Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs Déja vu en intrinsiek besturen Ramon Hanssen Sommige mensen kunnen erg goed weggooien. Mijn buurman heeft laatst zijn huis opgeruimd en dozen vol spul len die hij niet meer gebruikte simpel weg weggegooid. Ik behoor niet tot de ze categorie mensen. Ilc kan niks weg gooien; stel je voor dat ik iets nog eens nodig mocht hebben! Dientengevolge puilt mijn huis dan ook flink uit. Een van de zaken die ik erg moeilijk kan weggooien, zijn boeken en tijdschrif ten. Stapels oude, half gelezen tijd schriften liggen thuis op doorname te wachten en stof te vangen. Het aardige van het bewaren van tijd schriften is dat sommige artikelen en berichten zeer snel verouderen, en dat wordt dan ook pijnlijk duidelijk wan neer je een tijdschrift van een paar jaar oud inkijkt. Vol trots worden daar in bijvoorbeeld 'nieuwe' plannen ge presenteerd waarbij een 'probleem' op de kaart wordt gezet en vervolgens wordt aangetoond dat het aanwenden van een bepaalde methode zal leiden tot een betere situatie. Vooral bestuur ders grijpen de gelegenheid graag aan om hun visie en plannen tot verbete ring van de wereld openbaar te maken. Wanneer je zo'n berichtje een paar jaar na verschijnen leest, wordt vaak duidelijk hoe zeer ze er soms naast zaten. Het 'project' is ondertussen ge start maar daarna heeft nooit meer iemand er iets van gehoord of het is to taal anders afgelopen. Inmiddels zijn de toenmalige bestuurders vertrokken en hebben nieuwe bestuurders gecon cludeerd dat ze zich toch vooral op de toekomst moesten richten, hun eigen visie moesten ontwikkelen en zich vooral niet met hun voorgangers moes ten afficheren. Exit plannetjes. Een mooi voorbeeld is de vermeende priva te financiering van de Betuwelijn. Kent u deze ervaringen? Het leuke er van is dat je met een beetje oefening dit type berichten lijkt te gaan herken nen op het moment dat ze verschij nen. Een mooi voorbeeld is de 3TU federatie van de universiteiten van Delft, Eindhoven en Twente. Zes Centers of Excellence worden opgericht, dit moe ten de boegbeelden worden van be paalde typen onderzoek in Nederland. Door 'afspraken te maken over zwaar tepunten binnen de CoE's vullen de onderzoekers elkaar aan en kan massa worden bereikt' staat in het 3TU communiqué. Om dit proces verder kracht bij te zetten zijn verder Centers of Competence gevormd: 'herkenbare verzamelingen van vakgenoten op een breed onderzoeksterrein'. Dit is een 'multidisciplinaire doorsnede van de faculteiten van de drie TU's die het meest betrokken zijn bij een vakge bied'. Wanneer u me nog volgt dan nu de mooiste quote uit het communiqué: 'de herkenbaarheid is af te lezen aan logo's en postbusnummers, waarmee wordt geïllustreerd dat het centrum een sterke speler is op het veld van NWO, industrie en "Brussel" Nou wil ik niet cynisch doen hoor, de betrokken bestuurders hebben onge twijfeld hart voor de zaak en afgelopen maart heeft het kabinet vijftig miljoen euro uitgetrokken om dit alles te on dersteunen: goed voor de wetenschap! Maar toch beklijft het déja vu gevoel dat ik zo'n berichtje over een jaar of vijf nog eens onder een stoffige stapel tijdschriften zal tegenkomen waarbij de Centers of Excellence/Competence al weer lang in de vergetelheid verdwenen zullen zijn, gewoon omdat de wind weer vanuit een andere hoek is gaan waaien. Ik heb dit wel eens intrinsiek besturen genoemd: besturen om het besturen. Hoeveel beter zou het zijn wanneer de onderzoeksfondsen ge woon direct bij de betrokken groepen terecht zouden komen, zonder daar logo's en postbusnummers voor te moeten instellen. Gaat u nog oude tijd schriften weggooien binnenkort? Ramon Hanssen, Universitair hoofddocent, Instituut voor Aardobservatie en Ruimtevaartsystemen (DEOS), Technische Universiteit Delft E-mail: r.fhanssen@tudelft.nl GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 11