Het Veluwe Initiatief Een eerste proeve van een werkend stelsel van basisregistraties RE Lindhout, consultant, en D. Schravendeel, senior-consul tant, heiden bij Het Expertise Centrum te Deft Haag Voor alles wat de overheid doet, heeft zij gegevens nodig. De opslag, toegankelijkheid en authenciteit daarvan zijn daarom van essentieel belang voor het functioneren van de overheid. Het thema basisregistraties, het stelsel van basis registraties en het belang ervan is in dit blad al eerder aan de orde geweest. In deze bijdrage doen wij verslag van onze spe cifieke ervaringen uit het zogeheten 'Veluwe Initiatief. Vastgoed Loket Dataland Voorst Veiligheids - net Arnhem Barneveld Kadaster Kadaster Fig. 1. De invoering van de basisregistraties en een samenhangend stelsel is geen sinecure. Vooralsnog gaat het om zes basisregi straties waarvan er drie door de gemeenten moeten worden ingevoerd: Gemeentelijke Basisadministratie persoonsgege vens (GBA), Basisregistratie Adressen (BRA) en Basis Gebou wen Registratie (BGR). Soms worden BRA en BGR gezamelijk beschouwd en dan aangeduid als Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). De drie andere zijn: Nieuwe Handelsre gister (NHR) bij de Kamers van Koophandel, Basisregistratie Kadaster (BRK) en Basisregistratie Topografie (BRT) bij en door het Kadaster. De gemeenten hebben een belangrijke rol bij de invoering en het slagen van het stelsel van basisregi straties. Er zijn drie factoren die de situatie complex maken: capaciteit: naast de invoering van de basisregistraties moeten de gemeenten een veelvoud aan andere wetge ving met een grote ICT-component implementeren zoals de WMO (zie ook www.routeplanner-gemeente.nl); concrete aanpak: de bestuurlijke inbedding van het pro ject ter invoering van het stelsel alsmede het komen tot de juiste samenstelling van de projectorganisatie zijn in gewikkelde kwesties. Andere praktische vragen spelen ook een rol zoals: welke van de aanwezige adressenbe standen wordt het leidende? Hoe moet de Wet Bescher ming Persoonsgegevens hierin worden verwerkt? Het creëren van het stelsel op gemeentelijk en landelijk ni veau én het bijhouden van de stelselgegevens zijn twee andere belangrijke aspecten; onduidelijk nut: welk voordeel levert het stelsel voor de gemeenten en de burgers op? Als dit voordeel niet wordt GEO-INFO 2007-1 gezien, zal de prioritering binnen het geheel van te implementeren wetgeving anders uitvallen. Anders gezegd: hoe kun je dit bij de bestuur ders voor het voetlicht krijgen? Samengevat: hoe kan de gemeente op een behapbare wijze een start maken met de invoering van het stelsel van basisregistraties en daarbij ook rele vante resultaten boeken? Het Veluwe Initiatief Een aantal partijen, gelegen en/of ac tief op de Veluwe, wilde laten zien dat realisatie van het stelsel haalbaar is en dat een eerste pragmatische versie al bruikbare resulaten oplevert voor de afnemer. Tenslotte zijn de gemeenten zelf de grootste gebruikers van gege vens uit de basisregistraties en daar mee belanghebbend bij het slagen van het stelsel van basisregistraties. Medio 2005 hebben de volgende partijen daar om het Veluwe Initiatief opgericht: de gemeenten Arnhem, Ede en Bar neveld; later heeft Voorst zich aan gesloten; vier landelijke organisaties: Data- land, Kadaster, LSV-GBKN en BPR (Agentschap Basisadministratie Per soonsgegevens en Reisdocumenten); de Veiligheidsregio Gelderland Mid den (VGM). Het Veluwe Initiatief was een project matige samenwerking van deze partij en. De gemeenten en de landelijke or ganisaties waren de leveranciers van de gegevens. Het Kadaster had tevens de taak opgepakt om de gegevens bij el kaar te brengen om deze via een cen traal punt beschikbaar te stellen aan de afnemer van de gegevens. In casu was dat de Veiligheidsregio Gelderland Midden, die door de initiatiefnemers was uitgenodigd deze rol te vervullen en om de voordelen van een stelsel van basisregistraties te tonen. Het doel van het initiatief was tweeledig: opzetten van een werkend stelsel van basisregistraties en deze blij vend op elkaar afstemmen; demonstreren dat het stelsel de af nemer nuttige gegevens ter beschik king stelt. Aanpak Na voorbereidende activiteiten in 2005 is het project in de periode januari tot en met juni 2006 uitgevoerd. Voor het

Geo-Info | 2007 | | pagina 28