nigingen op de overheidsuitgaven leid de ertoe dat veel organisaties hun digi tale bestanden aan derden ter beschik king gingen stellen. Omdat in Nederland, maar ook in veel andere Europese landen, een nationale regie ontbrak, hebben alle organisaties hun eigen beschikbaarheids- en prijs beleid bepaald. Dit heeft geleid tot een wirwar aan regelingen en voorwaar den voor gebruik van geo-informatie door anderen. Op dit moment bevin den we ons in een situatie waarbij het geo-informatieverstrekkings- en ge- bruiksbeleid verworden is tot een on overzichtelijke kluwen van beperkende voorwaarden, onduidelijk prijsbeleid, digitale uitsluiting en optimalisatie van deelbelangen en suboptimaal maatschappelijk gebruik. Deze situatie is overigens niet uniek voor Nederland maar komt in veel landen voor. Vanaf het begin van deze eeuw ervaren steeds meer burgers, bedrijven en over heidsorganisaties de problemen van de gegroeide situatie. Veel maatschap pelijk noodzakelijke koppelingen tus sen geo-datasets, bijvoorbeeld bij ram penbestrijding, kunnen niet snel wor den gemaakt, er worden forse transactiekosten gemaakt bij het rege len van toegang tot de geo-informatie en kansen op economische ontwikke ling blijven onbenut. De verandering" van de huidige gegroei de situatie is niet eenvoudig. Veel orga nisaties en bedrijven hebben hun posi tie binnen de huidige gegroeide situa tie ingenomen en hebben belang bij het handhaven van de status quo. Zo hebben de commerciële leveranciers van wegeninformatie belang bij het 'in house only' gebruik van het Nationaal Wegenbestand Bestand (NWB) door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Een poging van minister Van Boxtel een aantal jaren geleden om de situa tie te veranderen, is vastgelopen in het stevig verzet van gevestigde instituties. Ondanks de complexiteit en inertie van de gegroeide situatie, worden op nieuw pogingen ondernomen om tot een systeemverandering te komen. Op 21 november 2006 is de Europese INSPIRE directive aangenomen. Deze directive voorziet op termijn in een gro tere toegang van burgers en overheden tot geo-informatie. In Nederland ontfermt het interdepartementale GI-beraad zich over een nieuw geo-informatiebeleid en het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil, geheel in lijn met de traditie en cultuur van dit ministerie, tot concreet handelen over gaan. Rijkswaterstaat heeft in principe besloten om een aantal van haar bestanden vrij ter beschikking te stellen aan de samenleving. Ter onderbouwing van dit besluit heeft Rijkswaterstaat Adviesdienst Geo-informatie en ICT (AGI) twee achtergrondstudies laten verrichten. Eén op het vlak van juridische- en economische gevolgen [Welle Don ker, 2006] en één op het vlak van de maatschappelijke effec ten. In dit artikel worden de maatschappelijke effecten van deze stap verkend. Ontwikkelingen in de maatschappij en van het geo-informatiewerkveld Veel van de ontwikkelingen in de maatschappij en binnen het geo-informatiewerkveld zijn autonoom maar hebben invloed op het overheidsbeleid ten aanzien van het be schikbaar stellen van geo-informatie [Bregt, 2006]. In fig. 1 is dit weergegeven als 'krachten' die aan de beschikbaar stelling van geo-bestanden trekken. Sommige zijn behou dend en houden de beweging" naar vrij beschikbare geo-in formatie tegen. Deze worden veroorzaakt door het belang van macht en invloed en zorgen over inkomsten en geld. Ook bestaan er juridische, technische en organisatorische barrières (de middellijn in de grote cirkel van fig. 1) die ge slecht moeten worden om van beschermde gegevens naar vrij beschikbare gegevens over te kunnen gaan [Welle Don ker, 2006 en Van Loenen et al., 2006A]. Dit artikel be schrijft welke kansen en bedreigingen er zijn als bestan den (kleine cirkels in figuur 1) vrij beschikbaar komen (on derste deel van de grote cirkel). De analyse is gebaseerd op een relevante subset van door ons gekozen bestanden maar kan ook vertaald worden naar de volledige set geo- bestanden van de overheid (weergegeven door kleine cir kels met stippelrand in fig. 1). Fig. 1. Het krachten veld rond het vrij beschikbaar stellen van geo-informatie. 1 Projectaanpak Om inzicht te krijgen in de mogelijke kansen en bedreigin gen die ontstaan voor 'de maatschappij' zijn twee sporen ge volgd. Ten eerste is een projectteam van geo-informatie-ex- perts samengesteld dat een methodiek heeft vastgesteld waarmee een bredere groep belanghebbenden bevraagd kan worden op bun verwachtingen. Als onderdeel van deze O .E a> O Maatschappelijke ontwikkelingen Macht en invloed Inkomsten en Kennis Integratie economie overschrijdend ontwikkeling Gebruik gestuurd E-government Digitalisering publiek technologie Popularisering geo-inlormatie GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 21