praktijk kan men hierdoor snel door deze virtuele wereld navigeren. Door de cliënt-servertechniek is het boven dien mogelijk Virtuocity als multi- userapplicatie te gebruiken. Bij het downloaden van een vrml-bestand zal men noodgedwongen door een lokale kopie van de virtuele wereld lopen. Als tweede punt kan de specifieke bestandsopbouw voor Virtuocity ge noemd worden. Om gegevens op te bouwen die geschikt zijn voor dit plat form wordt gebruik gemaakt van 3D Studio Max. Aan deze applicatie is ex tra functionaliteit toegevoegd om de modellen op een optimale wijze voor de Virtuocity engine voor te bereiden. Door het model op een efficiënte wijze op te bouwen en te optimaliseren voor Virtuocity is het mogelijk de gewenste snelheid en functionaliteit te realise ren. Een risico hierbij is dat het Virtuo city platform nog niet erg breed inge zet wordt waardoor op dit moment ei genlijk alleen nog maar Cebra zelf deze bestanden goed op kan bouwen. Cebra heeft inmiddels wel de nodige kennis aan de gemeente overgedragen waar door Apeldoorn nu redelijk zelfstandig inhoud toe lean voegen. De leercurve voor deze activiteiten is behoorlijk steil waardoor de noodzakelijke opleiding een aanzienlijke investering in tijd vergt. Is deze hobbel echter eenmaal genomen dan ligt er een hele nieuwe 'virtuele' wereld voor je open. Organisatie Alleen het in huis halen van de beno digde infrastructuur en technische kennis is niet voldoende voor het suc cesvol lanceren van een virtuele stad. De infrastructuur die wordt neergezet, moet worden gebruikt door de rest van de organisatie om hun ruimtelijke plannen te communiceren. Deze plan nen kunnen afkomstig zijn van een af deling projectontwikkeling of steden bouw maar ook een afdeling mobi liteit of het ontwerpteam van de afdeling openbare ruimte kunnen hun plannen met behulp van het platform communiceren. Al deze afdelingen hebben dus een belangrijke stem over de wijze waarop de virtuele wereld wordt ingezet. Ook een afdeling com municatie heeft hier natuurlijk een belangrijke rol in. Tot nu toe is er bij de toevoeging van nieuwe inhoud aan Virtueel Apel doorn steeds aangesloten op bestaande organisatiestructuren. Wanneer een ruimtelijk plan wordt toegevoegd, wordt aangesloten op de bestaande projector ganisatie. Binnen zo'n projectorganisatie hebben alle rele vante medewerkers van de verschillende afdelingen al zit ting. Wanneer er nieuwe ontwerpen beschikbaar zijn, zul len deze ook via deze projectorganisatie beschikbaar komen. Dit is natuurlijk cruciaal voor het actueel houden van de ontwerpen. Door globale bouw massa's te gebrui ken is het ook moge lijk het platform al in een vroeg stadi um van de planvor ming te gebruiken. Het belangrijkste doel van Virtueel Apeldoorn is het verbete ren van de communicatie rond de ruimtelijke plannen. Door dat verschillende projecten in verschillende fasen via hetzelf de platform gecommuniceerd worden, ontstaat het risico dat de bezoeker niet meer goed in kan schatten wat de waarde is van de informatie die hij aangeboden krijgt. Zo zullen er pro jecten zijn die zich nog helemaal in het begin van de plan vorming bevinden en niet meer dan een visie zijn. Een project dat daarnaast ligt, kan een uitwerking zijn van een stedenbouwkundig plan met zelfs concreet uitgewerkte bouwplannen erin. Hoewel beide projecten waarschijnlijk in één beeld gevangen kunnen worden, dienen ze op een totaal verschillende manier opgevat te worden. Er wordt op dit moment dan ook hard gewerkt aan het op zetten van een standaard inhoudsmatrix. In deze matrix wordt vastgelegd op welke vaste momenten een project wordt gecommuniceerd en hoe de vormgeving op dat mo ment is. Zo zal een project in de beginfase werken met bouwblokken (aantal verdiepingen, grootte, enz.) en een wegindeling die slechts een globale indruk geven van de toekomstige inrichting. Door de plannen op vaste momen ten met een standaard vormgeving te communiceren, wordt het mogelijk een uitgebreide uitleg te geven over wat men ziet en hoe de plannen moeten worden gelezen. In de standaard inhoudsmatrix is sprake van een minima le, een standaard en een uitgebreide variant van visualisa tie. Op ieder communicatiemoment is het dus mogelijk te kiezen voor één van deze drie uitwerkingen. Visualisatie volgens de minimale variant behoort tot de standaard dienstverlening van de afdeling Ruimtelijke Informatie en is dus gratis. Wat precies de inhoud van de verschillende varianten zou moeten zijn, wordt nog uitgewerkt. Waar- GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 21