teerd met een wereldkaart en hij moet dan inzoomen op huisniveau waarbij het vastzetten van voorkeursregio's mogelijk moet zijn. (De wereldkaart is nodig omdat het GAA ook kaarten van pakweg Spanje heeft). Uiteraard kent het uitsnijden altijd grenzen: een ven ster van het centrum van Amsterdam zal honderdduizend hits opleveren. Realiteit is al de link van de mooie website www.atlas.amsterdam.nl met de GAA-beeldbanlc, maar andersom werkt het nog niet. Vanuit Rotterdam was er geen spreker van de archiefdienst, maar van een toe leverende dienst. Ir. Frank Kenselaar van Gemeentewerken sprak over 'Toe komst van de kaart en kaart van de toe komst - Kaarten en archieven, hoe be waar je kaarten, hoe blijven ze toegan kelijk en hoe verwerf je ze?' Met sheets van oude panoramalcaarten kwam hij op de huidige trend naar 3D-visualisa- tie, 'maar dan willen we er ook door wandelen'. Gememoreerd werd het lo kaal beroemde ARTOL-systeem uit de jaren zestig met multicodering aan lij nen. De huidige praktijk kent separate inwinningen voor de middel- en groot schalige kaarten (KBK's en GBK's) en dus discrepanties. Het streven is gebou wen uit de GBK vloeiend te verschalen. Voor de KBK, die zonder samenwerking ook stukken buurgemeenten bestrijkt, wordt jaarlijks gevlogen. Voor de GBK met een actualiteit van drie maanden wordt terrestrisch gemeten. Een gepre senteerde LVZK (leidingverzamelkaart) gaf een dusdanig vol beeld dat dit pu bliek er niet stil bij kon blijven, terwijl Kenselaar nog 'hoopte dat alles er op stond, ook de al geplande leidingen in verband met de beschikbare ruimte'. De jaarlijkse luchtfoto's hebben intus sen een resolutie van 10 cm, zijn op in tranet beschikbaar en dat is voor veel werk een voldoende bruikbaar pro duct. Aan het Gemeentearchief (GAR) stelde hij, voor deze foto's en voor de negentigduizend panorama-opnamen, de vraag of men elk jaar wil gaan bewa ren of niet. Een toekomst met een ob- jectgerichte database met bijvoorbeeld gebouwenregistratie van andere dien sten doet de kaart als zelfstandig ob ject verdwijnen. 'Plotting on demand' verving periodieke uitgaven al. Archive ren wordt lastiger, 'maar bij sommige databases lean de historie worden opge slagen, als we daarmee beginnen kunt ...en Rotterdam Perkamenten kaart van de hand van Joan Blaeu I, gedateerd 1664. Deze kaart toont de Straat Sunda, een belangrijke doorgang van de handels route tussen Java en Sumatra. Saillant detail is het eilandje 'Dwaers op de wegh', waar omheen gezeild moest worden. De Schat van Corpus Christi - VOC-kaarten boven water Driehonderd jaar lang lagen dertig zeventiende-eeuwse zeekaarten opgeborgen in de bibliotheek van het Corpus Christi College in Oxford. Vrijwel niemand wist van hun bestaan af. Kortgeleden kwa men de eenentwintig VOC-kaarten en negen Engelse kaarten boven water. Met 2,4 miljoen euro deed het Maritiem Museum Rotterdam de grootste maritieme museale aankoop ooit. De kaarten zijn van onschatbare cultuurhistorische waarde. De aanwinst betreft zoge naamde manuscriptkaarten, waarvan veertien op perkament en zestien op papier. Van de papieren kaarten zijn er zeven gemaakt door Nederlandse kartografen, de overige negen zijn van Engelse makelij. De perkamenten kaarten zijn het meest bijzonder: acht kaarten zijn getekend door de meesterlcartograaf van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, Joan Blaeu. Ter wereld zijn er zesender tig kaarten op perkament van zijn hand bewaard gebleven, dus in één klap bezit het Maritiem Museum nu een kwart van dit unieke erfgoed. De kaarten uit de zeventiende eeuw vertellen over de Nederlandse expansie in Indonesië, China, India en Sri Lanka. De collectie verkeert in zeer goede staat. De kleuren en details zijn wonderlijk goed bewaard gebleven; handelsnederzettingen zijn ge tekend, Hollandse vlaggen wapperen, saillante aantekeningen en naamsaanduidingen zijn goed leesbaar. Hoe deze VOC-kaarten, des tijds beschouwd als topgeheim, in Engeland terecht zijn gekomen, is niet bekend. Het enige wat we op dit moment zeker weten is dat ze vanaf 1715 in Oxford werden bewaard en in de vergetelheid raak ten. Alle dertig kaarten worden sinds 18 november 2006 en tot en met 9 september 2007 getoond. De mogelijkheid om de 'Schat van Corpus Christi' in zijn geheel te bewonderen is eenmalig. Om aan te geven hoe bijzonder en waardevol deze nationale top stukken zijn, is voor hen een echte 'schatkamer' ingericht. Zie ook www.maritiemmuseum.nl. Detail van een papieren kaart van Ceylon (ca. 1660), met Nederlandse handelsnederzettingen en Nederlandse vlag. GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 37