Er zijn meerdere lay-outs waarmee de SVG-kaartmodule kan worden opgebouwd. Er is een lay-out voor een viewer met één kaart en een lay-out voor een viewer met twee kaar ten. In de viewer met twee kaarten is het mogelijk om bij voorbeeld een kaart met de sterftecijfers onder mannen en de sterftecijfers onder vrouwen met elkaar te vergelijken. Voor het onderwerp 'overgewicht' is voor de Zorgatlas een viewer gemaakt met één kaart (fig. 4). De gebruiker opent de website met de SVG-kaartmodule en krijgt dan een kaart te zien met bijvoorbeeld het overgewicht van de Nederland se bevolking in 2006. Tevens is het mogelijk om administra tieve data in een tabel te bekijken. Wanneer de gebruiker een van de records in de tabel selecteert, licht deze ook op in de kaart. Daarnaast wordt automatisch een grafiek gege nereerd met het overgewicht uitgezet tegen de tijd, zodat ontwikkelingen in de tijd goed zichtbaar zijn. De gebruiker kan vervolgens ook het overgewicht bij mannen in 2006 in de kaart tonen. De tabel en de grafiek veranderen automa tisch mee. Op deze manier worden op één plek meerdere kaarten van verschillende deelonderwerpen en verschillen de periodes ontsloten. Voordeel van de SVG-kaartmodule is dat de gebruiker meerdere onderwerpen en periodes met elkaar kan vergelijken zonder dat hiervoor een groot aantal GIF-kaarten door de redacteuren van de Zorgatlas moet worden gemaakt. Uitgangspunt is dat vanuit bestaande kaarten op de Zorgat las doorverwezen wordt naar een SVG-kaartmodule. De be leidsmaker komt zo altijd terecht bij de reeds bekende GIF- kaarten in de Zorgatlas. De bezoeker die een verdiepingslag wil, kan dan zelf doorklikken naar de SVG-kaartmodule. De ze heeft een andere lay-out dan de bestaande kaarten in de Zorgatlas. De standaard lay-out bevat altijd aan de linker kant een kaart met titel en legenda. Het rechtergedeelte be vat een korte toelichtende tekst. In de SVG-kaartmodule staat de kaart centraal met daaromheen extra gegevens in een tabel of grafiek. Er is maar weinig ruimte voor tekst en het is in beperkte mate mogelijk om de lay-out aan te pas sen aan de eigen huisstijl. Het is mogelijk om een logo toe te voegen en de kleuren van de lay-out aan te passen. Het is echter niet mogelijk om de tekst van de knoppen aan te pas sen en niet alle functionaliteit kan aangepast worden aan de eigen wensen. MapViewSVG is een ander voorbeeld waarmee op een eenvoudige wijze een SVG-kaartmodule kan worden gege nereerd en deze wordt bijvoorbeeld toegepast in de Mobiliteitsatlas om kaarten in SVG-formaat te presenteren. Voordeel van deze methode is dat je rechtstreeks vanuit ArcGIS een kaartmodule kunt maken. MapViewSVG is na melijk een extensie bovenop ArcGIS waarmee een ArcGIS- project naar SVG kan worden geëxporteerd. Resultaat is een kaartmodule waarmee de gebruiker meerdere kaart- lagen kan bekijken door ze aan- of uit te zetten of door in- of uit te zoomen. Het is ook mogelijk om informatie op te vragen door in de kaart te klikken of door selecties aan te maken. De reden waarom in de Zorgatlas geen gebruik is gemaakt van MapViewSVG maar van Instant Atlas is omdat het met MapViewSVG niet mogelijk is om tabellen en gra fieken te presenteren. Hierdoor heeft MapViewSVG geen meerwaarde boven de reeds gebruikte technieken in de Fig. 4. SVG-kaart- ZorgAtlas, met name omdat in de module om kaarten Zorgatlas wordt geprobeerd de gebrui- en grafieken te leer zoveel mogelijk door de aangebo- verbinden. den informatie te leiden. Vooralsnog zullen Flash en de SVG- kaartmodule de statische kaarten niet vervangen. Deze interactieve technie ken worden vooral gezien als een aan vulling op de bestaande techniek. De Zorgatlas moet toegankelijk zijn en blijven voor beleidsmakers. Flash en SVG zijn ook niet de enige mogelijkhe den voor het gebruik van kaarten op internet. Een andere mogelijkheid die nog niet verkend is, is het aanbieden van kaartlagen via mapservices, waar bij bijvoorbeeld gebruik wordt ge maakt van ArcIMS. Het gebruik van Flash en SVG is voor de Zorgatlas een eerste verkenning naar nieuwe mogelijkheden. Per on derwerp wordt bekeken of het interes sant is om een andere techniek te ge bruiken voor het presenteren van de gegevens. De gebruiker moet op een snelle manier de door hem gewenste informatie kunnen raadplegen waar bij de gebruiker niet overspoeld mag worden door allerlei ingewikkelde mogelijkheden. De vraag in hoeverre je de gebruiker moet sturen in het raadplegen van informatie, speelt hierbij een belangrijke rol. De Zorgat las bevat namelijk een groot aantal kaarten die afzonderlijk informatie bieden, maar door het vergelijken van de juiste kaarten kunnen ook verban den worden gelegd tussen ruimtelijke patronen. Overgewicht Totaal 2002 G^WerUnd -JS.ï instan Toekomst voor interactie in de Zorgatlas GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 18