bruik van de tunnel, maar ook het bebouwde en onbe bouwde gebied boven de tunnel, worden geregeld. Boven dien moeten er voorschriften worden opgenomen om schade aan de tunnel te voorkomen, zoals een bouwver- bod op gronden die op maaiveld boven de tunnel zijn ge situeerd. Eventueel kan bij een dubbelbestemming een dwars- en een diepteprofiel op de plankaart worden toege voegd om de verschillende niveaus van bestemmingen duidelijk te maken (fig. 1). Een sprekend voorbeeld van een bestemmingsplan met dubbelbestemmingen is het bestemmingsplan 'HSL Rijn- woude' waarin de Groene Harttunnel van de HSL-Zuid is op genomen (fig. 2). Binnen bestaande bestemmingsplannen wordt er dan ook al bestemd in 3D, dat wil zeggen: op ver schillende niveaus. Maar door het gebruik van de 2D plan- lcaart is dat niet inzichtelijk te maken op de planlcaart. Ge bieden die in die plannen wel degelijk door middel van een 3D benadering zijn bestemd, op verschillende niveaus, wor den alsnog 'platgeslagen' om ze te kunnen verbeelden op de planlcaart. Een ander voorbeeld van een slecht inzichte lijke situatie wat de derde dimensie betreft is het bestem mingsplan van de Noord-Zuidlijn in Amsterdam (fig. 3). De tunnel is deels gelegen onder woningen, bedrijven en win kels, deels onder water en deels onder openbare ruimte. De gebieden zijn op de kaart gelabeld als een soort gestapelde gebieden en de regeling van deze stapeling (bijvoorbeeld: 'ondergronds railtracé waarboven water') is in de voor schriften geregeld en in de legenda verwoord. Nadeel hier van is dat de ruimte van de tunnel niet (of heel moeilijk) te herkennen is op de planlcaart. Een ander nadeel is dat be stemmingen in de verticale richting alleen met niveaus kunnen worden aangeduid en niet met een exacte 3D be grenzing. Door dit ontbrekende inzicht zijn de voorschrif ten uiterst belangrijk. Op naar een 3D bestemmingsplan De oplossing lijkt dus te liggen in 3D bestemmingsplannen. Strikt gezien is de woordkeuze hiervan niet correct. Een be stemmingsplan is immers altijd 3D omdat het gaat over de werkelijkheid. Maar een 3D bestem mingsplan gaat over de 3D visualisatie van het plan. Met 3D bestemmings plan wordt dus eigenlijk een 3D (digi tale) bestemmingsplanvisualisatie be doeld. Hierbij dient opgemerkt te wor den dat een visualisatie altijd informatief van aard is: het plan zelf (inclusief planlcaart) is een juridisch bindend document. Of de 3D visualisa tie de juridisch bindende planlcaart zal vervangen moet nog worden be zien, en daarmee eventueel een ande re verbeelding van de 'traditionele' planlcaart. De analoge (geprinte) versie van een 3D planvisualisatie is een mo mentopname vanuit een bepaalde hoek en een selectie van bestemmin gen waardoor het 3D plan 'uitgekleed' wordt. Dit 'uitkleden' lean nodig zijn om bestemmingen die in 3D achter an dere bestemmingen schuil gaan, zicht baar te maken. Bestemmingen worden bij een 3D bestemmingsplan expliciet in drie dimensies - op verschillende ni veaus - bestemd en als zodanig gepre senteerd. In de pilot is geëxperimen teerd met een 3D bestemmingsplanvi sualisatie (fig. 4). Door middel van het 3D bestemmingsplan lean de planma- lcer in één beeld laten zien wat de be oogde ruimtelijke ontwikkeling is in een gebied, ook ondergronds. De voor schriften moeten vervolgens geraad pleegd worden om te weten welke bouw- en gebruiksmogelijkheden er zijn. Uit de pilot bleek echter dat het visua liseren van de bestemmingssituatie in 3D niet zo eenvoudig is als het simpel toepassen van 3D technieken. De 3D geo-ICT is voor de planmalcer een hulp middel dat zijn/haar werkproces zou moeten vereenvoudigen. Dit betekent dat de planmalcer bekend moet raken met de mogelijkheden van de tech niek. En de techniek moet worden be keken en verbeterd op basis van de be hoeften van de planmalcer. Kortom, twee vakgebieden moeten met elkaar in contact worden gebracht. Om aan te geven waarom een 3D bestemmings plan meer is dan het eenvoudig toepas sen van 3D inwin- en visualisatietech nieken, noemen we een aantal punten waarop een 3D bestemmingsplan fun damenteel verschilt van een 2D be stemmingsplan. Deze punten zijn niet eenduidig beantwoord in de pilot en hebben dan ook nog nadere aandacht nodig. Bestemmingen Vn Vo 2 Vw Vr2 Wi 2 W3 Vr 2 E Vr 2 D Bovengronds railtracé en openbare ruimte Ondergronds railtracé waarboven openbare ruimte Ondergronds railtracé waarboven water Ondergronds railtracé waarboven woningen Ondergronds railtracé waarboven woningen, bedrijven, winkels en kantoren Ondergronds railtracé waarboven woningen, winkels en horeca Ondergronds railtracé waarboven openbare gebouwen en gebouwen met bijzondere bestemming Ondergronds railtracé waarboven stedelijk dak LCnMrni Fig. 3. Fragment uit het bestemmingsplan van de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. GEO-INFO 2006-12

Geo-Info | 2006 | | pagina 8