meenten, RWS, ProRail, provincies en het Kadaster inclusief de Topografi sche Dienst). Hierbij is gebleken dat voldoende draagvlak bestaat om het IMGeo verder vorm te geven. Doel en afbakening Doel van het IMGeo is het vereenvoudi gen en standaardiseren van de uitwis seling van objectgerichte (grootschali ge) geografische informatie onder de vlag van NEN3610. Het IMGeo biedt een gemeenschappelijk begrippenka der voor alle instanties die (grootscha lige) geografische informatie inwin nen, beheren en verspreiden. Het IM Geo is opgesteld met het oog op de toekomst: het model kan zodanig wor den ingericht dat het zowel voor groot schalige als kleinschalige geografie ge schikt is. Om het IMGeo op korte ter mijn te realiseren, is gekozen voor een objectmodellering van enerzijds topo grafische objecten met grootschalige geometrie en anderzijds van registra tieve gebieden (fig. 2). De topografische objecten die in het IMGeo zijn opgenomen, zijn gebaseerd op de basisinhoud van de GBKN en de BAG, aangevuld met zogeheten plus- Fig. 2. De objectklas sen van IMGeo. topografie. De laatste groep wordt als optioneel beschouwd. Voor alle opgenomen objecten worden attributen als ni veau, nauwkeurigheid en status van de geometrie gedefini eerd. De registratieve gebieden die binnen het IMGeo wor den onderkend, zijn gemeente, woonplaats, wijk, buurt en open bare ruimte. Aangezien hiervoor nog geen objectgericht uitwisselingsmodel bestaat, geeft het IMGeo hiervoor een handreiking. Hierbij zal een hiërarchische indeling van de registratieve gebieden worden vastgelegd. In een latere fase kan worden doorgegroeid naar een schaalloos informatie model waarin uiteindelijk 3D-presentatie van objecten mo gelijk moet zijn. Als het model in de toekomst zou gelden voor grootschalige en kleinschalige geografie, moeten af spraken over geometrie en nauwkeurigheid worden aange past. Relaties Relatie met GBKN De huidige GBKN is een lijngericht bestand en derhalve zijn de GBKN-productspecificaties voornamelijk gericht op de beschrijving van grenzen en lijnen. Het IMGeo daarentegen beschrijft objecten en is te beschouwen als de grondslag voor een productspecificatie van een objectgerichte GBKN. In de GBKN-productspecificaties wordt gesproken over een Gebouw. Het IMGeo wijkt op dit punt af van deze specifica ties en volgt de Catalogus Basis Gebouwen Registratie waar in wordt gesproken over Pand en Verblijfsobject. Tevens ko men de objecten Standplaats en Ligplaats niet voor in de GBKN-productspecificaties; deze zijn wel opgenomen in het IMGeo. Het Gebouw kan overigens eenvoudig worden gevi sualiseerd op basis van de inliggende panden. GeoObject Weg Wegdeel Spoorbaan Kademuur Terreindeel Muur Spoorbaan- deel Inrichtings element Terrein scheiding Waterkering Gebouw Standplaats Verblijfsobject Pand Walbe- scherming Kunstwerk Ligplaats Registratief Gebied Gemeente Woonplaats Wijk Buurt Openbare Ruimte Steiger Hoog- spannings mast Overig bouwwerk Spoorrail Plusobjecten LEGENDA IMGeo Optioneel IMGeo Verplicht GEO-INFO 2007-1

Geo-Info | 2007 | | pagina 7