B C C www.ingbcc.nl het maar hoe je die meet. Uit de zaal Kwaliteit laat zich meten iGroep Op de marlet - ook letterlijk op deze dag - blijven bedrijven het aanvragen van andermans vergunningen aanbieden. Zij adviseren ook graag of het wel wenselijk is om een integrale omgevingsvergunning aan te vragen dan wel om dat per deelactiviteit te doen. Daarnaast is er nu een aanbod van op leidingen tot projectleider omgevingsvergunning tot instru menten om overheidsorganisaties Wabo-proof te maken... Pilotgemeente Breda Gerard van Schijndel, hoofd Geo-informatie en tevens sec tiehoofd mid-office van de gemeente Breda, legde uit hoe men daar al aan de omgevingsvergunning werkt. (Actueel bleek daar net de vondst van samenwerken door samenvoe gen te zijn, bijvoorbeeld van de balies BWT en stadsbeheer.) Sinds 2005 werkt men in een VROM-pilot aan integrale ver gunningen om zo snel mogelijk fysieke objecten te realise ren in plaats van ze te voorkomen. Ervaring was daar dat een 15% van de vergunningen meervoudig gecompliceerd is. 'Moeten wij slimme technologie bouwen voor die 15% of zetten we energie in op 85% en benoemen we voor de moei lijke gevallen 'Cees de Manager'?', zo was zijn vraag. Zijn plaatje uit De Erfpachter, waarin een heer van stand zegt 'sinds 1888 zijn bij het Kadaster geen fouten meer ge maakt', werd herkend als uitgangspunt om monopoliepo sities te verlaten. Vele vragen gaf hij mee over de omge vingsvergunning, bijvoorbeeld: 'Beginnen we complex en eindigen we simpel?' en 'Maken we de etalage of werken we echt slim?' Johan Niemeijer van Powersession, gecertificeerd EGEM-i adviseur, sprak over de gemeente Assen waarvoor hij het workflowmanagementtraject verzorgde en het Asserloket bouwde (DigiD E-loket). Sinds 2003 wordt daar als gevolg van een veranderingstraject Klant Kwaliteit aan een (dik) midoffice gewerkt en dat komt goed uit voor de omge vingsvergunning ('Geo-informatie is daarbij noodzakelijk voor de beoordeling'). Een voorbeeld van de betere klan tenservice van Assen bleek de versnelde ontvangst van een acceptgiro na het te vroeg buiten zetten van vuilniszak ken. De route van handhaver via juridisch medewerker naar financieel medewerker, dus van zak naar accept giro, werd korter dankzij een gemeentebreed workflow- managementsysteem! Fig. 4. Forum met v.l.n.r. Niemeyer, Bervoets, Corstens, Niessen, Wilbers, Van Schijndel en Van Boekei. Forumdiscussie De forumdiscussie leverde boeiende stellingen op. Een voorbeeld: 'Als twaalf maanden vooroverleg nodig is voor complexe vergunningen mag een ana loge aanvraag ook wel'. Meten van klanttevredenheid is nodig, gezien de inzet van energie en geld, maar soms is kwam de vraag of het niet riskant is om vanuit de ICT de modellering van pro cessen aan te pakken en daarop kwam geen eenduidig antwoord. Van Schijn del meldde wel dat in Breda de ruimte lijke informatie de duwende voedings bron was voor informatie-ontwikke ling. De vraag naar waar te beginnen met de omgevingsvergunning beant woordde Wilbers met: 'Schaf eerst eens regels af, dat scheelt!' De dagvoorzitter kon samenvattend concluderen dat de omgevingsvergunning nog veel veran deringen in overheidsorganisaties vergt om de processen te kunnen ma nagen. ICT inclusief een worlcflowma- nagementsysteem onder architectuur zijn vereist. Snelheid en samenhang zullen zeker nodig zijn om voor 2008 te kunnen implementeren! INGENIEURS BUREAU Leerdam Delft Ulvenhout Badhoevedorp GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 16