De definitie die BAG geeft, laat de ge meente de keuze of de bijbehorende terreinen ook worden geregistreerd bij de ligplaats. Het opnemen van een terrein bij een ligplaats suggereert een formele status van dit terrein, terwijl veel van deze terreinen (tuin tjes) gedoogd worden en dus bepaald geen formele status hebben. Daarom hebben we er voor gekozen om geen terreinen bij ligplaatsen te registre ren. De GBKA is objectgericht, dat wil zeggen: opgebouwd uit lijnen, pun ten en vlakken. Gaten in de water vlakken zijn ongewenst en daarom is besloten tot het opnemen van de lig plaatsen op niveau 1, als het ware bo venop het water. In de praktijk bete kent dit dat aan de bestaande topo grafie weinig hoeft te veranderen. Alleen bruggen (die in de GBKA ook op niveau 1 staan) moeten, als er een woonboot onder ligt, een niveau om hoog worden gebracht. Uiteindelijk bleek dit maar om drie gevallen in de hele stad te gaan, simpelweg om dat mensen niet graag onder een brug wonen. Een ander voor de hand liggend pro bleem was dat woonboten bewegen en soms gewoon weg varen. Bij het vergelijken van luchtfoto's van 2005 en 2006 bleken deze problemen min der groot te zijn dan gedacht. De be weging per boot was maximaal een halve meter. Het aantal verdwenen woonboten was tien, waarvan de helft naar de werf was en de andere helft nog te onderzoeken is. De ge middelde Amsterdamse woonboot- bezitter is dus erg gesteld op zijn plekje! Het Handboek Naamgeving en Nummering kan worden gevonden op //bag.vrom.nl en aldaar in het zoek veld 'naamgeving nummering' invoe ren. V(ersie)2 is het actuele Handboek; in de bijlage staat onder meer het Reglement op de Vastgoedregistratie van 2004. Er zijn nog ruim tweehonderd woonboten niet in de nieu we systematiek opgenomen. Dat betreft projectgebieden waar woonboten zullen worden verplaatst. Pas als ze op hun nieuwe locatie liggen, krijgen ze van het stadsdeel een officieel adres. De verwachting is dat dit in de loop van 2007 wordt geregeld en dan kunnen ook deze ligplaatsen in de VRA en de GBKA worden opgenomen. Bijhouding Nu de GBKA actueel is op het gebied van ligplaatsen, is het zaak dit zo te houden. De GBKA mag voor de harde topo grafie maximaal drie maanden achterlopen. Om deze ac tualiteit voor ligplaatsen te halen, is het proces als volgt ingericht. Nieuwe woonbootadressen komen via nummerbe schikkingen bij de vastgoedregistratie binnen. Ze wor den geregistreerd en ingetekend. Eventueel wordt de oude situatie verwijderd. Omdat de vorm en de locatie van de ligplaats in de nummerbeschikking staan, kun nen deze eenvoudig worden overgenomen. Ook wordt de status (handhaving, nummering) van die woonboot bijgewerkt. Deze status staat in een apart bestand op geslagen. In aansluiting op het stelsel van de basisregistraties is door GVI een terugmeldproces ingericht. Via een terug meldformulier in de online-raadpleegmodule van GVI (Atlas Amsterdam) kan iedere gemeenteambtenaar ge constateerde onjuistheden en/of afwijkingen van de regi stratie melden bij GVI. GVI zoekt dan, met behulp van de stadsdelen, uit wat er aan de hand is en past de registra tie waar nodig aan. Met de luchtfoto's die GVI elk jaar laat maken, zal ook de woonbotenregistratie worden gecontroleerd. We gaan na of alle nummerbeschikkingen zijn verwerkt, of er nog nieuwe (niet genummerde) woonboten bij zijn gekomen of dat er woonboten zijn verdwenen. De geconstateerde verschillen worden, als de huisnummerbeschikkingen er geen informatie over geven, gemeld aan het stadsdeel dat dan beslist wat er mee moet gebeuren. Daarmee hebben we in principe een sluitende registratie van de ligplaatsen in de GBKA. Echter 100% sluitend krijgen we het nooit omdat woonboten per definitie flexibel zijn. Maar dat was nou juist de charme ervan GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 35