nu een aantal projecten binnen het De sprekers van KLO zoals: het congres. zorgvuldig laten graven; het incidentenregister (de netbe heerders hebben nu uiteenlopende wijze van registratie); methode van eenduidig inmeten van nieuwbouwgebieden. In derge lijke gebieden wordt veelal al voor de bouw van gebouwen is gestart, kabels en leidingen gelegd. Tijdens de bouw worden vervolgens vele ka bels en leidingen weer beschadigd; communicatie; verbeteren van de detectieappara tuur. De heer Koster van CROW ging in op het project 'zorgvuldig graven'. Door de CROW is samen met de betrokken partijen de richtlijn Zorgvuldig Graaf- proces opgesteld. In het wetsvoorstel is opgenomen dat de grondroerder zorg vuldig moet (kunnen) graven, De uit werking hiervan moet door de sector of met een Amvb (Algemene maatregel van bestuur) worden geregeld. Het KLO heeft daarom CROW gevraagd dit uit te werken in een richtlijn. De strek king van de richtlijn is: nagaan óf er iets ligt, vaststellen wat er ligt en op zoeken waar het ligt. Deze richtlijn is nu vrijwel gereed, invoering wacht op de goedkeuring van de wet. Tijdens het congres werd de richtlijn overgedra gen aan EZ door de symbolische over- Fig. 1. De richtlijn handiging van het voorblad van de Zorgvuldig graaf- richtlijn aan mevrouw Van Rijn (fig. 1). proces. te organisatie heeft met uitgebreide ICT- en juridische ken nis. Toezicht wordt gehouden op basis van risico-analyses en steekproeven en daarnaast alweer de nodige communi catie [wordt het overigens niet tijd om dat ook eens te coördineren, de gravers worden bedolven met folders - jdk]. Het Agentschap kan forse boetes en straffen opleggen op basis van zowel het bestuursrecht als het strafrecht. Tenslotte kwam mevrouw Burmanje vertellen hoe het Ka daster de KLIC-taak gaat uitvoeren. Het Kadaster is een onaf hankelijke organisatie met uitgebreide kennis van geo-in- formatie; zij noemde uiteraard de kadastrale taken en de to pografische kaarten maar ook de distributie en beheer van de GBKN, publiekrechtelijke belemmeringen, adressen en gebouwen, en nu dus ook de kabels en leidingen. De in spraak van de betrokkenen voor deze registratie is geregeld via een bronhoudersoverleg voor de beheerders en een afne- mersoverleg voor de gravers. In de toekomst kunnen deze taken wellicht worden gecombineerd in de huidige Raad van Toezicht en de Gebruikersraad van het Kadaster. De sa menhang van de kabel- en leidinginformatie met de overige geo-informatie, de eenduidige wijze van uitwisselen en de gebruiksvriendelijke informatievoorziening zullen voor de gebruikers de nodige voordelen opleveren. De expertise van KLIC gaat niet verloren; samen met de 175 jaar expertise van het Kadaster moet de uitwisseling van kabel- en leiding informatie een succes worden en zal de graafschade verder verminderen. De dagvoorzitter concludeerde dat dit, met mevr. Burmanje aan de knoppen, een succes zal worden. Tijdens het vragenuurtje kwamen onder meer de norm IMKL aan de orde, en de vraag of de verzamelkaart leidt tot een leesbare kaart? Tijdens de lunchpauze werd nog veel nagepraat en genetwerkt. Kortom, een zeer geslaagd con gres dat voor herhaling vatbaar is. Vervolgens kwam de handhaving aan de orde. Deze is opgedragen aan het Agentschap Telecom, Mevrouw Scheur legde uit wat het Agentschap doet en hoe het de handhaving denkt te rege len. Er is voor dit Agentschap gekozen omdat het uitgebreide ervaring heeft op het nalevingtoezicht en het een gro- Websites Op de volgende websites is meer informatie te vinden: www.graafschade-voorkomen.nl (o.a. de lezingen). www.verminderinggraafmcidenten.ez.nl (o.a. informatie over de wet). www.ez.nl/content.jsp?objectid-142423&informatietype= kamerstuk (het wetsvoorstel met toelichting en de brieven naar de Kamer). www.klic.nl (informatie over KLIC). Graafschade voorkomen aan kabels en leidingen Kabels en leldtngencongres 17 januari 2007 GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 25