkskunde in kaart gebracht*. (De inrichting was we ken na de opening nog niet klaar, intus sen vast wél.) De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met het KNAG en geeft onder andere een schat aan aardrijkskundige leermiddelen: glo bes, wandkaarten, houten puzzels, dia's, stempels en computers met games en satelliet- en luchtfoto's. Een 'lokaal van de toekomst' geeft vier scenario's van het aardrijkskunde-ondcrwijs van 2020. Een wand tekst daar: 'De leerling leert digitale middelen toe te passen zo als Geografische Informatie Systemen (GIS) en Global Positioning System (GPS)'. Deskundigen als onderwijsminis ter Maria van der Hoeven en Dorine Bur- manje van het Kadaster geven in een do cumentaire hun visie op de scenario's én op de maatschappelijke ontwikkelin gen in 2020. Twee fragmenten uit de fol der bij de tentoonstelling zijn ook het citeren waard. 'Het laagste punt van Nederland is Nieuwerkerk aan den IJssel en ligt 6,76 meter onder NAP. Als de dij ken zouden breken zijn je laarzen daar niet hoog genoeg', aldus een stelling. Een andere visie betreft maateenheden: 'In 1101 werd de afstand tussen de neus en het einde van de middelvi nger van koning Hendrik I vastgelegd als de yard. Na de dood van de koning werd de af stand opnieuw bepaald. Om gek van te worden.' Zie www.waarbenik.info met onder an dere ook topstukken uit de expositie. Adri den Boer Caert-Thresoor 2006-3 Uitgave 2006-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende artikelen: 'De Ortelius-Van Deventerkaart van Zeeland, een kaart met veel staten' door Dick Blonk 'De wereldwijde primaire triangula tie als 'onfeilbare grondslag' voor negentiende-eeuwse kaarten' door J.M. Mohrmann 'Kunst en Kaart: De Civitas Hierusa- lem 1538 van Herman van Borculo' door Louis van Empelen Informatie: www.maphist.nl/ct. Maquette Diemermeerpolder ca. 1900 uit de eigen collectie van het museum (81x107x3 cm). Derde RGI-tender:75 projectvoorstellen De tender 'Geo connected' van de stichting Ruimte voor Geo-infor- matie (RGI) leverde 75 projectvoorstel len op. Deze derde RGI-tender was van 1 oktober tot 1 november 2006 openge steld. Er is in deze tender twee tot vier miljoen euro Bsik-subsidie beschik baar waarvan een aanzienlijk deel is bedoeld om verbindingen te leggen tussen bestaande RGI-projecten onder ling en naar projecten uit andere Bsik- programma's. Daarnaast staan ook de internationale verbindingen en de ver bindingen naar de toekomst (veranke ring) centraal. De adviesraden Weten schap en Gebruikers vergaderden op 13 november 2006 over hun projectbe oordelingen en het RGI bestuur be sloot op 22 november 2006. Informatie: www.rgi.nl. J" GEO-INFO 2006-12

Geo-Info | 2006 | | pagina 50