Workshop over de integratie van locatiegebonden diensten in toerisme en cultureel erfgoed Verslag Op 21 november 2006 organiseerde EPOCH, het Europe an Research Network of Excellence in Open Cultural Heritage, de workshop 'Integration of Location Based Sys tems in Tourism and Cultural Heritage' in Brussel. EPOCH heeft als doel het gebruik van digitale technologie in erfgoed en toerisme te ondersteunen en te optimaliseren. Locatiegebonden diensten (LBS) liggen momenteel aan de basis van een aantal nieuwe mogelijkheden om museale, culturele en toeristische informatie op locatie te ontsluiten met behulp van bijvoorbeeld GPS, REID en WLAN. Tijdens de workshop gaven specialisten uit heel Europa een uiteen zetting van hun projecten waarbij deze nieuwe technologie toegepast wordt in de erfgoed- en toeristische sector. Musea, erfgoedorganisaties en toeristische diensten zijn momenteel op zoek naar nieuwe manieren om cultureel erfgoed en toeristische bezienswaardigheden beter door de bezoekers te laten beleven. In Nederland draagt het rapport 'eCultuur: van i naar e' van de Raad voor Cultuur hiertoe bij: digitalisering moet dus niet meer een doel op zich zijn maar de aanzet voor het integreren van cultuur in een digi tale maatschappij. Zo ontstaan er op dit moment op ver schillende plaatsen digitale fiets- en wandelroutes, digitale stadsgidsen en multimedia museumgidsen, maar zonder een degelijk beheer- en onderhoudsplan. Zo lopen deze digi tale projecten al snel het risico verouderde informatie te be vatten of technisch niet meer ondersteund te worden. Bo vendien worden verantwoordelijken van musea, erfgoedor ganisaties of toeristische diensten vaak afgeschrikt door onzekerheid of digitale systemen wel gebruiksvriendelijk zijn voor zowel de bezoekers als het personeel dat de appa raten aanbiedt. De presentaties tijdens de workshop keken voorbij de technologie en besteedden aandacht aan de as pecten van integratie, onderhoud van deze technologie en de methodologie om deze systemen te maken. Voor de lunch werd het publiek meegenomen langs locatie gebonden projecten op verschillende schaalniveaus: in mu seumkasteel het Muiderslot, de wijk Castello in Venetië, de stad Rome en in de provincie Noord-Holland. Maar waar kan een dergelijke workshop beter starten dan in Rome, de bakermat van de westerse cultuur? Het gebruik van LBS is hier ingebed in het 'Experience Roma' programma van de Romeinse Kamer van Koophandel en de gemeente Rome, dat innovatie op het gebied van cultureel toerisme stimu leert. In de toekomst zullen toeristen ieder op hun eigen manier een locatiegebonden tocht door Rome onderne men: langs de hoogtepunten van de archeologische opgra vingen, de belangrijkste winkelcentra en modehuizen of juist langs de religieuze bezienswaardigheden. In samen werking met de Domus Academy is hier omheen een studie programma gestart dat LBS niet los ziet van de inhoud en economische waarde: studenten volgen cursussen in geo-in- formatica maar ook kunsteducatie en bedrijfskunde. De locatiegebonden wandeling 'Histo ry Unwired' door Venetië liet zien dat technologie het ook mogelijk maakt om aan de ene kant toeristen mee te voeren naar de minder bekende plek ken in de stad en om aan de andere kant de privacy van bewoners te waar borgen. Aan de hand van verhalen die wijkbewoners vertellen, worden bezoe kers met locatiebewuste multimedia- mobieltjes meegenomen door de wijk Castello die normaal gesproken door de meeste toeristen wordt overgesla gen. Soms worden bezoekers uitge daagd 0111 bepaalde plekken te betre den, waarna zij 'premium content' te zien krijgen, bijvoorbeeld een extra ver haal of video. Tegelijkertijd worden be zoekers langs vaste paden geleid om de overlast voor de overige wijkbewoners te beperken. Betreden zij dan toch pri- véterrein - een typisch voorbeeld van geografische red-lining - dan worden zij juist berispt door de 'premium con tent' op andere locaties niet te tonen. Beide voorbeelden toonden duidelijk hoe locatiegebonden diensten op een duurzame manier ingezet kunnen worden ten behoeve van cultureel-toe- ristische wandelroutes. Na de lunch werd in de presentaties ingegaan op de technologie waarop deze locatiegebon den diensten zijn gebaseerd. Twee voorbeelden uit Vlaanderen toonden dat locatiebepaling niet alleen een be langrijke technologische basis vormt maar ook de mogelijkheid om samen te werken en informatie uit te kunnen wisselen. Het 'Walkonweb'-project van de KU Leuven werkt samen met de Bel gische en Franse topografische dien sten om kartografische ondergronden voor de toeristische routes over de grens heen op een eenduidige manier te kunnen visualiseren. Daarnaast is in samenwerking met een uitgeverij van toeristische gidsen een platform opge zet, waarmee auteurs eenvoudig rou tes en locatiegebonden informatie Edward' j$iac Giliavry redactew GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 39