Geo-Info in Onderzoek en Onderw Stem kaarten Menno-Jan Kraak Dit stukje is geschreven enkele dagen na de laatste Tweede Kamerverkiezin gen en gaat niet over de stemkaart (offi cieel: stempas) waarmee je je in een stemlokaal identificeert, maar over de geografische component van het stem men, zowel voor als na de verkiezin gen. Natuurlijk bevat ook het officiële document geografische aanduiding die door de mobiliteitsgedachte van de stempas aan waarde verliest maar oolc juist weer interessanter wordt, maar dat is een ander verhaal. Terug naar het onderwerp van deze column. Ik wilde met u van gedachten wisselen over hoe je tot je stem komt en hoe je de verkie zingsuitslagen communiceert. Tegenwoordig weten we kennelijk niet meer wat we moeten stemmen en kun nen we gebruik maken van stemwij zers om onze mening te vormen. In de week voor de Tweede Kamerverkiezin gen van afgelopen november publi ceerde mijn krant een overzicht van deze hulpjes. Je kunt er kijken met welke partij of zelfs kandidaat jouw standpunten overeenkomen. Maar kun je ook geografisch kijken? Dat wil zeg gen: kunnen we de regionale impact van de verkiezingsbeloften beoorde len? Meer wegen, meer natuur, en zo ja, geldt dat ook voor Twente, en als dat het geval is wanneer is het dan zover? Hierbij krijg je geen hulp. Een van de weinige stemwijzers met een geografi sche component is www.primaries.nl, waarop je allerlei voorkeuren en eigen schappen van een kandidaat kunt op zoeken, van het houden van een huis dier tot het al dan niet vegetariër zijn maar ook waar de kandidaten wonen, zijn opgegroeid of zijn geboren. Toch eens even Enschede proberen. Ze be staan, maar mijn regionale gebonden heid gaat niet zo ver om dan maar van kleur te veranderen. Bij een meer re gionaal georiënteerd kiesstelsel zou dit wel belangrijk kunnen zijn. Toch zou men eens moeten kijken of het verkiezingsprogramma van de partij en niet geografisch in beeld gebracht kan worden. Hoe zou het landschap er dan uitzien? In een van de recente Geo-Info uitgaven (2006-11, p. 478) werd een voorbeeld gegeven van gemeente politiek in Leiden. Tijdens de uitslagenavond kunnen we allemaal onze geografische kennis weer bijschaven. Welke gemeente pre senteert als eerste de uitslag, is dat Schiermonnikoog of Rozendaal (nee niet die in Noord-Brabant, dat spel je anders)? Deze namen kennen we allemaal wel maar als er een aantal nieuwe gemeenten met 'fusienamen' langskomt, is het soms toch wel lastig. Oost Gelre kun je nog wel plaatsen maar wat te denken van De Marne. De oplossing: een kaartje in beeld naast de diagrammen met stemverdeling? Wanneer het 0111 de weergave van de uitslagen in de media gaat, kun je je soms verbazen over hoe er in kaart vorm door de media wordt gerappor teerd. Op zich mogen we niet klagen, er verschijnen tenminste kaarten in de media en er bestaan zelfs speciale web sites met dit doel. Toch laat men af en toe wat steken vallen. Hierbij ga ik uit van onwetendheid want er bestaat ook nog zoiets als liegen met kaarten. Een voorbeeld. Vaak vind je in de kranten overzichtskaartjes per partij waarin de percentages per gemeenten zijn weer gegeven. Iedere partij zijn/haar eigen kleur. Er ontstaan zo interessante beel den van ruimtelijk verspreidingspatro nen over het land. Sommige zijn al jaren hetzelfde terwijl ander wisselen met de waan van de dag. Maar het ver gelijken van de kaarten (en dus partij en) is minder eenvoudig omdat er per kaart een andere classificatie wordt ge bruikt. Zo zijn bij iedere partij de klas sengrenzen verschillend omdat er an ders voor met name de kleine partijen niets te zien zou zijn. Ook de discussie over het feit dat de meeste kandidaten in de Randstad wonen, zou naar juiste proporties teruggebracht kunnen wor den wanneer we deze kandidaten op een kartogram zouden plotten. Dan blijkt het met die scheve verhoudingen wel mee te vallen, immers de meeste mensen wonen nu eenmaal in de Randstad. Een dergelijke benadering vind je ook bij de weergave van bijvoor beeld de verkiezingsuitslagen in de Verenigde Staten. Voor de volgende verkiezingen, die alweer kort 11a het verschijnen van dit stukje plaatsvin den, wens ik u veel regionale wijsheid toe bij het bepalen van de keuze. Menno-Jan Kraak, ITC - International Institute of Geo-Information Science and Earth Obsen'ation, Department of Geo-Information Processing E-mail: kraak@itc.nl GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 13