Analyse Rijkswaterstaat komen er reorganisaties die mede de invoering van automatisering vaart moeten geven. In 1994 is het Kadaster inmiddels een verzelfstandigde organi satie die verantwoordelijk is voor de ei gen resultaten. Het verlies van werkge legenheid genereert de nodige weer stand, desondanks krijgt het Kadaster nieuw elan. Het blijkt een behendige organisatie te zijn die, als het om ex ploitatie van de beheerde gegevens gaat, zonodig de grenzen van haar mandaat opzoekt. De overgang naar het departement van VRO, de verzelfstandiging maar vooral de automatisering van de primaire werkprocessen maken dat er eindelijk een einde komt tussen de scheiding van de ambtelijk georiënteerde activi teiten van de bewaarders en de tech nisch georiënteerde landmeetkundi gen. De kroon op het werk is de cen traal gerealiseerde on line toegang tot de registers van het Kadaster via de al gemene website. IS091S HET WATER aan DF.SEIVSTEEN Ct-STECF.^ Drie vloedstenen in Molenaarsgraaf markeren drie watersnoden. strijd geleverd voor behoud van leven, have en land. Zo rond de vroege Mid deleeuwen krijgt het tegengaan van de inwerking van water op land een meer gestructureerde aanpak met de aanleg van polders. Gaandeweg ontstaan daarvoor kleinschalige organisatori sche verbanden die aanleg en onder houd van dijken verzorgen |Fockeina, Andreae en Van 't Hoff, 1947], Polders nemen al gauw in omvang toe doordat men, in plaats van de taken onderling te verdelen, zowel de uitvoerende als coördinerende taken uitbesteedt en daarmee specialistische kennis van dijkbouw en landmeetkunde binnen haalt [Van der Woud, 1987], Dat alles wordt uitgevoerd door speciaal voor dat doel in het leven geroepen organi saties: de waterschappen. Aan het ein de van de zestiende eeuw zijn door schaalvergroting alle lokale water schappen en ambachten in het zuide lijk deel van Holland opgegaan in gro te waterschappen. In de rest van Ne derland doen zich min of meer vergelijkbare ontwikkelingen voor [Pouls, 1997]. De dan opkomende dreiging van wa tersnoodrampen rond de grote rivie ren vergt echter een nog grootschali ger en vooral gecoördineerde aanpak. Het leger is in die tijd gewend bij ge vechtshandelingen als verdedigings linie gebieden onder water te zetten en beschikt daardoor over waterbouw kundige kennis. Na een eeuw van be stuurlijk getouwtrek en geharrewar, wordt in 1798 Rijkswaterstaat opge richt, min of meer ontstaan vanuit het centrale leger. De militaire geest waart in het begin nog rond maar Rijkswa terstaat is als organisatie van meet af aan zelfstandig. Rijkswaterstaat moet tegen de belangen van dominante pro vincies in voor zichzelf een positie zien te verwerven waardoor pas rond 1820 sprake is van een min of meer sta biele waterstaatsorganisatie [Bosch, Van der Ham et al., 1998]. Het mag dan een nieuwe organisatie zijn die zich met uitdagende vraag stukken gaat bezighouden, het denken en doen van de ambtenaren en ingeni eurs is echter aan het begin van de ne gentiende eeuw nog gebaseerd op mid deleeuwse praktijken. Ondanks de Mi litaire invloeden werkt en organiseert men bij Rijkswaterstaat nog op am bachtelijke en traditionele wijze. Het leren van een vak in de praktijk, de overgang van het vak van vader op De eeuwenlang bestaande werkvloercultuur van de zelf standig werkende landmeter zit het Kadaster tot ongeveer vijftien jaar geleden danig in de weg. Lange tijd is de enige organisatiestructurele maatregel de, op operationele gron den, gemaakte scheiding tussen landmeetkundige en regi strerende taken. Een technische cultuur, die nodig is voor landelijke standaardisatie, ontwikkelt zich voor registre rende activiteiten gestaag maar komt voor landmeetkundi ge activiteiten na aanvankelijke afwezigheid maar traag op gang. De werkvloercultuur blijft daarbij dominant en zorgt ervoor dat taakstructurering, standaardisatie van opleidin gen en de invoering van extern ontwikkelde innovaties, zo als fotogrammetrie en automatisering, traag op gang komt. Eind vorige eeuw zorgen verzelfstandiging en nieuwe doel stellingen voor externe gerichtheid. De leiding geeft aan die nieuwe doelstellingen handen en voeten waardoor een op automatisering en informatisering gebaseerde techni sche cultuur ontstaat. De koppeling van organisatiedoel stellingen aan automatisering zorgt ervoor dat de intern gerichte traditioneel operationele cultuur mee moet veran deren, gesymboliseerd door het verdwijnen van de traditio nele scheiding tussen de registrerende en landmeetkundi ge activiteiten. Al lijkt de hedendaagse cultuur van het Kadaster nieuw, toch blijven bepaalde kenmerken hardnekkig. Volgens een recent gestarte wervingscampagne voor landmeters gaat het Kadaster een nieuwe lichting landmeters zelf opleiden, analoog aan de Middeleeuwse praktijk waarin iemand die landmeter wilde worden alleen het vak kon leren door bij een landmeter in de leer te gaan. Zo wordt de geschiedenis geparafraseerd. Water is sinds mensenheugenis een gevreesde vijand in Ne derland. Op veel plaatsen in Nederland is hiertegen altijd GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 14