Opbouw n ven ieder project hangt een zeppelin. Wanneer hier op geklikt wordt, zal de internetpagina met extra informatie over het project geopend worden. Op plaatsen waar een gele speld in de grond is geprikt, is het mogelijk af te dalen naar de begane grond en door de toekomstige situatie rond te lopen. Door op de zeppelin te klikken wordt ex tra informatie over Wanneer op de gele speld wordt geklikt daalt u af naar de begane grond. Op het kaartje rechtsonder in het me nu is zichtbaar waar u zich bevindt. Links in het menu is ruimte voor extra informatie die kan worden gekoppeld aan objecten in de virtuele wereld. Dit kan op allerlei manieren, zo zweven er op diverse plekken in Virtueel Apel doorn informatie-iconen in de lucht. Deze geven informatie over de locatie waarboven zo'n icoon hangt. Er zwe ven ook fototoestel-iconen die aange klikt kunnen worden om de cyclorama op die plaats weer te geven. Het koppe len van extra informatie is echter niet voorbehouden aan dit soort iconen. Al le objecten in de virtuele wereld kun nen voorzien worden van een link. In dit menu is ook de chat-functie te vinden. Met behulp van deze functie kan met de andere bezoekers van de virtuele wereld worden gecommuni ceerd. De forum-functie biedt de moge lijkheid de mening van bezoekers over een onderwerp te vragen. Gebruik Virtueel Apeldoorn wordt in eerste in stantie alleen ingezet om de commu nicatie van ruimtelijke plannen te ver beteren. Deze processen vereisen een intensieve communicatie met de hui dige en toekomstige inwoners van de betreffende wijk en met andere be zorgde en geïnteresseerde inwoners. Ondanks alle inspanningen zijn veel inwoners, tot op heden, onvoldoende in staat om zich een goed beeld te vor men van de plannen. Niet zelden zijn ze teleurgesteld en gefrustreerd over Met het project Virtueel Apeldoorn heeft de gemeente Apeldoorn voor de eerste keer 'De Apeldoorn IT-award' gewonnen. de wijze waarop de besluitvorming plaatsvindt. Gebruikma kend van een virtuele stad kunnen inwoners nu worden uit genodigd om een bezoek te brengen aan de toekomstige omgeving via internet. Dit kan op een plaats en tijd naar ei gen keuze. Ze kunnen rondlopen door de plannen, kijken naar de nieuwe bebouwing, gedetailleerde informatie ver krijgen van objecten, de plannen gedurende chat-sessies be discussiëren met andere bezoekers, en in een forum com mentaar leveren op de plannen. Door op een virtuele knop te drukken kunnen ze eventueel stemmen voor een bepaal de variant. Deze toepassing staat inwoners dus toe om de gemeentelijke plannen te bestuderen en van commentaar te voorzien zonder uit hun eigen stoel te hoeven komen. Ook bewoners die op een inspraak-avond moeite hebben om in te spreken, zullen via dit medium in alle rust kunnen reageren. Gegevensopbouw De opbouw van de gegevens kan worden onderverdeeld in twee stukken; één gedeelte voor de vliegvariant en een ge deelte voor de loopvariant. Voor de vliegvariant wordt een brede selectie van beschik bare geo-informatie gebruikt. Met ondersteuning van Red Geographies is er een aantal FME scripts gemaakt waarmee 2D-gegevens worden gecombineerd en bewerkt tot bruikba re 3D-informatie. Belangrijk aandachtspunt hierbij is dat de resultaten via internet ontsloten moeten worden. Om de na tuurlijk zeer gedetailleerde grootschalige geo-informatie hiervoor geschikt te maken is het noodzakelijk de gegevens aanzienlijk te optimaliseren. Voor de basis is een DEM gemaakt op basis van de puthoog- ten. In eerste instantie is hiervoor het AHN (Actueel Hoogte bestand Nederland) gebruikt, dit gaf echter te veel onge wenste uitkomsten. Over de DEM heen is een luchtfoto ge drapeerd. Deze is opgeslagen in JPEG 2000 waardoor alleen de voor de beelduitsnede benodigde beeldpixels naar de cliënt worden gestuurd. Uit de gemeentelijke basiskaart gecombineerd met het AHN is een 3D-weergave van alle gebouwen geëxtraheerd. Ook is van uit het groenbeheersysteem een representatie van alle bomen aan de vliegvariant toegevoegd. Om de oriëntatie in de lucht ballon te verbeteren, is een selectie van de wegassen en de straatnamen uit de gemeentelijke wegenkaart toegevoegd. De inhoud van de virtuele wereld wordt voor een groot fff door allerlei beschik bare geo-informatie met behulp van FME te combineren tot bruikbare 3D-informatie. Vliegvariant Apeiöoern Wegbebeer tezrt *331 Object VoorbQftkb Ontwapen GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 19