'Gebruik, beheer en toekomst van kaartcollecties' Verslag studiedag 22 november 2006 Gemeentearchief De GIN-werkgroep Historische Kartografie organiseerde samen met de Vereniging de Topografisch-Historische Atlas (VTHA) op 22 november 2006 te Rotterdam een studie dag. De ruim honderd deelnemers kwamen deels uit de VTHA-achterban van kaartbeheerders bij archiefdiensten en dergelijke: het was hun 'najaarsledendag'. De ochtend was gewijd aan het aanbod en gebruik van digitale toegangen op internet. Het middagprogramma bestond uit een bezoek aan het Maritiem Museum en met name de nieuwe ten toonstelling 'De schat van Corpus Christi' met de hard nodi ge ondertitel: 'VOC-kaarten boven water'. Adri den Boer, I i redacteur m De voorzitter/penningmeester van de VTHA, Wilma van Giersbergen, opende de bijeenkomst en memoreerde de sa menwerking met de GIN-werkgroep. Drs. Erik Walsmit van het Zuiderzeemuseum hield een le zing en gaf een demonstratie over 'Online-databases - hulp bij kartografisch onderzoek'. Sinds 2000 werkt hij met an dere vrijwilligers in de stichting Explokart (Utrecht) aan een kartobibliografie van de Zuiderzee en dat leverde veel internet-ervaring terzake op. Van sites van universiteitsbi bliotheken tot www.beeldbank-nh.nl (met doorlinken en in zoomen) en www.maritiemdigitaal.nl (met inzoomen, maar met lage resolutie). Alles had zijn eigen kwaliteit en dat was niet ideaal. En gewoon zoeken in Google liet ver steld staan van de vondsten (en prijzen) op sites van anti quariaten- Amsterdam... Drs. Mark Hameleers van het Gemeentearchief Amsterdam (GAA) sprak over 'De visie van het GAA op de ontsluiting en toegankelijkheid van kaarten en ander topografisch beeld materiaal'. Hij signaleerde dat bij de verwerving door zijn dienst het papieren aanbod daalt en het digitale stijgt, en dat toegangen op beiden bij voorkeur door zijn dienst zelf worden gemaakt op kosten van de overdragende dienst. Sinds 2004 heeft een stuurgroep Informatiebeheer Amster dam, met de GAA-directeur als voorzitter, de regie over digi tale verwerving. Het gaat in de hoofdstad om 54 stadsdelen, bedrijven en diensten, die ook terzake worden geschoold. 'Uiteindelijk komt alles in één database in plaats van zoals eerst onder software van dBase tot Word. Alles wordt gecon verteerd naar het Zwitserse product ScopeArchiv waarbij scans van stukken buiten Scope raadpleegbaar zijn', aldus Hameleers. Er is sprake van drie beschrijvingsniveau's: ma cro (collectie), meso (individueel stuk) en micro (bijv. afbeel ding op stuk) met metadata of descriptoren. Hij signaleerde in archief-, beeld-, bibliotheek- en filmbanken een trend van het bieden van de 'content' zelf, in plaats van alleen de beschrijving. ('Straks kan men 75 versies van 'Tulpen uit Amsterdam' op de koptelefoon krijgen.') Bij volgen van die trend wordt men op harde feiten gedrukt: van honderden archieven is nog alleen een macrobeschrijving, in de laatste honderdvijftig jaar zijn rubrieken gevormd 'waar geen moer van klopt', er ontstaan meer copyrightproblemen om dat aan onbekenden wordt geleverd en er zijn ongelofelijke Frank Kenselaar van Gemeentewerken Rotterdam. Luisterend panel met v.l.n.r. Walsmit, Hameleers, Levi en Kenselaar. inconsequenties in metadata. Als voor beeld noemde Hameleers niet alleen 15 varianten van een straatnaam maar herinnerde hij er ook aan dat er al eens een artikel verscheen over de 21 naamsvarianten van Willem Jansz. Blaeu! Naast tekstuele komen er ook vi suele topografische zoekmogelijkhe den. Voor dat laatste zullen 'tot op huisniveau van hoekpunten geografi sche coördinaten bekend moeten zijn alsook vervallen topografische na men'. De vraag is hoe ver men daar mee moet gaan: 'Alle duiven op de Dam' van Gert en Hermien is locatie gebonden, maar zijn portretten van oude burgemeesters dat ook als ze in een bepaalde ambtswoning zijn ge maakt? 'Het lijkt een klus, maar in Am sterdam zijn er al een GBKN en een af deling Geo en Vastgoedinformatie!', zei Hameleers opgetogen. Volgens hem moet de gebruiker worden geconfron- 'IMhiÊf: Rotterdam Gemeente Rotterdam GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 36