Het dilemma van de 5ie breedtegraad Geo-Info in Praktijk Dwars door het centrum van Sittard loopt de 51e breedtegraad, noorder breedte uiteraard. Op zich is dat niet zo bijzonder; een heleboel grotere en kleinere steden liggen op diezelf de breedtegraad; o.a. Brussel, Calais, Southampton en Calgary. Al die plaat sen liggen op de aardbol 51 graden ten noorden van de evenaar. Voor één van de gemeenteraadsleden was die geografische ligging van Sit tard op de aardbol aanleiding om aan het College van B&W voor te stellen die 51e breedtegraad op een aantal plek ken in de stad zichtbaar te laten ma ken. Bij rondleidingen door de stad zou dat voor de stadsgidsen aanleiding zijn om te wijzen op een aantal mar kante gebouwen die in het historische centrum precies op de 51e breedte graad liggen. Tevens zou dit bijdragen aan een beter geografisch besef van de positie van Sittard op de aardbol. Zo kwam de vraag bij mij om die mar kering van de 51e breedtegraad daad werkelijk te realiseren. In de openbare ruimte zou ik op een paar plaatsen stukken van die breedtegraad uitzet ten en met klinkers, van een afwijken de kleur, laten markeren. Op de kaart koos ik een paar plekken uit. Via de bekende conversie-formules in de Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster (HTW) heb ik van een aantal geografi sche coördinaten (breedte constant op 51 graden) de RD-coördinaten bere kend. Ter controle heb ik die punten op een topografische kaart geprikt en be keken of ze inderdaad samenvallen met de 51e breedtegraad op de topogra fische kaart (1:25.000). Daarmee had ik de berekening gecontroleerd en Icon de 51e breedtegraad worden uitgezet. Voordat we daaraan begonnen, contro leerde ik ook nog op een aantal pun ten de coördinaten met mijn 'hand held' GPS. Tot mijn schrik leverde die controle een heel ander beeld op. De met GPS gemeten punten heb ik ook op kaart gezet en toen bleek dat de GPS-punten allemaal op één lijn lagen globaal 110 meter ten noorden van de 51e breedtegraad die op de top-kaart staat aangegeven. Dus had ik toen twee lijnen op een afstand van 110 me ter die de 51e breedtegraad konden zijn. Mijn constatering heb ik aan de Rijks driehoeksmeting (RD) van het Kadaster voorgelegd. Hun eerste reactie was: 'dat kan niet, dan is er wat fout ge gaan'. Voor de zekerheid heb ik de be rekening nog eens nagekeken en de GPS-metingen herhaald maar de resul taten werden er niet anders door. Bij mijn tweede contact met de RD was hun reactie genuanceerder. Het zou kunnen dat het geconstateerde ver schil kwam doordat vroeger de geogra fische coördinaten niet zo heel precies bepaald waren. Met andere woorden: de geconstateerde verschillen zijn wel licht toe te schrijven aan de meer be trouwbare positiebepaling via de satel lieten dan wat vroeger met landmeet kundige instrumenten mogelijk was. Leg dat maar eens uit aan al degenen die een heilig vertrouwen hebben in ons vakgebied. En dat wordt zeker niet gemakkelijker met de uitleg over coör dinatenstelsels en projectiemethoden die verschillend zijn voor Nederland (RD) en voor Europa (ETRS). Volgens de Rijksdriehoeksmeting is 'de bereke ning in ETRS89 praktisch gelijk aan het door GPS gebruikte WGS84. Dat de Topografische kaarten een ander grid hebben komt omdat die nog steeds uit gaan van de oude RD-projectie. De mi litaire variant van die topografische kaarten hebben wel al het grid aange past aan WGS84. Ook de gewone topo grafische kaarten zullen aangepast gaan worden. Wanneer dat gaat gebeu ren is nog niet bekend'. Harry Aiers Ondertussen zit ik nog steeds met het dilemma welke 51e breedtegraad ilc in Sittard zal aangeven. Als ik de 51e breedtegraad uitzet, zoals die op alle kaarten staat, dan kan ik wachten op reacties van wandelaars met GPS-jes die vaststellen dat in Sittard de 51e breedtegraad foutief is uitgezet. Zet ik de lijn echter uit conform de GPS-metingen dan krijg ik de huidige kaartgebruikers en historici op mijn nek want dan liggen al die bijzondere gebouwen in het historische centrum ineens niet meer op de 51e breedte graad. Zij zullen mij aantonen, met de kaart in de hand, dat de 51e breedte graad dwars door een aantal bijzonde re gebouwen loopt en dus niet 110 me ter noordelijk. Ja, ik kan natuurlijk allebei de lijnen uitzetten en proberen het verhaal uit te leggen. Dat zal niet gemakkelijk zijn. Tot nu toe heb ik de 51e breedtegraad in Sittard-Geleen nog niet uitgezet. Misschien moet ik maar wachten op de aangepaste topografische kaarten met het nieuwe grid op basis van GPS- coördinaten. Daarop zal de 51e breed tegraad afwijkend staan afgebeeld. Na deel is dat dan die markante gebou wen in het centrum van Sittard niet meer op de 51e breedtegraad zullen liggen en daar ging het juist om. Harry Alers, Geo-informatie gemeente Sittard-Geleen E-mail: Harry.Alers@sittard-geleen.nl CEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 38