Virtuele wereld leeft in Apeldoorn! Nieuwe presentatievorm g e o - i n f o r m at i e wordt zeer gewaardeerd Eind oktober 2006 heeft de afdeling Ruimtelijke Informatie van de Gemeente Apeldoorn met het project Virtueel Apeldoorn, de Apeldoorn-IT award gewonnen. Apeldoorn-IT is een samenwerkingsverband tussen vijf grote organisaties in Apeldoorn: het Kadaster, Getronics PinkRoccade, Wegener, Belastingdienst/Centrum voor ICT en de gemeente Apeldoorn, leder jaar mag elke organisatie één project inzenden voor de Apeldoorn-IT award. Na een presentatie aan een vakjury wordt uit de vijf nominaties de winnaar gekozen die tijdens het Apeldoorn-IT congres bekend wordt gemaakt. Dit jaar is Virtueel Apeldoorn de winnaar. Wat is nu Virtueel Apeldoorn, hoe is het ontstaan, wat is het doel, hoe werkt het en waar gaat het naartoe? R. Kiooster, gemeente Apeldoorn Hoe ziet Virtueel Apeldoorn er nu uit? De pilot is door alle betrokkenen als po sitief ervaren. Eind 2005 zijn de partijen dan ook op zoek gegaan naar de midde len om het resultaat van de pilot als structurele oplossing te implementeren. Deze middelen zijn gevonden in de vorm van een subsidie van 100.000, verstrekt door de provincie Gelderland in het kader van de E-Impuls regeling. Met dit geld is in 2006 Virtueel Apel doorn neergezet en vanaf 2007 is het platform standaard beschikbaar voor de communicatie van ruimtelijke projec ten in de gemeente Apeldoorn. Op de startpagina (www.virtueelapel- doorn.nl) moet een naam ingetypt en een karakter gekozen worden. Verder is er de mogelijkheid om op een kaart je een startpositie in de virtuele we reld aan te geven. De naam en het karakter zijn nodig omdat de virtuele wereld een multi-useromgeving is. Be zoekers zien elkaar met een gekozen karakter en naam door Virtueel Apel doorn navigeren. Nadat op start is ge klikt, wordt de virtuele wereld gestart. Wanneer voor de eerste keer de virtue le wereld wordt benaderd, wordt er ge vraagd om een kleine plugin te instal leren. Het standaard startpunt in de virtuele wereld is de luchtballon boven de stad. Hiermee kan vervolgens vrij over Apeldoorn worden genavigeerd. Op diverse plaatsen zijn inmiddels ruimtelijke plannen geprojecteerd. Bo- Medio 2004 heeft de afdeling Ruimtelijke Informatie van de gemeente Apeldoorn besloten om de mogelijk heden te onderzoeken voor het opzetten van een virtuele wereld. Deze zou dan gebruikt kunnen worden voor het to nen van ruimtelijke ontwikkelingsprojecten. Zodra het voornemen binnen de gemeentelijke organisatie bekend werd, kwamen de eerste concrete vragen. Samen met het project Kanaalzone is toen besloten een pilot in te richten. Het resultaat van deze pilot moest een virtuele variant van de stad zijn waarin de plannen met de Kanaalzone geprojec teerd waren. Het doel van deze visualisatie was om de plan nen, die de komende twintig jaar uitgevoerd gaan worden, beter met de burger te communiceren. Randvoorwaarde was dan ook dat de virtuele wereld via internet laagdrempe lig ontsloten moest kunnen worden. Voor de uitwerking kwam de gemeente, na wat omzwervin gen, bij Cebra (Center for Electronic Business Research Ap plication) in Eindhoven terecht. Hun Virtuocity platform, dat al gebruikt werd voor de virtuele binnenstad van Helmond, leek geschikt voor de ontsluiting. Op verzoek van de gemeen te Apeldoorn is een vliegvariant aan de bestaande functionali teit toegevoegd. Zo werd het mogelijk in een luchtballon over de hele stad te vliegen. In deze variant zijn vervolgens de glo bale plannen voor de Kanaalzone gevisualiseerd. Vanuit een luchtbal lon ziet u de stad liggen, met daarin de Kanaalzone dui delijk herkenbaar aangegeven. U ziet in grote lijnen wat de plannen voor dit gebied zijn. GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 18