Vrijgeven van overheids(geo-)informatie Kansen en bedreigingen voor toepassingen vanuit maatschappelijk perspectief De Nederlandse overheid bezit en beheert veel geo-bestanden die nodig zijn om overheidstaken uit te voeren. Nu de digitalisering en informatisering van onze samenleving snel toenemen, ontstaat de vraag of de overheid haar geo-informatiebeleid moet aanpassen en deze informatie ook vrij beschikbaar moet stellen aan burgers en organisaties zodat maatschappelijke (en economische) ontwikkelingen niet worden geremd. Onduidelijk is echter welke maatschappelijke effecten er kunnen worden verwacht indien de overheid dit doet. In dit artikel worden de resultaten van een korte verkennende studie gepresenteerd. Hiervoor zijn verschillende maatschappelijke partijen gevraagd naar de kansen en bedreigingen die zij zien indien de overheid een aantal bestanden vrij beschikbaar zou stellen. Ook is gekeken welke ervaringen er in het buitenland bestaan met het vrij beschikbaar stellen van geo-informatie. Op basis van deze resultaten is vervolgens aangegeven welke maatschappelijke ontwikkelingen mogelijk ontstaan. van de bodem- en geologische informa tie met een forse innovatiesubsidie van het ministerie van Economische Zaken (een soort 'BSIK- oude stijl'). Veel andere bestanden volgden en tegen woordig verlopen de verzameling en de verwerking van geo-informatie vrij wel volledig digitaal. Aan het eind van de vorige eeuw wa ren er naar schatting 25.000 geo-data- sets [BDO, 1998). Hoewel het digitalise ren van geo-informatie strikt genomen een zuiver technische conversie van het ene formaat (papier) naar het an dere was (digitaal bestand), heeft dit een enorme invloed gehad op het om gaan met en het denken over geo-infor matie. De digitale vorm maakte snelle verspreiding van en koppeling tussen informatie mogelijk. Vanuit de be stuurders en managers van de betrok ken organisaties werd aanvankelijk sterk terughoudend op de nieuwe situ atie gereageerd. Veel digitale bestan den mochten aanvankelijk alleen in tern worden gebruikt uit angst voor misbruik en verlies van controle. Naar buiten toe werden nog lange tijd pa pieren versies verstrekt. In de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw bleek het 'in house only'-beleid niet langer houdbaar. De maatschap pelijke druk gecombineerd met bezui- GEO-INFO 2007-1 Het debat over het vrijgeven van over- heids(geo-)informatie wordt vaak gevoerd vanuit twee verschillende kam pen, respectievelijk de kampen van 'cost- recovery' en 'free-access' [Johnson, 1996). Bij 'cost-recovery' dienen alle kosten voor de productie en onderhoud van het bestand door de gebruiker te worden be taald. Bij 'free-access' krijgen overheid, burgers en bedrijven vrij van kosten en zonder juridische voorwaarden toegang tot overheidsgegevens. Voor het geo-in formatie producerende bedrijfsleven, zoals bijvoorbeeld TeleAtlas en Falkland Andes, is een winstgevend cost-recovery- model het enige werkzame model. Voor overheidsinformatie ligt de situatie his torisch gezien anders. Veel geo-informatieverzamelingen, zo als de bodemkaart, de waterstaatkaart, de geologische kaart en de topografische kaart, werden vanuit een visie op de in richting, ontwikkeling en beheer van een land, verzameld en voor niet meer dan de verstrekkingkosten (drukkosten van de kaarten) aan de gemeenschap ter beschikking gesteld. Er wa ren geen gebruiksbeperkingen. Deze situatie heeft lange tijd voortgeduurd en functioneerde behoorlijk efficiënt en effec tief. De overheid zorgde voor de opbouw en onderhoud van de geo-basisregistraties en diezelfde overheid - maar ook de bur gers en bedrijven - kon(den) tegen marginale kosten hiervan gebruik maken. Er was een helder free-access-beleid voor pa pieren kaarten. CJ. de Zeeuw Msc. en profMr.ir A.K. Brégt, 01-Wageningen UR i Co-auteurs: int/ dk Jong, Rijkswater staat AGI, dr.in J. Crompvoets en ir. J.J.F. Wien, CGI Wageningen UR Deze stabiele situatie veranderde ingrijpend aan het eind van de vorige eeuw door de digitalisering van de kaarten. In Nederland werd in 1970 begonnen met het digitaliseren

Geo-Info | 2007 | | pagina 20