Tegelijk was de ervaring dat de vorm waarin de GBA-gege- vens in de pilot ter beschikking werden gesteld de Veilig heidsregio noodzaakte tot een bewerkingsslag om de gege vens in de eigen applicatie te kunnen gebruiken. Verder bleek dat de Basisregistratie Adressen en Gebouwen minder inhoudelijke gegevens bevat dan de Veiligheidsregio nodig had. Met de sleutels uit de basisregistratie zijn door Data- land aanvullende gemeentelijke gegevens geleverd. De ervaring was dat de afnemer een behoorlijke inspanning moet plegen: het vertalen van de vraag en daarna terugver talen van de verkregen informatie. Daaruit is de conclusie getrokken dat het de voorkeur verdient om, net als aan de kant van basisregistraties, ook aan de kant van de (sectora le) afnemers via één knooppunt de vragen te verzamelen en te vertalen. Koppeling van basisregistraties en bestandsvergelijking Om de basisregistraties te koppelen, is het treffen van voor zieningen noodzakelijk. Vooruitlopend op de definitieve koppeling zoals die in het stelsel is voorzien, zijn meerdere sleutels als koppelgegeven bruikbaar. Het advies is om zo snel mogelijk de geometrie als koppeling te gaan gebrui ken. Bij de eerste stap is het noodzakelijk dat alle adressen in ieder geval lokaliseerbaar zijn. De GBKN is in de toe komst uitstekend te gebruiken voor de opschaling van puntcoördinaten naar vlakcoördinaten. Daarnaast is het voor de eerste stap van belang een vergelijing adressenbe standen Kadaster-gemeente uit te voeren. Voor deze be standsvergelijking en de latere bij houdingsprocedures die nen de gebruikte sleutelgegevens correct en op elkaar afge stemd te zijn. Voor de Veiligheidsregio waren de basisgegevens pas bruikbaar als er een goede koppeling tussen administra tieve en geometrische gegevens beschikbaar was. In de proef is die koppeling gelegd door adres en x/y-coördinaat af te stemmen. Alle administratieve registraties (Kadaster, GBA en Dataland) namen de adressen uit de centrale adressenlijst over. Er zullen tijdelijke afspraken gemaakt moeten worden om de afstemming tussen de gemeentelij ke en de kadastrale adressen in stand te houden. Admini stratieve koppelingen kunnen tijdens het invoeringspro- Fig. 3. Pilot samen met de Veiligheids regio. ces van de BAG een goed hulpmiddel hierbij zijn wanneer geometrische koppelingen nog niet kunnen worden gelegd. In de proef kwam ook het reeds beken de feit weer aan het licht dat de nota rissen zowel gebruiker van de basisre gistraties als leverancier aan de basis registraties zijn. Om te voorkomen dat daardoor vervuiling van de bestanden ontstaat, wordt aanbevolen dat de no tarissen zo snel mogelijk aangesloten worden op de BAG, en dat zij de GBA en het NHR verplicht gaan gebruiken zodra die de wettelijke status van ba sisregistratie hebben. Techniek Uniformeren van de technische speci ficaties is essentieel voor het slagen van het stelsel. Daartoe zijn eerst de verwachtingen binnen de keten afge stemd en in detail de technische speci ficaties vastgesteld. Voor grootschalig gebruik is het wel nodig om standaar den te gebruiken. In het project zijn de specificaties consequent gevolgd. De aanwezigheid van webservices maakt het mogelijk in heel korte tijd leverin gen van gegevens te organiseren. Web services maken het ook eenvoudig voor participanten om de gegevens in hun eigen applicaties in te lezen. Bre de toepassing van webservices moet worden georganiseerd en gestimu leerd. Zonder gelijkgezindheid en samen werking tussen de partijen zou er niet zo snel een dergelijk resultaat zijn be haald. Het organiseren van een breed draagvlak voor de inrichting en im plementatie is daarom van groot be lang. Procedure koppeling en bestandsvergelijking 1. Vaststellen metagegevens adressenbestand. 2. Bestandsuitwisseling Kadaster-gemeente. 3. Koppeling adressenbestand aan actuele kadastraal perceelnum mers met de geocomponent in het adressenbestand waarbij in voorkomende gevallen gebruik gemaakt is van ACN (het adres- coördinatenbestand Nederland). 4. Vergelijking relatie adres-perceel uit dit adressenbestand met de aanwezige relatie in de kadastrale registratie. 5. Analyse adressen, naar drie situaties: adressen die wel in het gemeentelijk adressenbestand voor komen maar niet in de kadastrale registratie: adressen die wel voorkomen in de kadastrale registratie maar niet in het gemeentelijke adressenbestand; adressen die in beide registraties voorkomen. 6. Beschrijving van de speciale gevallen. GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 30