Nieuws van de CLGE Het Comité de Liaison de Geomètres Européens (CLGE) is een door de Euro pese Unie erkend overlegorgaan dat meer dan 25.000 geodeten en geo- informatici uit de Europese lidstaten vertegenwoordigt. Doelstelling is de EU-overlegorganen te informeren en adviseren over het maatschappelijke belang van geodeten en geo-informa- tici in de Europese samenleving, en over professionele kwalificaties en ge kwalificeerd onderwijs. Op 15 en 16 september 2006 hield de CLGE haar algemene vergadering in Saint Julians op Malta. Hier waren ver tegenwoordigers uit 21 Europese lan den aanwezig, vanuit Nederland Mark Wijngaarde als vice-voorzitter van de CLGE, Jos Anneveld namens GIN en de Hydrographic Society en Wim van Pij keren namens de VNBG. Na het alge mene deel stonden de activiteiten van de, samen met Geometer Europas (GE) ingestelde, Common Task Force (EU- CTF) centraal. Deze Task Force onder voorzitterschap van Mark Wijngaarde heeft als speerpunten: het versterken van de band met (Europese) politici in Brussel, de erkenning van ons vakge bied en het ondersteunen en meer be trekken van de nieuwe lidstaten in centraal en zuid-oost Europa. Een van de eerste acties is de realisatie van een 'Europees huis voor geodeten en geo-informatici', in de Rue du Nord/Noordstraat 76 in Brussel. Dit pand is eigendom van de Belgische Unie van Landmeters en is nu ook be schikbaar voor Europese geo-verenigin- gen voor het organiseren van activitei ten. De locatie is vooral geschikt voor activiteiten waarbij Europese politici betrokken zijn. Om de activiteiten te financieren, wor den sponsors gezocht die belang heb ben bij de doelen van de CLGE en de Task Force. Dit kunnen enerzijds (in ternationale) geo-bedrijven zijn maar anderzijds ook internationaal opere rende overheidsorganisaties (Kadas ters) en opleidingen. Ander resultaat van de EU-CTF was de aanwezigheid van Europarlementa riër Frieda Brepoels, rapporteur over INSPIRE binnen de EU-commissie voor Het Europese huis voor de geodeten Rue du Nord 76 in Brussel. Environment. Mevrouw Brepoels ging in haar verhaal, 'INSPIRE, uitdagingen en kansen in de EU, vooral in op het lastige besluitvormingsproces en het risico dat de daadwer kelijke belanghebbenden, mensen uit de materievelden, zich niet laten horen en onvoldoende worden betrokken in het proces. In de huidige situatie is de discussie een zaak van publieke partijen en spelen de private partijen nauwe lijks een rol. Vervolgens kwam mevrouw Bozena Lipej aan het woord. Zij is directeur-generaal van het Sloveens Kadaster en voorzit ter van de werkgroep 'Cadastre and Land Registry' van Euro- Geographics. Deze laatste is een overlegstructuur van 49 overheidsorganisaties uit 41 landen op het gebied van Kadaster, kaartvervaardiging en geografie. Centraal ston den de toegankelijkheid van kadastrale data over de lands grenzen, een visie op (de modernisering van) kadasters, in troductie van benchmarking voor kadasters in Europa, en public-private partnership in de kadasterpraktijk. (In janua ri 2007 is in een vervolgafspraak verder invulling gegeven aan meer samenwerking tussen CLGE en EuroGeographics.) Ook de voorbereiding van het CLGE-seminar in Lyon op 22 maart 2007 stond op de agenda. Het thema is 'Geodetic surveying: a challenging profession, promoting surveying studies in Europe'. Voor dit seminar zijn in alle landen enquêtes uitgevoerd; en zowel de resultaten hiervan en de ervaringen uit de verschillende landen zullen worden uit gewisseld. Een thema waarvan we in Nederland hopelijk ook het nodige kunnen leren. Op de tweede dag stond de geodetische beroepspraktijk en opleiding op Malta centraal. Minister van Ruimtelijke Orde ning en Milieu, mr. George Pullicino, onderstreepte het belang van ons vakgebied voor de Mal tese economie. Omdat Malta, vanuit haar geïsoleerde positie, behoefte heeft aan uitwisseling van ervaringen uit andere landen, werd in werkgroe pen gediscussieerd over thema's als op leiding, internationale erkenning, re gulering en certificering. Belangrijkste conclusie was om gebruik te maken van opleidingen elders in Europa en dit voor studenten te faciliteren. Want op de schaal van een land als Malta (ca. 400.000 inwoners) is kwalitatieve in vulling van geo-onderwijs welhaast een utopie. Afspraken voor overleg hierover zijn gemaakt met de minister president en enkele ministers van de regering van Malta, en de Universiteit van Malta. De volgende algemene vergadering van de CLGE zal op 23 en 24 maart 2007 in Lyon plaatsvinden, aansluitend op het genoemde seminar (www.clge.org). De Nederlandse CLGE-vertegenwoordigers zullen daarbij aanwezig zijn. Bij hen kunt u ook terecht voor vragen of nadere informa tie: mrwijngaarde@cs.com, j.anneveld@fugro-inpark.nl of w.pijkeren@arcadis.nl. geo-info 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 32