Toekomst Conclusie Samenvatting Summary 4 - rife ÏÏÊBÊm schijnlijk zal bij de minimale variant het project alleen in de vliegvariant afgebeeld worden, bij de standaard variant is het mogelijk om door het project te lopen en bij de uitge breide variant wordt het model extra aangekleed en be hoort uitgebreide interactiviteit (varianten en dergelijke) tot de mogelijkheden. Ugchelen, waar in de startfase al een 3D-model is opgebouwd voor gebruik op bewonersavonden en voor de com missie ruimtelijke kwaliteit. Belangrijk aandachtspunt is het feit dat de virtuele wereld een communi catiemiddel is. Met dit communicatie middel worden onderwerpen gecom municeerd waar een groot gedeelte van de gemeentelijke organisatie bij betrokken is. Het is dus noodzakelijk om, naast het onder de knie krijgen van de techniek, de nodige aandacht te besteden aan het creëren van draag vlak binnen de organisatie. Een virtuele stad is de toekomst. Het is verstandig nu al kennis en techniek over de materie op te bouwen. Het komende jaar zal gebruikt worden om Virtueel Apel doorn definitief neer te zetten als hét communicatieplat form voor ruimtelijke plannen van de gemeente Apeldoorn. Alle gemeentelijke projecten zullen aan de virtuele wereld toegevoegd worden. Om dit op een overzichtelijke wijze te doen, zal een standaard inhoudsmatrix met een bijbeho rende huisstijl en een uitgebreide uitleg ontwikkeld wor den. Om de doorlooptijd en kosten voor de productie van de 3D-modellen te drukken, zal het productieproces voor de 3D-modellen nog verder gestandaardiseerd worden. Op de ze wijze moet Virtueel Apeldoorn aan het eind van het jaar een compleet, duidelijk en actuele weergave zijn van de ge meentelijke plannen. Verder loopt er samen met Cebra, Helmond en Tilburg een RGI-subsidieaanvraag. Doel van dit project is 0111 een proef tuin op te zetten waarin wordt uitgezocht voor welke on derwerpen, naast het communiceren van ruimtelijke plan nen, een virtuele wereld nog meer ingezet kan worden. Hierbij kan gedacht worden aan stadspromotie, 3D-bestem- mingsplannen, virtueel gemeentehuis, educatieve doelein den, betrekken van de burger bij het bestuur, enz. De ervaringen die tot nu toe zijn opgedaan zijn overwegend positief. De bestuurders (College, Raad) reageren zeer posi tief. Zij zien in Virtueel Apeldoorn een middel om de com municatie te verbeteren, maar ook een instrument dat henzelfinzicht verschaft in de projecten die het 'ambtena renapparaat' van plan is. Burgers, bedrijven en maatschap pelijke groeperingen zijn ook positief in hun (eerste) reac ties. Feit is dat de communicatie momenteel pas start op het moment dat het project zal worden uitgevoerd. Belang rijk is om in de toekomst in een eerder stadium te commu niceren over de gemeentelijke plannen. Dat betekent datje, als gemeente, je kwetsbaarder opstelt maar het maakt het hele besluitvormingsproces transparanter. Een eerste erva ring wordt nu opgedaan in het project herstructurering Gaat in de toe komst een gedeelte van gemeentelijke dienstverlening via een virtueel gemeen tehuis lopen? Virtuele wereld leeft in Apeldoorn! De gemeente Apeldoorn heeft met het project Virtueel Apeldoorn de Apeldoorn-IT award gewonnen. Door allerlei beschikbare geo-in- formatie met elkaar te combineren en in 3D- vorm via internet te presenteren, is een platform gecreëerd waarmee ruimtelijke plannen gecommuniceerd worden. Op deze wijze kunnen deze plannen veel duidelijker worden gecommuniceerd dan met de tot op heden beschikbare technieken. Alleen het in huis halen van de benodigde techniek en kennis is echter niet voldoende. Voor een suc cesvolle implementatie is het cruciaal om roy aal aandacht te besteden aan het creëren van voldoende draagvlak binnen de organisatie. Anders zal het lastig worden voldoende in houd voor de virtuele wereld te organiseren. Virtual world alive in Apeldoorn. The municipal Department for Geographic Information won the Apeldoorn-IT award for their Virtueel Apeldoorn project. This is a platform for communicating spatial plan ning, created by combining vanous sources of geo-information and presenting them on line in 3D. Thus, spatial planning can be communicated more effectively than with current technology. Merely acquiring the necessary technology and knowledge is not enough. To ensure successful implementa tion, it is crucial to pay sufficient attention to create support within the organisation. Otherwise, it will be difficult to gather enough contents for the virtual world. CEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 22