verkenning is op 30 oktober 2006 een workshop georgani seerd, waaraan 25 mensen deel hebben genomen. De deel nemerslijst, het programma en de resultaten van deze workshop zijn terug te vinden op www.alterra.wur.nl/ (zoek term 'vrijgeven'). Ten tweede is op basis van een literatuurstudie en het inter nationale netwerk van de projectteamleden een inventari satie uitgevoerd van vergelijkbare ontwikkelingen elders in de wereld. Tijdens de GSDI-9 Conference van de Global Spatial Data Infrastructure Association (Santiago de Chile, novem ber 2006) is een korte enquête onder enkele deelnemers ge houden naar de mogelijke effecten van een vrijere beschik baarheid. Fig. 2. Beeld van de workshop op 30 oktober 2006 in Wageningen. Verkenning In een brainstormsessie van de projectgroep zijn de te ver wachten toepassingen geïnventariseerd. Deze brainstorm- gedachten (bestempeld als 'wilde ideeën') zijn terugge bracht naar een aantal generieke klassen van toepassingen (afgeleid van Fornefold en Oefinger, 2001]: - GIS-applicaties (netwerkanalyse, planning en faciliteit- management); - navigatie (in-car navigatie, routebepaling, vloot- en wa- genparlcbeheer); - geo-marketing (micro marketing, sales management, lo catie-analyse, controle); - opkomende en afgeleide markten (multimediatoepassin gen, online applicaties, mobiele communicatie, locatie- gebaseerde diensten). Ook de verschillende denkbare partijen in de samenleving die geraakt worden door een verandering in geo-informatie- beleid zijn door het projectteam naar zes gebruikersgroe pen terug gebracht (tabel 1). Tabel 1. Gebruikers groepen geo-infor- matie met voorbeel den van partijen. Gebruikersgroepen Voorbeelden van partijen Om vervolgens de bevraging van verte genwoordigers uit deze groepen te kunnen concretiseren, is een selectie van zes geo-bestanden gemaakt waar verschillende niveaus van kansen en bedreigingen te verwachten zijn en die relevant zijn voor het maatschappelij ke veld rond Rijkswaterstaat. In fig. 3 is ter illustratie een fragment uit de gese lecteerde bestanden weergegeven. Voor een verdere toelichting op de be standen (meta-informatie) wordt ver wezen naar de websites van de bron houders (www.alterra.wur.nl en www.rijkswaterstaat.nl/rws/agi/home/ html/menu2/geoloket.htm). Tijdens de genoemde workshop is on der begeleiding van een professionele procesbegeleider (WING-Wageningen Proces Consultancy) in een metaplan- sessie een inventarisatie uitgevoerd van de ideeën die er zijn bij vertegen woordigers uit de verschillende ge bruikersgroepen. Na vaststelling van de meest relevante autonome maat schappelijke ontwikkelingen zijn 'wil de ideeën' geïnventariseerd, gerubri ceerd en plenair beoordeeld als kans of bedreiging. Hier zijn kwalitatieve indi caties van afgeleid. Deze aanpak is ge kozen om binnen een kort tijdsbestek en met weinig middelen op een effec tieve wijze ideeën (en een directe re flectie hierop door anderen) te kun nen verzamelen. Resultaten Toepassingen In tabel 2 is weergegeven in welke ma te er vanuit de verschillende gebrui kersgroepen mogelijkheden voor nieu we toepassingen gezien worden, op ba sis van de geselecteerde geo-bestanden. Het gaat hierbij 0111 toepassingen die nu (nog) niet plaats vinden omdat de kosten te hoog zijn of de beschikbaar heid van de geo-bestanden niet binnen het bereik van de potentiële gebrui kers ligt. Als bijvoorbeeld het Actueel Hoogte Bestand (AHN) vrijgegeven wordt, zijn er bedrijven die mogelijk heden zien 0111 met deze informatie nieuwe of verbeterde informatiepro ducten te maken. Het zou bijvoorbeeld veel gemakkelijker worden een auto route te plannen met het laagste ben zineverbruik, of een fietsroute zonder heuvels. (Het AHN is overigens interbe- stuurlijk eigendom en kan in die zin niet door Rijkswaterstaat zelf worden vrijgegeven. Naast Rijkswaterstaat zijn Consumenten Internetgebruiker, bezoeker gemeentehuis (Lokale) gemeenschappen Geo-caching hobbyvereniging, wandelclub Overheid Gemeente, waterschap Onderwijs en onderzoek Universiteit, Grote Technologische Instituten (GTI's) Bedrijfsleven Consultant, dataleverancier, gaming industry Internationale organisaties FAO, EU, Wetlands International GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 22