bleek dat zij geen ligplaatsen als zodanig kennen: er be staan geen voorgedefinieerde vakken waar een woonboot mag worden gelegd. De vergunningenregistraties gaan uit van de fysiek aanwezige boot - als ergens geen boot ligt, is er dus ook geen sprake van een ligplaats. Voor de geometrie betekent dat deze in principe niet zou kunnen worden op genomen: beweegbare objecten als woonboten passen nu eenmaal niet in de GBKA dat immers een registratie is van objecten met een vaste locatie op het aardoppervlak. GV1 heeft echter voor een pragmatische oplossing gekozen: in de BAG spreken we van ligplaatsen en voor de geometri sche vastlegging daarvan nemen we de omtrek van de woonboot. Deze is namelijk wel zichtbaar en daardoor ook te karteren. Opbouw van het bestand De woonboten waren in 2000 al ingetekend door de Dienst Belastingen Gemeente Amsterdam (DBGA). Echter, dit is ge beurd zonder rekening te houden met adressen. Dat be stand is getekend met behulp van cells, dus voorgedefini eerde vormen. Enkele stadsdelen hebben deze gegevens ook gebruikt als basis voor een eigen ligplaatsenregistratie. Het bestand van DBGA is als basis gebruikt voor de huidige regi stratie in de kaart. Begonnen is met het importeren van de ligplaatsadressen (met XY-coördinaat) van VRA in dg Dialog, het beheerpro- gramma waarin de GBKA wordt bijgehouden. Van deze adressen zijn stuk voor stuk de luchtfoto's nagekeken. Waai de woonboot op de luchtfoto overeenkwam met de door de DBGA getekende, is deze overgenomen. Als dat niet het ge- Het bestand met de val was, is aan de hand van de luchtfo- ligplaatsen, met de to de bijbehorende woonboot ingete- luchtfoto als onder- kend. Dit is gebeurd op een vaste grond. Hierin wordt schaal zodat de woonboten alle dezelf- ook bijgehouden wel- de precisie krijgen. De vorm van de ke woonboten ge- woonboot is waarheidsgetrouw ingete- handhaafd worden kend, dus niet met behulp van cellen. (blauw), welke in be- Tevens zijn de luchtfoto's nagekeken werking zijn (oran- op de aanwezigheid van mogelijk an- je) en welke geen dere en eerder gemiste woonboten. De- woonboot zijn. ze zijn gemarkeerd en voorgelegd aan de stadsdelen. De stadsdelen hebben vervolgens inspecteurs gestuurd 0111 de situatie te beoordelen. De uitkomst hiervan is dat per (mogelijke) woon boot duidelijk is óf het een woonboot is en wat er mee gaat gebeuren: toe kennen van een officieel adres of handhaving. Dat laatste betekent dat bewoners worden gewaarschuwd dat ze weg moeten en als ze niet reageren, worden ze weggesleept. Keuzes Het eerste probleem waar we tegen aan liepen, was het feit dat de luchtfo to in mei was genomen en het project pas in september startte. Daardoor liep de actualiteit van de ingetekende gegevens al direct vier maanden ach ter. En dat terwijl het voorschrift is dat de ligplaatsen (net als bebouwing) een actualiteit van drie maanden moeten hebben. Als maatregel is in 2006 het Handboek, voor wat betreft ligplaatsen, aangepast. Nu moeten de stadsdelen nummerbeschikkingen in clusief geometrie aanleveren. Dit maakt het mogelijk 0111 de vorm van de woonboot in ieder geval tijdig be schikbaar te hebben zodat deze (schetsmatig) kan worden overgeno men. Bij oplevering van de nieuwe luchtfoto kan dan worden gekeken of de wijziging juist is. GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 34