Frisia Dominium MAGNUM OPUS VAN DE FRIESE AMATEUR KARTOGRAAF PlET DE RlJKE ye hoeft geen kartograaf te zijn om een liefhebber en ken- j ner van oude kaarten te zijn. Piet de Rijke is chemicus, neeft scheikunde gedoceerd aan een middelbare school in Heerenveen en was daarnaast vakdidacticus aan de univer siteit van Groningen. Maar hij heeft ook een passie voor kar- tografie. De laatste vijfjaar zijn drie belangrijke boeken van hem verschenen op het gebied van de historische kartogra- fie van Friesland (zie kader p. 75). Reden genoeg om eens met hem te praten over zijn activi teiten, zijn motieven en zijn samenwerking met Explokart. Het gesprek vindt plaats in november 2006 in zijn woning in Oranjewoud. Achter hem hangt een ingelijste kaart van de provincie Friesland van Guicciardini. Terugblikkend stelt hij vast dat hij geen vooropgezet doel had maar dat al les min of meer toevallig zo is gegaan. 5. van Meteren, freelance; auteur idee 'een nieuw boekje als dat van Bo- del Nijenhuis-Eekhoff te schrijven.' En: 'Ik moet zien dat het tegen 1996 uit komt, dan is het honderdvijftig jaar na die eerste uitgave.' Door ziekte en drukke werkzaamheden op school werd dat uitgesteld. 'Maar vanaf 1990 was ik er dus mee begonnen om de zaak een beetje nauwkeurig te onder zoeken en te beschrijven.' In 1994 ontmoet hij in de Provinciale Bibliotheek Jacob van der Vaart, geo graaf bij Fryske Akademy, die bezig is met een stadsplattegrondenproject dat op een dood spoor was geraakt. Piet moet zorgen voor nieuw élan. Hij komt in contact met Dirk de Vries, conserva tor in Leiden van de Collectie Bodel Nij- enhuis en hoofdpersoon in het steden- project. Hij wijst Piet de weg naar aller lei boeken waar hij gegevens kan vinden en naar allerlei biografieën. Het eerste deel van het boek met Stads plattegronden van de Friese Steden komt uiteindelijk op 20 november 2006 pas uit! Populair én wetenschappelijk Zijn belangstelling voor kaarten en at lassen gaat ver terug. Vakken als ster renkunde, aardrijkskunde, geschiede nis en geologie, vooral de kennis van mineralen, boeiden hem al op jonge leeftijd. Hij begon tamelijk toevallig met het verzamelen van kaarten. In 1964 was hij op vakantie in Spanje. Hij liep met een vriend in een buitenwijk van Madrid en ontdekte in een klein antiquariaat een map met kaarten. In die map vond hij een kaart waar Fries land op stond, met Groningen, Dren the en een stuk van Duitsland. Op de kaart stond, in het En gels, 'Germany'. Het leek hem een leuk souvenir en hij kocht de kaart voor zestig gulden. Toen hij terug was in Ne derland vertelde een deskundige hem dat het een kaart was van Cornelis de Jode uit 1593, een vrij zeldzame kaart. Piet legt uit: 'Kartografen als Van Deventer en Sgroten werkten in Spaanse dienst. Zo was Van Deventer 'keizerlijk en ko ninklijk' geograaf en werkte hij voor Karei V en voor Philips II. Hij maakte militaire kaarten, onder andere stadsplatte gronden van een groot aantal Nederlandse steden. Meestal kwamen die kaarten terecht in Spanje.' Twintig jaar later, in 1985, was Piet 25 jaar bij het onderwijs. Van zijn 'bonus' kocht hij de provinciekaart van Blaeu uit de Nederlandse Atlas van 1635, op een veiling in Ijlst. Na 1985 ging hij eens in de veertien dagen naar Groningen waar hij parttime vakdidacticus was aan de universiteit. In de stad was een winkeltje dat redelijk wat kaarten te koop had. 'In de tien jaar daarna heb ik eigenlijk vrij veel gekocht. In eer ste instantie provinciekaarten van Friesland, voornamelijk via antiquariaten.' Toen hij op zoek ging naar de achtergronden bij zijn kaar ten, was er alleen het boekje van Bodel Nijenhuis en Eek- hoff uit 1864. Zijn kaart van De Jode stond daar niet in en er waren ook andere omissies. Dit bracht hem in 1990 op het Historische plattegronden van de Nederlandse steden. Deel 11.1 De elf steden van Friesland. Het eerste deel: Dokkum, Harlingen, Hindeloopen, Stavoren, Workum. Beschreven door: G. Blom; G.I.W. Dragt; B.van Haersma Buma; C.P, Karstkarel; P.J. de Rijke; M. Schroor en J.H.P. van der Vaart. Onder redactie van: J.H.P. van der Vaart en D. de Vries. Uitgegeven door de Stichting Historische Stadsplattegronden te Lisse, in samenwerking met de Fryske Akademy te Leeuwarden en uitgeverij Canaletto/Repro Holland te Alphen aan den Rijn. 2006. Kaart van de drie noordelijke provincies van Cornelis de Jode. In 1996 schrijft hij een brief aan de Frie se Pers om te vragen of ze iets in een uit gave van de kaarten van Friesland zien. Dat zien ze wel maar er is geen geld en het wachten is op subsidie. In september 1997, nadat hij uit het onderwijs is gestapt, geeft hij zich op voor het werkcollege bij de kartogra- fiegroep van professor Günter Schilder in Utrecht. Samen met andere 'ama teurs' leert hij tijdens een werkcollege hoe je kaarten moet beschrijven vol gens het ISBD(CM] systeem, een afkor ting van 'International Standard Book GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 33